Skok na dół.

[ 22.04.2010 ]

Pogrzeb ks. Ryszarda Rumianka - Rektora UKSW.

A dziś o 9:30 uczestniczyłem w uroczystej mszy świętej pogrzebowej na warszawskich Bielanach. Więcej można znaleźć np. na stronie seminarium warszawskiego: http://www.wmsd.waw.pl/uroczystosci-pogrzebowe-ks-prof-r-rumianka.

Z wykładów ks. Profesora szczególnie pamiętam obraz kubka wody na pustyni. Jezus w Ewangelii mówi: "Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody" (Mt 10, 42). Podać komuś kubek wody, niejednokrotnie znaczyło uratować życie, bo na pustyni bez wody się umiera. My na co dzień mamy dużo wody, ale w klimacie Ziemi Świętej woda jest cenniejsza od złota. Odwołuje się do tego prorok Jeremiasz "Wziąłem więc kubek z ręki Pana i napoiłem wszystkie narody, do których mnie posłał Pan" (Jr 25,17). Zawsze w tym miejscu przypomina mi się scena z "Ben Hura". To woda daje życie i to Jezus jest tą wodą - ja nie jestem wodą - tylko daję ją komuś. Moc głoszonego Słowa wypływa nie ze mnie, ale z Tego, który jest żywym Słowem. Dawać innym to co najważniejsze dla życia - oto ten obraz. Dziękuję!

POSŁUCHAJ: Homilia wygłoszona przez ks. abp Stanisława Gądeckiego, podczas liturgii pogrzebowej w intencji tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem ks. prof. dr. hab. Ryszarda Rumianka
http://www.radiomaryja.pl/audycje.php?id=21203

[ 21.04.2010 ]

Pogrzeb Janusza Zakrzeńskiego.

Ponieważ p. Janusz Zakrzeński prowadził w seminarium wykład fakultatywny "kultura słowa i bycia" (na ten wykład uczęszczałem), nie mogło mnie zabraknąć na jego pogrzebie. Liturgii przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Aktor został pochowany na warszawskich Starych Powązkach.

Aktor Janusz Zakrzeński, został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez Prezydenta RP oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, który przekazał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Szczególnie pamiętam program artystyczny w "dolnym" Kościele św. Michała na ul. Puławskiej, na który zaprosił nas Pan Profesor 31 maja 2004 r. Co wtedy zobaczyliśmy? Całość koncentrowała się na postaci Wyspiańskiego. Zaproszeni przez pana Zakrzeńskiego aktorzy i goście oraz zespół teatralny "SIGMA" przedstawili fragmenty niedokończonych sztuk Wyspiańskiego tj. "Wyzwolenie" [ Modlitwa Konrada ], "Królowa Jadwiga" [ modlitwa 12 letniej Jadwigi przed krzyżem w katedrze wawelskiej ], "Jan Kazimierz" [śluby Jana Kazimierza przed obrazem MB w katedrze lwowskiej ], oraz obszerne fragmenty z  "Wesela".


Zdjęcie z pogrzebu. Oczywiście nie mojego autorstwa (bo jak odprawiam mszę to nie robię zdjęć).
Znalazłem na jakiejś stronie a umieszczam dlatego, że widać kawałek mojej twarzy.
Niestety nie zapisałem od razu adresu zdjęcia i tego kto go zrobił - no i teraz nie mogę go ponownie znaleźć w internecie.
Jak znajdę to podam autora i źródło.

Przed mszą świętą koledzy-aktorzy pożegnali p. Zakrzeńskiego językiem sztuki. Zabrzmiała "Pierwsza Kadrowa" i fragment ze "Skrzypka na dachu" - usłyszeliśmy również wiersz Zofii Kossak-Szczuckiej "Dekalog Polaka":

"...Jam jest Polska, Ojczyzna twoja, ziemia Ojców, z której wzrosłeś.
Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.
3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.
5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach twoich.
6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
7. Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.
8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.

Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością.
Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego".

Poniżej zapraszam do posłuchania. Janusz Zakrzeński mówi między innymi o swojej wierze:

oraz wspomnienia o p. Januszu na łamach Polskiego Radia. Aktora wspominają Bogdan Potocki i Jarosław Kilian z Teatru Polskiego w Warszawie.

[ 19.04.2010 ]

Niby zwyczajny poniedziałek.

