Dawne modlitwy na Boże Ciało.
[Modlitwa na Boże Ciało (1882)]
[Modlitwa na Boże Ciało. (ok.1880r)]
[Akty do Najśw. Sakramentu w czasie procesji.]
[Cztery modlitewniki na uroczystość Bożego Ciała w czasie processji po odczytaniu każdej Ewangelji św.]
[Pokłon Panu Bogu w Przenajświętszym Sakramencie utajonemu.]
[Modlitwa po Procesyi.]
Modlitwa na Boże Ciało (1882r)
Wielką jest tajemnica i wielką miłość Twoja, o Panie! których pamiątkę dziś Kościół uroczyście obchodzi. Twoja o Jezu! obecność w Najświętszym Sakramencie, jak jest pełna tajemnic, tak i pełną miłości. Twoje przebywanie na ziemi było krótkie; a chciałeś być z nami aż do końca wieków. Twojej widzialnej obecności musiałeś nas pozbawić, gdy wstąpiłeś do nieba; lecz mądrość i miłość Twoja wynalazła, środek pozostania z nami niewidzialnie w sposób tajemniczy, to jest: w Sakramencie, pod postacią chleba i wina utajony, a obecny z Bóstwem i człowieczeństwem. Tak jest: Ty chciałeś być z każdym najściślej złączonym, kto by tylko wierzył w Ciebie. Tak ukochałeś ludzi, że im dałeś te obietnicę: „Moje Ciało będzie dla was prawdziwym pokarmem, a Krew moja prawdziwym napojem, a kto pożywa Ciała mego i pije Krew moją, ten mieszka we mnie, a ja w nim; ten żyć będzie na wieki". Jakże dobrotliwie o Zbawicielu mój! spełniłeś to przyrzeczenie, gdy na ostatniej wieczerzy rzeczywiście dałeś pierwszy raz Ciało i Krew Twoje za pokarm i napój! Wziąwszy chleb w ręce swoje złożyłeś dzięki, pobłogosławiłeś i rzekłeś: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje“. Potem wziąłeś kielich i rzekłeś: „Pijcie z niego wszyscy, to jest Krew moja nowego przymierza, która za was i za wielu wylaną będzie, na zgładzenie grzechów. Ile razy to czynie będziecie, czyńcie na moję pamiątkę". Niech Ci będzie cześć i chwała Zbawicielu! za ustanowienie tej tajemnicy, w której nam dajesz Ciało i Krew Twoją, Twoje Bóstwo i człowieczeństwo utajone pod postacią chleba i wina. Cześć Ci oddaję i pokłon, o Boże utajony w Najświętszym Sakramencie! Nie widzą Cię wprawdzie oczy moje, ale Cię widzi wiara moja, bo mocno wierzę, że jesteś z Bóstwem i człowieczeństwem obecny w tym Sakramencie.
„Ile razy czynie to będziecie, czyńcie na moją pamiątkę". Tak mówiłeś, o Panie! do uczniów i rozkazałeś im czynie podobnie i dałeś im i ich następcom, moc do czynienia togo, coś Ty uczynił, do przeistaczania chleba w Ciało, a wina w Krew Twoją. Świętym i czcigodnym pozostanie na zawsze dla mnie ten akt, w którym odbywa się ofiara nowego przymierza, a chleb i wino przemienia się w Ciało i Krew Zbawiciela mojego; świętą i czcigodną każda uroczystość, w której bywasz obnoszony utajony w Sakramencie, aby Ci oddać cześć i uszanowanie, jako Królowi i Panu naszemu; świętem i czcigodnymi każde miejsce, każdy kościół, gdzie się zachowywa ta tajemnica; świętym i czcigodnym ten akt, kiedy się zbliżam do tej tajemnicy i przyjmuję Ciało i Krew Zbawiciela mojego. Sprawże to łaską swoją, o Panie! abym godnie przystępował; bo kto niegodnie pożywa ten pokarm i pije z kielicha, ach! ten sobie pożywa i pije sąd i potępienie. Obrońże mnie, o Boże! od takiego grzechu a spraw, aby nam się to nie obracało z naszej winy na sąd i potępienie, co ustanowiłeś dla naszego zbawienia. Nie, o Panie! pierwej się troskliwie doświadczać będę, nim się zbliżę do pożywania tego pokarmu. Pierwej przez szczerą spowiedź sakramentalną oczyszczę z grzechów duszę moją; pierwej się przysposobię przez serdeczne nabożeństwo, a dopiero błagać Cię będę, o Panie! w mojej niegodności: uczyń mnie godnym przystąpić do stołu Twojego, zbliżę się i przyjmię Ciało Twoje najświętsze, które duszę moją zachowa do żywota wiecznego. Amen.
