Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

Symbole chrześcijańskie

Poniżej wyjaśnienie symboliki metalowych ozdób z balustrady kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach w Warszawie. Warto znać i rozumieć symbolikę chrześcijańską, szczególnie jeśli sięga do źródeł starożytnych.

 

Ichthys pisany też ichtys – greckie słowo ΙΧΘΥΣ oznaczające rybę jest równocześnie anagramem od Iesous Christos Theou Hios Soter, czyli „Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel”. Znak ten jest najstarszym symbolem chrześcijańskim oraz znakiem Eucharystii, gdyż ryby zostały cudownie rozmnożone wraz z chlebami przez Chrystusa. Obecnie często można spotkać ją na samochodach jako znak, że pojazdem tym jeździ chrześcijanin.

 

 

Chi-ro – Czyli grecka litera X (chi) i nakładająca się na nią litera P (ro) – pierwsze dwie litery greckiego słowa Χριστος (Chrystus) 

 

 

Alfa i Omega – Symbolika tych dwóch greckich liter pochodzi z Apokalipsy św. Jana, gdzie w ten sposób określony jest Bóg (Ap 1,8;21,6) i Jezus (Ap 22,13), z dopowiedzeniami Początek i Koniec i Pierwszy i Ostatni. Te dwie litery są symbolem wszechmocy Boga – Stwórcy wszystkiego i Tego, który dopełnia wszystko. Jak A i Ω są początkiem i końcem alfabetu greckiego tak Bóg jest Stwórcą i celem wszystkiego.

 

 

Święta pieczęć – Równoramienny krzyż i cztery symetrycznie ułożone litery IC XC NI KA. Litery te stanowią grecki skrót słów: IC - Jezus, XC – Chrystus, NIKA – zwycięża. Chrystus jest zwycięzcą a jego krzyż jest zwycięstwem. 

 

 

IHS - Istnieje kilka tłumaczeń tego symbolu:
1. Skrót trzech pierwszych liter greckiego imienia Jezus (gr. ΙΗΣΟΥΣ-Iesous). Trzecia litera sigma Σ uległa latynizacji i zaczęto ją zapisywać jako „S”.
2. Iesus Hominum Salvator – „Jezus, Zbawiciel człowieka”
3. In hoc signum (vinces) – „W tym znaku (zwyciężysz)”.

Komentarze  

#2 Rafał 2023-04-04 15:03
Właśnie się zorientowałem, że ilustracja jest przykładem nie Chrystogramu a Alfy i Omegi (XP nie ma ilustracji). Moja pomyłka. Na obrazku jest przykład Staurogramu.
#1 Rafał 2023-04-04 15:00
Księże drogi, ten drugi obrazek to nie Chrystogram a Staurogram. Chrystogram potrzebuje dwóch liter X i P. Staurogram to złożenie dwóch T i P (sTauPos). IHS z pewnością pochodzi od greckiego IHCOYC. Inne wytłumaczenie wynikły z nieznajomości języka greckiego w zlatynizowanej Europie. Pokazują to wyraźnie średniowieczne manuskrypty pisane po łacinie gdzie pojawia się IHS XPS.

pozdrawiam ciepło
o. Rafał

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->

[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:

www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.