O północy zakończyła się żałoba narodowa, w radiu wróciła radośniejsza muzyka, w TV pojawiły się reklamy (choć niektóre stacje komercyjne "wymiękły" w połowie żałoby), strony internetowe przestały mieć odcienie szarości. Pozostaje jednak wielki żal i pragnienie, że jednak coś się zmieni.


Strona prezydenta RP - cały czas w szarościach - wieczny odpoczynek ...


Filmik znaleziony na youtube umieszczony przez Bartka - ja umieściłem go na stronie, ponieważ wzrusza mnie wykonanie hymnu państwowego w Katyniu chwile po podaniu informacji o katastrofie.

 

Chwała bohaterom!

 

Dwa filmiki z Wiadomości.

Jeśli zapomnę o nich,
 Ty Boże na niebie zapomnij o mnie...

[ 18.04.2010 ]

Drugi Tydzień Biblijny (18 IV - 24 IV 2010 r.)

"Patrzmy na Jezusa - miłosiernego i wiarygodnego Arcykapłana"

więcej na stronie: www.biblista.pl

Episkopat zachęca nasz dzisiaj "NAPEŁNIJCIE WASZE ŻYCIE EWANGELIĄ!". Więcej można przeczytać na stronie: List pasterski Episkopatu Polski na Niedzielę Biblijną. Pozwolę sobie jednak podzielić się kilkoma cytatami z tego listu, które uważam za ważne pod kontem ewangelizacji.

Jaki jest cel Jezusowego nakazu głoszenia Ewangelii? (...) Ewangelia daje Ducha Świętego (...) Ewangelia pozwala żyć w przyjaźni z Synem Bożym. (...)Ewangelia prowadzi do Boga Ojca.

Mamy karmić się słowem, aby być «sługami Słowa» w dziele ewangelizacji. (...) Wielokrotnie w minionych latach przypominałem wezwanie do nowej ewangelizacji. Ponawiam je i teraz. Powinniśmy wzbudzić w sobie płomiennego ducha św. Pawła, który wołał: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii» (1 Kor 9, 16)” (Novo millennio ineunte, 40).

Kościół i chrześcijanin nie żyje samym sobą, lecz Ewangelią. Z niej się rodzi i z niej czerpie codziennie Mądrość, by iść właściwą drogą przez świat, nie ulec fałszywym ideologiom i nie stracić sprzed oczu celu, którym jest Bóg.

Warto przeczytać ten list, ale przede wszystkim dać prawdziwą odpowiedź na pytanie z dzisiejszej Ewangelii - czy kochasz mnie więcej? Nieustannie wraca pytanie o miejsce Pisma Świętego w naszym codziennym życiu (niestety czasem jest go mało). Wzmacniajmy się Słowem Boga, aby nie chodzić w ciemnościach, ale mieć światło życia.

I tu pozwolę sobie na małą refleksję. Jak trudno jest zapalić (zachęcić) ludzi do odważniejszego spotykania się z Biblią? Może jestem naiwny, ale po zdaniu z listu (lub po homilii) "Byłoby dobrze, gdyby powstawały w naszych parafiach nowe kręgi wiernych świeckich rozważających wspólnie Pismo Święte", ktoś przyszedł do zakrystii i powiedział "chcę". Czy wolno rozważanie Pisma podpiąć pod to biblijne "kochać więcej" czy raczej widzieć moc Słowa, aby w ogóle kochać. Ja myślę, że aby "kochać więcej" fundamentem musi być moje spotkanie ze Słowem Boga tak, aby odnieść je do swojego życia i na nim je budować.

Dla przypomnienia zapraszam do lektury:

[ Roman Brandstaetter - "Lament nie czytanej Biblii".]

[ "Hymn do Biblii". ]

[ 17.04.2010 ]

Uroczystości żałobne w Warszawie w sobotę – 17 kwietnia 2010 roku

O godz. 12.00 na Placu Józefa Piłsudskiego rozpoczął się ceremoniał państwowy pożegnania śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych ofiar katastrofy, a o godz. 13.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta żałobna koncelebrowana przez Episkopat Polski w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. My (księża) na placu pojawiliśmy się ok. godz. 10. Tuż przed 12 sprawowana była msza w namiocie w intencji ofiar. Podczas uroczystej mszy rozdawaliśmy Komunię na placu.