Modlitwa Kościoła św.
Boże! któryś nam w cudownym Sakramencie pamiątkę Twej męki zostawił: daj prosimy Cię, abyśmy tak czcili święte tajemnice Ciała i Krwi Twojej, iżbyśmy pożytków z odkupienia naszego nieustannie doznawali. Który żyjesz i królujesz, na wieki wieków. Amen.
za: Bóg mój i wszystko moje (1882r.)
[menu]
Modlitwa na Boże Ciało. (ok.1880r)
Opuszczając tę ziemię, najdroższy Panie i Zbawicielu, chciałeś i nadal pozostać między ludźmi cudownym sposobem. W tym celu ustanowiłeś Sakrament miłości, gdzie pod postacią chleba prawdziwe jest Ciało Twoje, a pod postacią wina prawdziwa Krew przenajświętsza Twoja. Niechże Ci, Zbawicielu nasz, za to będą dzięki nieskończone! Oto my nędzni ludzie możemy Cię teraz przyjmować w Komunii świętej ku wielkiemu pocieszeniu naszemu, i możemy modlić się do Ciebie w kościołach naszych, towarzyszyć Ci w procesyach publicznych i wypraszać sobie rozmaite łaski w potrzebach naszych. Wielbić Cię za tyle miłości nie przestane i publicznie przed światem wyznawać, żeś naszym Panem i Bogiem, który żyjesz i królujesz z Ojcem i z Duchem świętym na wieki wieków. Amen.
za: Zupełny śpiewnik i książka do nabożeństwa (ok. 1880r)
[menu]
Akty do Najśw. Sakramentu w czasie procesji.
Bądź pochwalony miłościwy Jezu w Sakramencie utajony! który z wysokości nieba zstąpiłeś na ziemię dla zbawienia naszego i narodziłeś się z Panny za sprawą Ducha św., stając się prawdziwym człowiekiem. Niech wszelkie kolano upada przed wielkością i majestatem Bóstwa Twego.
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! któryś w żywocie Twej Matki, Panny Niepokalanej, nawiedził Elżbietę. Błagamy Cię, o Boże! zostawiaj nam także skutki łaski Twej, jakieś natenczas w domu Zacharyaszowym uczynił.
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! któryś był na ręku Najśw. Panny do kościoła Jerozolimskiego niesiony, kiedy Ci zabieżał Symeon i od przeczystej Matki Twej przyjął Cię, Boga swojego. Daj nam tak godnie Ciebie w Komunii świętej przyjmować, abyśmy się godziny śmierci nie lękali, ale na Twój sąd wieczny z ufnością i z pokojem czekali.
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! któryś dzieciątkiem jeszcze będąc, musiał do Egiptu być uniesiony przed srogim nieprzyjacielem. Daj nam, prosimy, abyśmy poznali, żeśmy tu tylko pielgrzymami na wygnaniu, a wskutek tego do nieba tęsknili i tam serca swe w pokornej modlitwie zwracali.
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! któryś do Jeruzalem dobrowolnie zbliżał się na mękę, kiedy pobożne rzesze i niewiniątka poprzedzały Cię, wołając: "Błogosławiony, który idzie w Imię Pańskie." Daj nam, Boże! niewinność serca i gotowość do głoszenia Twej chwały!
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu! w Sakramencie utajony! któryś od Swoich nieprzyjaciół, jakoby najgorszy złoczyńca, publicznie był prowadzony. Niech Ci tę zniewagę osłodzimy, wołając z największą pokorą: Boże nasz, Tobie cześć, Tobie chwała na wieki!
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! któryś cierpliwie niósł krzyż na górę Kalwarii. Jak byłeś wówczas pośmiewiskiem dla tłumów grzeszników, wystawiony na szyderstwa i bluźnierstwa różne, tak miej teraz od nas, od wszystkiego świata, od chórów Anielskich pokłon, uwielbienie i chwalę, boś Ty jest Bóg i Pan nasz.
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! który nikim nie gardzisz i nikogo nie opuszczasz. Nawiedź nas, błagamy, w godzinę śmierci, iżbyś nas posilił na drogę wieczności i stał się nam wieczną szczęśliwością. Boże litościwy! żebrzemy o to Twego miłosierdzia.
