Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

6.08.2023 ŚDM: Homilia i Anioł Pański

 PODRÓŻ APOSTOLSKA DO PORTUGALII NA ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Homilia i Anioł Pański

Lizbona, 6 sierpnia 2023 r.

 

 [Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. posłania kończącej ŚDM w Lizbonie]
[Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem 06.08.2023]

 

Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. posłania kończącej ŚDM w Lizbonie

 

Słowa apostoła Piotra na Górze Przemienienia po tych intensywnych dniach chcemy uczynić własnymi: „Panie, dobrze nam tu być!” (Mt 17, 4). Piękne jest to, czego doświadczyliśmy z Jezusem, to, co przeżyliśmy razem i jak się modliliśmy. Ale po tych dniach łaski zadajemy sobie pytanie: co zabieramy ze sobą, powracając w doliny codziennego życia?

Opierając się na usłyszanej Ewangelii chciałbym odpowiedzieć na to pytanie trzema czasownikami: jaśnieć, słuchać, nie lękać się.

Jaśnieć. Jezus przemienił się i – jak mówi tekst – „twarz Jego zajaśniała jak słońce” (Mt 17, 2). Właśnie zapowiedział swoją mękę i śmierć na krzyżu, burząc w ten sposób obraz potężnego i światowego Mesjasza i zawodząc oczekiwania uczniów. Teraz, by pomóc im zaakceptować Boży plan miłości, który osiąga chwałę poprzez drogę krzyża Jezus bierze trzech z nich, Piotra, Jakuba i Jana, prowadzi ich na górę i przemienia się: Jego twarz staje się promienna, a szaty białe. Ten „blask” przygotowuje ich na noc, którą będą musieli przejść; ten przebłysk światła pomoże im znieść trud godzin najbardziej mrocznych, tych w Getsemani i na Kalwarii.

Przyjaciele, my również potrzebujemy kilku przebłysków światła, aby stawić czoła mrokom nocy, wyzwaniom życia, lękom, które nas niepokoją, ciemności, którą często widzimy wokół siebie. Ewangelia ukazuje nam, że to światło ma imię. Tak, tym światłem, które przyszło oświecić świat jest Jezus (por. J 1, 9). On jest światłem, które nigdy nie gaśnie i jaśnieje nawet w nocy. Przychodzą mi na myśl słowa kapłana Ezdrasza, które znajdujemy w Piśmie Świętym, które my również możemy powtórzyć po tych dniach przeżytych razem: „Bóg nasz rozjaśnił oczy nasze” (Ezd 9, 8). Oświeceni przez Chrystusa, my również jesteśmy „przemienieni”: nasze oczy i twarze mogą jaśnieć nowym światłem. Bracia i siostry, właśnie tego Kościół i świat oczekują od was: abyście byli młodymi jaśniejącymi, którzy wszędzie niosą światło Ewangelii i zapalają promienie nadziei w mrokach naszych czasów!

Chciałbym wam coś powiedzieć: nie stajemy się jaśniejącymi, gdy stawiamy siebie w centrum uwagi, kiedy ukazujemy doskonały wizerunek i czujemy się silni i odnosimy sukcesy. Nie. Jaśniejemy, gdy przyjmując Jezusa uczymy się miłować tak, jak On, ponieważ to jest prawdziwe piękno, które jaśnieje: życie, które podejmuje ryzyko dla miłości. Pewien filozof napisał, że piękno rewolucyjnego przesłania Chrystusa polega na „odkryciu, że można pokochać nawet to, co nie jest miłe” (S. Kierkegaard, Gli atti dell’amore, Milano 1983, 579), to znaczy miłować bliźniego takim, jakim jest: nie tylko wtedy, gdy zgadza się z nami, ale także wtedy, gdy nie jest dla nas sympatyczny i ma aspekty, których nie lubimy. Ze światłem Jezusa jest to możliwe! Wy, młodzi, możecie tak kochać i przełamywać pewne mury, pewne uprzedzenia, wnosząc w świat światło miłości, która zbawia. Obyście zawsze jaśnieli tą miłością, jaśnieli Jezusem, „światłością świata” (J 8, 12)!