"Przyjechaliśmy z naszymi dziećmi, wnukami i prawnukami ofiar, aby nad grobami ojców przekazać im nasze przesłanie: pilnujcie tego miejsca, pilnujcie godnej pamięci waszych przodków. Nigdy nie pozwólcie, aby ta pamięć była zawłaszczana przez obce osoby, jak to niestety często ma miejsce. Przekażcie kiedyś to posłanie swoim dzieciom, nich ta pamięć trwa. Jeszcze raz powtarzam i zobowiązuję was - pilnujcie tego miejsca i pamięci waszych przodków". - niewypowiedziane słowa śp. Andrzeja Sariusz-Skąpskiego przytoczone przez córkę Izabelę na pl. Piłsudskiego.

O godz. 17.00 przeniesiono trumny z ciałami Pana Prezydenta i Jego Małżonki z Pałacu Prezydenckiego do archikatedry warszawskiej i o 18.00 rozpoczęła się msza święta w intencji śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w archikatedrze warszawskiej. Uroczystości przewodniczył Metropolita Warszawski Arcybiskup Kazimierz Nycz.

Ja po mszy na pl. Piłsudskiego wróciłem do parafii, aby odprawić mszę wieczorną i ponieważ miałem wewnętrzne przekonanie, że powinienem być w katedrze, wsiadłem w samochód i pojechałem na końcówkę mszy, a później zostałem w katedrze na modlitwę.

Na zakończenie wracając zatrzymałem się przy wystawie przed kościołem akademickim św. Anny. Na marginesie, dziękuję Straży Pożarnej za ciepłą herbatę.

Jezu, otocz łaską wszystkich tych, za którymi wołamy do Ciebie.

[ 14.04.2010 ]

Chyba po czerwcowej pielgrzymce, gdzieś zawieruszył się mój nr telefonu. Może dlatego wczoraj zaproszono mnie do Radia Dla Ciebie. A ponieważ w radiu nigdy nie byłem, to się zgodziłem. Tematem rozmowy była "wiara".


Zdjęcie zrobione w radiu

Niestety nie jestem wielką postacią, dlatego nie mam złudzeń, że w tej rozmowie jest wiele niedopowiedzeń, czy stylistycznych wpadek. Nie mniej, ni więcej - zapraszam do słuchania.

Wpierw notka ze strony radia i link do wersji audio.

Wiara, która pomaga czynić dobro

„Być człowiekiem wierzący to znaczy żyć w doświadczeniu spotykania się z Bogiem, który działa”

Gościem Teresy Drozdy w Radiu Dla Ciebie był ks. Tomasz Moch.

Ks. Tomasz Moch przypomniał, że ojcem wiary dla chrześcijan jest Abraham, który tak bardzo zawierzył Bogu, że był wstanie złożyć mu w ofierze swojego syna. – W życiu codziennym wiara buduje się poprzez spotkanych ludzi. Być człowiekiem wierzący to znaczy żyć w doświadczeniu spotykania się z Bogiem, który działa – tłumaczył kapłan.

- Kiedy człowiek przeżywa trudne doświadczenie, to jedyne co jest wstanie mu pomóc się podnieść jest ręka przyjaciela, który doda mu otuchy – mówił ks. Moch. Uważa, że „obecne wyhamowanie staje się okazją, aby zapytać siebie, co tak naprawdę w naszym życiu jest najważniejsze”.

Czy wiara w Boga jest nam potrzebna, aby żyć godnie i być dobrym człowiekiem?

- My nie mówimy, że człowiek bez świadomego odnalezienia Boga nie jest wstanie czynić dobra. To, że człowiek ma w sobie dobro oraz możliwości czynienia rzeczy pięknych i wielkich jest niepodważalne – odpowiedział dzisiejszy gość RDC.

Ks. Moch podkreśla, że „bez drugiego człowieka wiara jest wielką abstrakcją”.

http://www.rdc.pl/index.php?/pol/artykuly__1/warto_wiedziec/wiara_ktora_pomaga_czynic_dobro

Na koniec małe dopowiedzenie, którego zabrakło. Są to słowa z dzisiejszej Ewangelii: "Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony" (J 3,16-17). Po tej rozmowie pomyślałem sobie, że rzeczywiście osoba, która nie wierzy w miłość Boga, może mieć duże problemy, aby odnaleźć się w sytuacji tragedii. Tym bardziej nie wolno mi być obojętnym. Modlę się za zmarłych i za ich bliskich (choć nie wykluczone, że modlę się za tych ostatnich wsparty modlitwą tragicznie zmarłych). Dziś również wracają słowa, którymi zakończyłem wpis sprzed wczoraj. Nadzieja nasza w Zmartwychwstały. Alleluja!