Bądź pochwalony, miłościwy Jezu, w Sakramencie utajony! który skończywszy Swe dzieło odkupienia, Krwią przenajświętszą je zapieczętowawszy, wstąpiłeś na niebiosa i siedzisz na prawicy Boga Ojca wszechmogącego, a stamtąd przyjdziesz sądzić żywych i umarłych. Przyjmij nas, błagamy, do królestwa Twej chwały, nie pomnąc na nasze winy.
Błogosław, Panie! domy chrześcijańskie, gdzie przykazań Twoich strzegą, i daj nam łaskę potrzebną do ciągłego onych zachowania. Błogosław wszystkim, którzy tu są przytomni i tym co nie mogąc się z nami tu połączyć, mają swe serca do Ciebie obrócone. Daj nam wszystkim, którzy teraz na Ciebie, Boga naszego zakrytego, ze czcią patrzymy, oglądać oblicze Twoje przenajświętsze w radości nieskończonej przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Modlitwa po procesji.
Przyjmij, o Panie, łaskawie tę cześć i uszanowanie, któreś my Ci publicznie oddali. Są one wprawdzie małe co do Twej wielkości i majestatu: ale widzisz, że jesteśmy słabymi ludźmi, przeto przestajesz na naszej choć słabej, lecz dobrej chęci. Nie wypuszczaj nas, Panie! z Twojej opieki, którzy, póki nam życia stanie, wielbić będziemy Imię Twoje i publicznie przed światem wyznawać, że jesteś Panem i Bogiem naszym, który żyjesz i królujesz z Ojcem i z Duchem świętym na wieki wieków. Amen.
za: Anioł Stróż chrześcijanina i katolika (1901r)
[menu]
Cztery modlitewniki na uroczystość Bożego Ciała w czasie processji po odczytaniu każdej Ewangelji św.
I.
Boże! w Trójcy Przenajświętszej jedyny! Jako z woli Twojej, Ród Najświętszej Panny, Matki Bożej, wymieniony tu jest przez S. Ewangelistę; tak mnogie pokolenia zaludniały i zaludniają tę ziemię. Błogosławże Panie im wszystkim, daj dobrym w cnotach wytrwanie, złośliwym skruchę serca, i pokorę umysłu: zlej i na przyjaciół i na nieprzyjaciół naszych, potrzebne im rzetelnie dobra, aby się stać mogli sługami Twoimi. Smutnych pociesz, chorującym daj ulgę i uzdrowienie, pracującym w winnicy Twojej i pomoc i ochłodę, zmarłym wiekuisty pokój!
Matko Boża! przyczyn się za nami!
Św. Mateuszu! módl się za nami!
Niech będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament!
I teraz i zawsze i na wieki wiekowi
Co niech się stanie!
Amen.
II.
Boże! w Trójcy Przenajświętszej jedyny! jako Ś. Jan Chrzciciel na puszczy, zwiastował ludom przyjście ukochanego naszego Zbawcy, tak spraw, aby cnotliwe postępki wszystkich ludzi i tych razem, którzy dzisiaj uroczyste odbywają Processje; zwiastowały światu przybliżenie Królestwa niebieskiego, Panie! Panie! ulituj się nad nami!
Matko Boża! przyczyn się za nami!
Ś. Marku! módl się za nami!
Niech będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament!
I teraz i zawsze i na wieki wiekowi
Co niech się stanie!
Amen.
III.
Boże! w Trójcy Przenajświętszej jedyny! Jako Zachariasz tyle był czystego serca przed Tobą Panie! iż cielesnym okiem, jeszcze tutaj na ziemi, Anioła Twego zobaczył; tak spraw, iżby duchowni przewodnicy nasi i my wszyscy za nimi, serca i wyobraźnię od wszelkich błyskotliwych a wnet próchniejących ponęt światowych, zbawiennie odrywać i oczyszczać umieli! Daj nam wszystkim tak żyć, abyśmy wcześnie doznawali w duszach przedsmak wiekuistego, zapowiedzianego przez Ciebie Ojcze! szczęścia! Błogosław Boże Pasterzowi naszemu i wszystkim Kapłanom, dzisiaj w Processji idącym, błogosław i całemu ludowi swemu i nam, zwracającym obecnie ku Tobie i myśli i serca nasze!
Matko Boża! przyczyn się za nami!
Módlcie się wszyscy Święci i święte Pańskie, wszyscy śś. Archaniołowie i Aniołowie!