Drugim czasownikiem jest słuchać. Na górze obłok świetlany osłania uczniów, a głos Ojca wskazuje, że Jezus jest umiłowanym Synem. Polecenie Ojca jest proste i bezpośrednie: „Jego słuchajcie” (Mt 17, 5). To wszystko: wszystko, co jest do zrobienia w życiu chrześcijańskim zawiera się w tym słowie, ostatnim słowie, które Ojciec wypowiada w Ewangelii św. Mateusza: Jego słuchajcie. Słuchać Jezusa, rozmawiać z Nim, czytać Jego Słowo i wprowadzać je w czyn, iść za Nim: ponieważ On ma dla nas słowa życia wiecznego; ponieważ objawia, że Bóg jest Ojcem i miłością; ponieważ dzięki Jego Duchowi my również stajemy się umiłowanymi dziećmi. To jest to, czego potrzebujemy w życiu: nie sławy, sukcesu, pieniędzy, ale świadomości, że nie jesteśmy sami, że zawsze mamy Kogoś u swego boku, aby rozpocząć i zakończyć dzień z pewnością uścisku Pana. Słuchać Go, wierzyć, że jesteśmy miłowani i że wspiera nas miłość, która nigdy nie zawodzi. I pamiętajmy o tym, że wsłuchiwanie się w Pana, pozostawanie otwartymi na Jego niespodzianki, czyni z nas ludzi, którzy są również zdolni do słuchania siebie nawzajem, do słuchania rzeczywistości, która nas otacza, innych kultur, cierpiącego głosu ubogich i najsłabszych, krzyku zranionej i wykorzystywanej Ziemi. Jakże pięknie jest słuchać Jezusa, słuchać siebie nawzajem i wzrastać w dialogu, w świecie, w którym tak wielu podróżuje zamkniętych w swojej samotności, myśląc tylko o sobie.

Jaśnieć, słuchać, i wreszcie nie lękać się. Są to ostatnie słowa, jakie Jezus wypowiada na górze, aby zachęcić przestraszonych uczniów: „Wstańcie, nie lękajcie się!” (Mt 17, 7). Teraz, gdy mieli przedsmak chwały paschalnej, gdy zostali skąpani w boskim świetle i usłyszeli głos Ojca, uczniowie mogą zejść z góry i stawić czoła wyzwaniom, jakie czekają na nich w dolinie. Dla nas też tak jest: jeśli pielęgnujemy światło Jezusa i Jego słowa, możemy iść przez życie każdego dnia z sercem wolnym od lęku.

Do was młodzi, którzy pielęgnujecie wielkie marzenia, ale często przyćmiewa je lęk, że ich nie zrealizujecie; do was, młodzi, którzy czasami myślicie, że nie dacie rady; do was, młodzi, kuszeni w tych czasach, żeby się zrazić, uważać siebie za niezadowalających lub ukrywać cierpienie, maskując je uśmiechem; do was, młodzi, którzy chcecie zmieniać świat i walczycie o sprawiedliwość i pokój; do was, młodzi, którzy wkładacie w to wysiłek i wyobraźnię, ale wydaje się wam, że to nie wystarcza; do was, młodzi, których Kościół i świat potrzebują tak, jak ziemia potrzebuje deszczu; do was, młodzi, którzy jesteście teraźniejszością i przyszłością; tak, do was, młodzi, Jezus mówi: „Nie lękajcie się!”.

Słowa, które święty Jan Paweł II wypowiedział podczas Światowych Dni Młodzieży brzmią żywiej niż kiedykolwiek: „W rzeczywistości, kiedy marzycie o szczęściu, szukacie właśnie Jezusa. To On na was czeka, gdy nic z tego, co znajdujecie, nie zadowala was. To On jest pięknem, które tak was pociąga. To On wzbudza w was pragnienie radykalności, które nie pozwala wam iść na kompromisy. To On pobudza was do zrzucania masek, które czynią życie fałszywym. To On budzi w sercach decyzje najbardziej autentyczne, które inne chcieliby przytłumić. To Jezus wzbudza w was pragnienie, byście uczynili ze swojego życia coś wielkiego.. […] Nie lękajcie się Jemu zawierzyć” (Czuwanie modlitewne, Rzym, 19 sierpnia 2000 r.).

Drodzy młodzi, chciałbym spojrzeć w oczy każdego z was i powiedzieć: nie lękaj się! Ale powiem wam coś o wiele piękniejszego: patrzy teraz na was sam Jezus, Ten, który was zna i odczytuje wasze wnętrze: patrzy w wasze serca, uśmiecha się do was i powtarza wam, że miłuje was zawsze i bezgranicznie. Zawsze i bezgranicznie. Idźcie więc i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga! Idźcie i bądźcie świadkami radości wiary, nadziei, która rozgrzewa wasze serca, miłości, którą wnosicie we wszystko. Jaśniejcie światłem Chrystusa. Słuchajcie Go, abyście i wy stali się światłością świata. I nie lękajcie się, bo Pan was miłuje i idzie obok was. Z Nim życie zawsze się odradza.

za: radiomaryja.pl

 

 

 

 

  [Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. posłania kończącej ŚDM w Lizbonie]
[Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem 06.08.2023]

 

 Anioł Pański z Ojcem Świętym Franciszkiem 06.08.2023

 


Drodzy bracia i siostry,

wiele razy rozbrzmiewało w tych dniach jedno słowo: „dziękuję”, a raczej „obrigado”. Piękne jest to, co właśnie powiedział nam Patriarcha Lizbony, że obrigado nie tylko wyraża wdzięczność za to, co otrzymaliśmy, ale także pragnienie odwzajemnienia dobra. W tym wydarzeniu łaski wszyscy otrzymaliśmy, a teraz Pan sprawia, że powracając do domu odczuwamy potrzebę, żeby dzielić się i dawać z kolei dobro, jakie Bóg złożył w naszych sercach dając świadectwo z radością i bezinteresownością.