Ps. Oglądając media i zaglądając na kilka stron tak sobie myślę: Chyba nie potrafimy przezywać żałoby i ciszy. Rozumie, że jest to trudne. Milczeć - kiedy jest pokus mówić. Ale czasem nie wypada.

Na facebooku jeden z moich znajomych podlinkował mi stronę. Przykro mi, ale zgadzam się z odczuciami p. Hołowni: "Jest-mi-wstyd". Mi też czasem jest wstyd. Dlatego tak trudno jest mi oglądać wiadomości w TV, czy słuchać debat lub czytać gazety. Żeby nad moim gniewem nie zaszło słońce, sięgam po Biblie i proszę o mądrość.

[ Modlitwa o Mądrość (Mdr 9, 1-18). ]

"Niech umocnieniem dla was będzie przesłanie Wielkanocy, które przypomina nam, że nikt z nas nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc, i w śmierci należymy do Pana. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Benedykt XVI, 14.04.2001

[ 13.04.2010 ]

W szkole też da się wyczuć podniosłość tego czasu. Po trzeciej lekcji była koronka za zmarłych, na korytarzu kącik pamięci. Po lekcjach pojechałem na Krakowskie Przedmieście, niestety morze ludzi nie pozwoliło mi dostać się do Pałacu Prezydenckiego. Zaszedłem za to do kościoła seminaryjnego, aby tam pomodlić się za zmarłych - szczególnie za mieszkającego w seminarium śp. ks. Ryszarda Rumianka.


Miejsce pamięci w KLO im R. Archutowskiego.


Wejście na UKSW (Dewajtis)


A na Bielanach - wiosna.


Morze ludzi na Krakowskim Przedmieściu.

[ 12.04.2010 ]

Trwa żałoba narodowa, czas niezwykle trudny i podniosły. Jakże trudno zachować rozwagę i okazać współczucie, bez pokusy pójścia za podszeptem egoizmu. Zamiast dużo mówić - więcej kochać. Chciałbym ten czas przeżyć głęboko - być moją modlitwą jak najbliżej serc poranionych. Przecież Jezus przyszedł leczyć razy serc złamanych. Tym bardziej bolą antykościelne komentarze na portalach czy antykościelna twarz niektórych portali, które wychwytują jednostkowe przypadki złych (czy niedostatecznie rozważnych) słów lub zachowań (przemilczając ogrom dobra), aby uderzyć w Kościół. Jak mawiał na wykładach w naszym seminarium śp. Janusz Zakrzeński (zginął w katastrofie pod Smoleńskiem) - "szanuj słowo".

Polecam przeczytać: Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi - prorocze i głębokie kazanie, które Biskup Polowy WP miał wygłosić na cmentarzu wojennym w Katyniu podczas Mszy św. polowej w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

oraz Przemówienie, które prezydent RP Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia 2010 roku na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu podczas uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.


(mój zewnętrzny wyraz tego co jest w moim wnętrzu)


Teraz o Katyniu będziemy pamiętać w sposób podwójnie wyjątkowy i bolesny.


A "wiara" daje nam nadzieję, aby przez tajemnicę zmartwychwstania patrzeć w przyszłość. "Jezus Chrystus śmierć zwyciężył, a na życie i nieśmiertelność rzucił światło przez Ewangelię" (2 Tm 1, 10).

"Przestań się lękać!
Jam jest Pierwszy i Ostatni, i żyjący.
Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków
 i mam klucze śmierci i otchłani" (Ap 1, 17).

[ 11.04.2010 ]

Niedziela Miłosierdzia.

JEZU  UFAM  TOBIE !!!

Dziś w sposób symboliczny i szczególny promienie wychodzące z Jezusowego serca mają wydźwięk narodowy- polski. Możemy w nich zobaczyć szczególną drogę - wyjście zmartwychwstałego Jezusa ku człowiekowi - ale również drogę człowieka do Jezusa. Dziś po biało-czerwonej drodze chcemy dotknąć Jezusowego serca i wyznać "Pan mój i Bóg mój".

O życie wieczne dla tragicznie zmarłych i o siłę dla tych, co pozostali, modliłem się koncelebrując o 15.00 Mszę Świętą przy pomniku Jezusa Miłosiernego na warszawskiej Woli. Polecam wygłoszoną homilię ks. abp. Henryka Hosera: http://www.diecezja.waw.pl/dokument.php?id=1866.

