Oczywiście pozwalam używać wszystkich moich pomysłów fosek, o ile osoba używająca ich będzie od czasu do czasu pamiętać o mnie w modlitwie. Aha, jeśli grafika pojawia się na jakiejś stronie to miło mi będzie, jeśli również pojawi się tam mój link (co jest oczywiste) i zostanę o tym poinformowany. Zastrzegam sobie jednak prawo do decydowania czy foski znajdą się na banerach, stronach internetowych, publikacjach drukowanych, haftach, koszulkach, jako elementy innych grafik, itp. Z faktu, że coś jest umieszczone w internecie , wcale nie wynika to, że można z tego dowolnie korzystać.
Dlatego pamiętaj - chcesz skorzystać z moich pomysłów - napisz - VI nie kradnij - bądź uczciwy!
Foski były rysowane na kartce, a następnie skanowane. Wiele z nich to rysunki, które powstawały na marginesach różnych notatek. Część też powstała jako efekt kolażu, czyli namalowane foski były kserowane a następnie wycinane i doklejane do innych, albo kserówka była obmalowywana. Działałem na warstwach zanim stało się to modne. Tak powstał specyficzny segregator z grafikami.
Kiedyś nie tak łatwo było mieć grafikę oazową. W segregatorze znalazły się więc skany czy ksera z okładek podręczników. Pewną inspiracją była papeteria, która kiedyś kupiłem na Szkole Animatora. Były to kartki A4 z kopertami, gdzie na górze kartki były znaczki oazowe i cytaty z ks. Blachnickiego i ks. Danielskiego. Dla nie wtajemniczonych - papeteria to kartki do pisania listów przy pomocy długopisu a nie klawiatury.
Chciałem sam tworzyć podobne karki na listy czy używać grafik oazowych do ogłoszeń. Internet wtedy po pierwsze się dopiero rozwijał, po drugie był strasznie ubogi graficzne. Również programy do obróbki grafiki nie były tak rozbudowane jak dziś. Tak więc trzeba było samemu zatroszczyć się o oazową grafikę. Dlatego kserowało się podręczniki i książki z grafiką albo czasem trzeba było iść do kogoś, aby zeskanował coś. Mój pierwszy skaner kupiłem dopiero jak byłem na 3 roku seminarium - wtedy stałem się bardziej niezależny. Wcześniej wykorzystywałem ksero i nożyczki.
We wspomnianych więc grafikach niezwykle przydatny był czarny cienkopis, kolorowe kredki i kartki z żółtymi kratkami, które po kserowaniu stawały się niewidoczne. Jak widać nie wszystkie też grafiki przerobiłem w wersje cyfrowe.
Wiele innych grafik powstawało jako ilustracje do strony lub graficzne zobrazowanie jakiejś symboliki (zob. "Moja autorska grafika twórcza")
Tutaj natomiast wersja animowana - chyba zrobiona w jakimś programie do 3D, 3DMax - nie pamiętam
Poniżej foska, która wykonałem mniej więcej w czasie rozeznawania powołania (i nauki Corela).
Powstała też wersja animowana, jak również wiele innych zmodyfikowanych przez filtry PSP (zob. na moim chomiku "Moje pierwsze foski").
Wiele ciekawych fosek można tworzyć używając greckich czcionek (niestety mało jest darmowych).
Po pewnych modyfikacjach moja majowa (2015) foska wygląda tak:
lub tak (prawie jak hydrauliczna):
a po niewielkim liftingu może ona wyglądać tak - koślawo - jednak ramka powinna być lepsza:
Nad ramką ewidentnie trzeba tu popracować. Ale ilość możliwych połączeń czy nowych wzorów daje przestrzeń do eksperymentów. Np. idąc w tym kierunku:
Moje aranżacje foski mazowieckiej
*warszawskiej
(wersja DK-Wawa)
z dodanym przeze mnie gradientem wygląda tak:
Zrobiłem też wersję odwołująca się do witraża z Kaplicy Chrystusa Sługi z Kopiej Górki w Krościenku.
z moją ramką wygląda tak:
Pięknie prezentuje się w mobilnej wersji na piance
zaś foska warszawska tak:
I jeszcze dwie. Tym razem foska i ramka robione przeze mnie:
Prezentuję też moją wersję foski mazowieckiej (wersja z czerwca 2015) - ramka stara a środek nowy. Trochę nieforemna (w porównaniu do tej powyżej), ale taki był zamiar.
Można też zmienić kolorystykę i tak mamy foski, które znalazły się na mojej stronie z racji modlitwy za Ruch na Ukrainie i w Polsce (na białym tle słało ją widać, dlatego góra bardziej szara),
lub foskę stworzoną na oazowe zaproszenie na Festiwal Nadziei do Warszawy.
lub podmienić foskę na wyciętą z okładki Ew.Łk
zob. "Foski z okładki Ewangelii wg. św. Łukasza"
Na koniec kilka nowych ręcznych wizualizacji (czerwiec 2015). Narysowane markerem na kartce - na ile talent pozwala - a później zeskanowane.
a po połączeniu obu rysunków i nałożeniu kolorów wyszło coś takiego:
A to wynik "testowania" różnych markerów
a po obróbce typu "coś z jednej coś z drugiej" wyszło coś takiego:
Pomyśleć, jakie piękne i ciekawe foski, mogą stworzyć zdolniejsi ode mnie.
A na koniec różne i różniste:
Zrealizowałem kiedyś ciekawą aranżację foski (może trochę przeładowana). Skoro dla Ruchu tak ważna jest liturgia, dlaczego nie wpisać jego znaku w symbolikę eucharystyczną? Dla spostrzegawczych: widzimy ołtarz, hostię, kielich, dwa płonienie (świece, ale również wiara i nadzieja).
Wersja czarno-biała.
Wersja kolorowa
(płomienie miały być równe, ale niestety nie wyszły).
i pozostałe galerie "twórcze" ;)
więcej: "Moja autorska grafika twórcza" i "Foski i graficzki pisane tabletem - marzec 2015"
oraz w "Foski z okładki Ewangelii wg. św. Łukasza".
W grudniu 2016 powstały jeszcze cztery grafiki:
Nie jestem spec-grafikiem.
Proszę mnie traktować jak amatora.
I jakby się kto pytał, lubię niebieski i odcienie czerwonego.
A ta "serduszkowa" foska, to wynik jakiegoś okienka szkolnego w 2018 r.
Więcej o formule światło-życie:
zapraszam do artykułu
Jedność Światła i Życia, czyli o formule światło-życie
oraz
"Foska" czyli znak przynależności i wyraz świadectwa
a o innych znaczkach i symbolach Ruchu (szczególnie znaku przymierza) możesz poczytać tutaj
leiturgia, diakonia, martyria (oazowe znaczki)
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 66 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |
Komentarze
Bem, gostei muito das imagens, você tem alguma para paramentos sacerdotal?