Zanim jednak was roześlę, także i ja chciałbym powiedzieć obrigado. Przede wszystkim kardynałowi Mauelowi Clemente, a wraz z nim Kościołowi i całemu narodowi portugalskiemu! Obrigado Panu Prezydentowi, który w ostatnich dniach towarzyszył nam w spotkaniach; Instytucjom krajowym i lokalnym za okazane wsparcie; biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i świeckim; i obrigado tobie, Lizbono, która pozostaniesz w pamięci tych młodych ludzi jako „dom braterstwa” i „miasto marzeń!” Wyrażam wielką wdzięczność kardynałowi Kevinowi Farrellowi i tym, którzy przygotowali te Dni, a także tym, którzy towarzyszyli im modlitwą. Obrigado wolontariuszom, którym wszyscy wyrażamy aplauz za ich wspaniałą posługę, jaką wypełnili! Szczególne podziękowania należą się tym, którzy czuwali nad Światowymi Dniami Młodzieży z wysoka, a mianowicie patronom tego wydarzenia: przede wszystkim Janowi Pawłowi II, który powołał do życia Światowe Dni Młodzieży.

I obrigado wam wszystkim, drodzy młodzi! Bóg widzi całe dobro, jakim jesteście, On sam wie, co zasiał w waszych sercach. Proszę, was strzeżcie tego starannie. Chciałbym wam powiedzieć: zapamiętajcie to, utrwalcie w waszych myślach najpiękniejsze chwile. Potem, gdy nadejdą nieuniknione chwile znużenia i zniechęcenia, a być może pokusa zatrzymania się w drodze lub zamknięcia się w sobie ożywiajcie doświadczenia i łaskę tych dni, ponieważ – zawsze o tym pamiętajcie – jest to rzeczywistość, tym wy jesteście: świętym Ludem Bożym kroczącym w radości Ewangelii! Chciałbym również pozdrowić młodych, którzy nie mogli tu być, ale uczestniczyli w inicjatywach organizowanych w swoich krajach przez konferencje biskupów i diecezje; np. myślę o braciach i siostrach Subsaharyjczykach zebranych w Tangerze.

W szczególności towarzyszymy naszymi myślami i modlitwami tym, którzy nie mogli przybyć z powodu konfliktów i wojen. Na świecie jest ich wielu. Myśląc o tym kontynencie, odczuwam wielki smutek z powodu umiłowanej Ukrainy, która nadal tak bardzo cierpi. Przyjaciele pozwólcie mi, starszemu, podzielić się z wami młodymi marzeniem, które noszę w sobie: jest to marzenie o pokoju, marzenie młodych ludzi modlących się o pokój, żyjących w pokoju i budujących pokojową przyszłość. Poprzez modlitwę Anioł Pański złóżmy przyszłość ludzkości w ręce Maryi, Królowej Pokoju. A wracając do domu, módlcie się nadal o pokój. Jesteście znakiem pokoju dla świata, świadkami tego, jak narodowości, języki i historie mogą łączyć, a nie dzielić. Jesteście nadzieją na inny świat. Dziękuję wam za to. Idźcie naprzód!

A teraz niecierpliwie wyczekiwany moment: ogłoszenie kolejnego etapu podróży. Zanim podam wam miejsce czterdziestych pierwszych Światowych Dni Młodzieży, kieruję do was zaproszenie. Zapraszam na spotkanie młodych z całego świata w 2025 roku w Rzymie, aby wspólnie świętować Jubileusz Młodzieży! Dwa lata później, w 2027 roku, Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Azji: w Korei Południowej, w Seulu! W ten sposób z zachodnich krańców Europy przeniosą się na Daleki Wschód: to piękny znak powszechności Kościoła i marzenia o jedności, którego jesteście świadkami!

Ostatnie obrigado, największe kierujemy do dwóch szczególnych osób, głównych bohaterów tego spotkania. Byli tu z nami, ale zawsze są z nami, nie tracą z oczu naszego życia i je miłują jak nikt inny: obrigado Tobie Panie Jezu; obrigado Tobie, Nasza Matko Maryjo, z radością modlimy się do Ciebie.

za: radiomaryja.pl

 

 

 

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->

[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:

www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.