[ 10.04.2010 ]

 Żałoba narodowa - katastrofa rządowego samolotu. O 12 uczestniczyłem we Mszy św. sprawowanej przez bp. Piotra Jareckiego w kościele św. Barbary, gdzie modliliśmy się za ofiary katastrofy. Po Mszy pojechałem na Krakowskie Przedmieście, aby tam modlić się przy Pałacu Prezydenckim. Odwiedziłem też sąsiadujący z nim kościół seminaryjny i polecałem zmarłych i ich rodziny opiece MB. Dobrej Śmierci (w tym kościele znajduje się ten obraz)

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie!

JEZU  UFAM  TOBIE !!!

http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=4081


http://ekai.pl/wydarzenia/x27742/zginal-rektor-uksw-ks-prof-ryszard-rumianek/
(z ks. Profesorem miałem w seminarium Stary Testament)


http://ekai.pl/wydarzenia/x27741/zginal-bp-tadeusz-ploski/

Zginęli również między innymi księża archidiecezji warszawskiej: Ks. infułat Zdzisław Król; Ks. prałat Roman Indrzejczyk; Ks. kanonik Andrzej Krzysztof Kwaśnik; Ojciec Józef Joniec SchP; Ks. ppłk. Jan Osiński (Ordynariat Polowy).

Zginął również Janusz Zakrzeński - aktor, z którym miałem zajęcia w seminarium z kultury słowa.

Requiem aeternam dona eis Domine
 et lux perpetua luceat eis

Requiescat in pace <><

Ps. Wiadomość o katastrofie dotarła do mnie podczas spotkania diakonii ewangelizacji. W tym kontekście bardzo głęboko odbieram słowa dzisiejszej Ewangelii (Mk 16,9-15): "Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym" oraz pierwszego czytania (Dz 4,13-21): "Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga? Bo my nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli."

"I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu"!

I jeszcze jedna myśl. Wieczorem oglądałem pożyczony film "Ostatni dzwonek", sceny z filmu wróciły dziś. Dlatego nimi się dzielę:

oraz kończącą ten film piosenką wykonaną przez Jacka Wójcickiego do słów Adama Asnyka:

[ 7.04.2010 ]

Katyń to jedno z cmentarzysk świata, dających haniebne świadectwo totalitaryzmu - 70 rocznica zbrodni katyńskiej.


http://www.pamietamkatyn1940.pl/

 Znaczek [guzik], który dostałem rok temu podczas projekcji filmu "Katyń" noszę wpięty w koszulę. Stałam się łączyć pamięć z modlitwą.

http://www.golgotawschodu.pl/)n
(choć z chwilą śmierci ks. prałata Peszkowskiego strona się zatrzymała,
to jednak znaleźć na niej można wiele ciekawych i potrzebnych informacji)


Narodowe Centrum Kultury w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje akcję społeczno-edukacyjną
Pamiętam Katyń 1940, upamiętniającą 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/pamietam.-katyn-1940-688.php?p=0

O filmie "Katyń" dowiesz się na stronie: http://www.katyn.netino.pl/. Ze strony szczególnie polecam zwiastuny filmu. Watro do nich wracać.

 
Niestety pożyczyłem komuś mój egzemplarz filmu
i do mnie nie wrócił. Będę musiał odbudować kolekcje.

"Ballada Katyńska" Jacka Kaczmarskiego:

Następne aktualności.   Poprzednie aktualności.

ARCHIWUM:

 [ 62 ] [ 61 ] [ 60 ] [ 59 ] [ 58 ]
[ 57 ] [ 56 ] [ 55 ] [ 54 ] [ 53 ] [ 52 ] [ 51 ] [ 50 ] [ 49 ] [ 48 ][ 47 ] [ 46 ] [ 45 ] [ 44 ] [ 43 ] [ 42 ]
 
[ 41 ] [ 40 ]  [ 39 ] [ 38 ]  [ 37 ] [ 36 ] [ 35 ] [ 34 ] [ 33 ] [ 32 ] [ 31 ] [ 30 ]
[ 29 ] 
[ 28 ] [ 27 ] [ 26 ] [ 25 ] [ 24 ] [ 23 ] [ 22 ] [ 21 ] [ 20 ] [ 19 ] [ 18 ] [ 17 ] [ 16 ] [ 15 ]
 [ 14 ] [ 13 ] [ 12 ] [ 11 ] [ 10 ] [ 9 ] [ 8 ] [ 7 ] [ 6 ] [ 5 ] [ 4 ] [ 3 ] [ 2 ] [ 1 ]

 

Skok do góry.