Ś. Łukaszu! módl się także za nami!
Niech będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament!
I teraz i zawsze i na wieki wiekowi
Co niech się stanie!
Amen.
IV.
BOŻE! w Trójcy Przenajświętszej jedyny! jako Słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami; tak niech toż Słowo zamieszka na zawsze w sercach i duszach naszych! Dopomagaj nam Panie ku temu, daj, abyśmy wszelkie utrapienie znieść umieli z wysłużeniem łaski Twojej i z przybliżeniem się ku Tobie! Męczarnie i bóle Twoje, o Zbawco drogi! niech nas wspierają w przykrych niedolach życia i umocnią, boś Sam wyrzekł: iż ten tylko szczęśliwy, kto wytrwa do końca.
Matko Boga! przyczyń się za nami!
Ś. Janie Ewangelisto, módl się za nami!
Niech będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament!
I teraz i zawsze i na wieki wiekowi
Co niech się stanie!
Amen.
za: Cztery modlitewniki na uroczystość Bożego Ciała w czasie processji po odczytaniu każdej Ewangelji św. (1861r.)
[menu]
Pokłon Panu Bogu w Przenajświętszym Sakramencie utajonemu.
Niech będzie pochwalony Bóg nasz w przenajświętszym Sakramencie utajony, tyle razy, ile jest gwiazd na niebie, iskierek w ogniu, pyłu na ziemi, kropelek w morzu; Ile jest kwiatków na wiosnę, ziarnek w lecie, liścia w jesieni; albowiem godzien tego jest Pan dobrotliwy, prawdziwy Bóg pod postaciami chleba i wina utajony.
Pójdźcie pokłońmy się Panu i upadnijmy przed Bogiem w przenajświętszym Sakramencie najszczodrobliwszym.
Pójdźcie Aniołowie Pańscy, pójdźcie wszystkie mocy niebieskie, pokłońcie się Panu, i upadnijcie przed Bogiem w przenajświętszym Sakramencie najmożniejszym, najmocniejszym.
Pójdźcie niebiosa i wysokości, pójdź ziemio z górami i pagórkami, pokłońcie się Panu i upadnijcie przed Bogiem w przenajświętszym Sakramencie, najchwalebniejszym, najsłodszym. Pójdź słońce i księżycu Pański, pójdźcie gwiazdy niebieskie, pokłońcie się Panu, i upadnijcie w przenajświętszym Sakramencie najjaśniejszym, najmiłościwszym.
Pójdźcie wody na niebie zostające pójdźcie morza i rzeki pokłońcie się Panu i upadnijcie przed Bogiem w przenajświętszym Sakramencie najhojniejszym.
Pójdźcie nocy i dnie, światłości i ciemności, pójdźcie błyskawice, obłoki i nawałności, pokłońcie się Panu w przenajświętszym Sakramencie najhojniejszym, najdziwniejszym.
Pójdźcie wszystkie stworzenia w powietrzu, na ziemi i w wodzie żyjące, pokłońcie się Panu, i upadnijcie przed Bogiem w przenajświętszym Sakramencie najdobrotliwszym.
Pójdźcie synowie ludzcy, pójdźcie córy, pobożne, kapłani i sprawiedliwi, pokłońcie się Panu i upadnijcie przed Bogiem w przenajświętszym Sakramencie najukochańszym.
Błogosławiony, niech będzie Bóg ojców naszych i błogosławione Imię Jego po wszystkie wieki w kościele świętym i w przenajświętszym Sakramencie. Amen.
za: Nabożeństwo na uroczystości Bożego Ciała z oktawą... (1856r.)
[menu]
Modlitwa po Procesyi.
Przyjmij o Pani o! łaskawie tą cześć i uszanowanie, któreśmy Ci publicznie oddali. Są one wprawdzie małe względem Twojej wielkości i Majestatu; aleć wiesz, że jesteśmy słabymi ludźmi, przeto przestajesz na naszej, acz słabej, lecz dobrej woli. Nie wypuszczaj nas, Panie, z Twojej opieki, którzy, póki nam życia stanie, wielbić będziem Imię Twoje i publicznie przed światem wyznawać, że jesteś Panem i Bogiem naszym. Który żyjesz i królujesz z Ojcem i z Duchem świętym, na wieki wieków. Amen.
za: Bóg mój i wszystko moje (1882r.)
[menu]
|
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.
![]() |
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
||||||
![]() |
![]() |