Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

"Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś zobaczymy twarzą w twarz: Teraz poznaję po części,  wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany.  Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość" - 1Kor 13, 12-13.

 

 


W świecie ducha i ciała:

Moje zdania i uwagi

 

"Jakby w zwierciadle" 

- moim okiem, czyli okazjonalne zamyślenie nad światem.

 

Na dobry początek nowego tygodnia - na mądre zakończenie upływającego ...

 

Zapraszam

 

 

 

 

Co ja tu robię? Głośno myślę, szukam, pytam, nie potępiam, nie pouczam z nosem w chmurach, słucham, zbieram, udostępniam, inspiruję, irytuję, zachwycam, zadziwiam, zawodzę. Daję się poznać, pozwalam oceniać. Przed tytułami naukowymi nie klękam, fascynuje mnie mądrość i świętość. Nie chcę być sławny, chcę być prawdziwy. Bloger więc ze mnie kiepski, bo nie chcę pracować na markę. Bez nazwiska, bez tytułów - jestem jaki jestem - jestem kim jestem. To czym żyję, to jak żyję. O tych, których spotykam. Dla tych, których nie widzę. Bez przepisów, bez przypisów. Poczytaj, jeśli chcesz. Pomódl się, jeśli możesz. Przyjaciel oblubieńca, który stoi i słucha go, doznaje najwyższej radości na głos oblubieńca (J 3, 29). Oblubieniec jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia (J 8, 12).

„Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię”.

 

Uwaga! Poniższe zamyślenia mogą zawierć śladowe ilości emocji lub zupełnie subiektywnych odczuć czy ocen pisanych niekiedy pod natchnieniem chwili. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe uszczerbki na psychice. Czytasz na własną odpowiedzialność. :)  Więcej  wyjaśnień w notce: "Dlaczego?". Non omnis moriar - Ad maiorem Dei gloriam.

Dlaczego chrześcijanin nie zachowuje szabatu?

Dlaczego chrześcijanin nie zachowuje szabatu?

Szabat odnosi nas do Starego Testamentu i do dzieła stworzenia. Jest nakazany przez Boga. Jest nierozerwalnie połączony z przymierzem z Bogiem. Dla Żyda jest sprawą jedną z najważniejszych. Dlaczego zatem chrześcijanie przestają go obchodzić na rzecz "pierwszego dnia po szabacie" czyli niedzieli? Odpowiedź możemy znaleźć w modlitwie po pierwszym czytaniu z Wigilii Paschalnej. Czytamy tam: "Wszechmogący, wieczny Boże, Ty jesteś godny podziwu w swoich dziełach, † spraw, niech wszyscy przez Ciebie odkupieni zrozumieją, że wspaniałe było dzieło stworzenia świata, a jeszcze wspanialsze jest dzieło zbawienia, * które się dokonało przez wielkanocną ofiarę Chrystusa." lub "Boże, Ty w przedziwny sposób stworzyłeś człowieka i w jeszcze cudowniejszy sposób go odkupiłeś, † spraw, abyśmy siłą ducha opierali się powabom grzechu * i zasłużyli na osiągnięcie wiecznej radości.".

W Chrystusie jesteśmy nowym stworzeniem. On nie przyszedł znieść Prawo, ale je wypełnić. I tak, jak ST odnosił nas do wyprowadzenia z Egiptu, domu niewoli, tak NT odnosi nas do wyprowadzenia każdego z nas a niewoli grzechu i śmierci.

Krzyż w urzędzie?

Krzyż przypomina o cenie, jaką zapłacił Chrystus dla naszego zbawienia. Jest on codziennością wpisaną w życie wielu naszych sióstr i braci – w Syrii, Libanie, Strefie Gazy czy w Ukrainie. Tymczasem Warszawa usuwa go z urzędów. W tej kwestii nie bierze jednak przykładu z Europy. Już w 2011 roku Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że krzyż nie indoktrynuje. Z kolei w 2018 roku niemiecki sąd, rozpatrując sprawę dotyczącą Bawarii, stwierdził, że krzyże nie naruszają zasady neutralności religijnej i ideologicznej.  Nietolerancja ubrana jest dzisiaj w szaty praw człowieka. Pamiętajmy o tym co mówił nam święty Jan Paweł II: „Miłości bez krzyża nie znajdziecie, krzyża bez miłości nie uniesiecie”.

Ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP
fb 17.05.2024: https://www.facebook.com/

 

 


 

 

Oświadczenie

Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek. Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji. Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji.

Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP. Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie – obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli.

Ks. Przemysław Śliwiński, Rzecznik prasowy Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i Archidiecezji Warszawskiej
za: https://archwwa.pl/, 17 maja 2024

 

Solidarni z ks. Michałem Olszewskim

 

 

"Wszystko mogę w Tym, który umacnia (...) wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy (...) we wszystkim odnoszę zwycięstwo, dzięki Temu, który nas umiłował". xtm

Alleluja 2024!

 

“In resurrectione tua, Christe, caeli et terra laetentur

– Ze zmartwychwstania Twego, Chryste, niech niebo i ziemia się radują”

(Liturgia Godzin)

 

 

Dobro w Wielki Czwartek 2024 (Sacerdos in aeternum)

"Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca,
umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował" (J 13, 1-15).

Wielki Czwartek jest dniem, w którym wspominamy ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. I stąd właśnie dziś święto wszystkich księży w Polsce i na świecie. Dziękujemy im za ich oddanie i posługę. Życzymy wiary, wytrwałości, miłości, sił, zdrowia i pogody ducha. Modlimy się za nich i za liczne, święte powołania. Dla mnie cenny jest jego delikatny i miły rys, czyli miłe życzenia od osób życzliwych, które potrafią użyć słowa "dziękuję", oraz cisza i obojętność od nieżyczliwych.

Dla kapłanów Wielki Czwartek jest duchową rocznicą święceń.

  Strzeż mnie i prowadź, Panie Jezu, abym w kapłaństwie nigdy sobą nie zasłonił Ciebie!

Rekolekcje dla Szkoły Podstwowej

W dniach 26-28.02.2024 prowadziłem, w parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, rekolekcje dla Szkoły Podstawowej (SP97). Rozwinąłem mój pomysł "Królewskie Dzieci. Dobry Pasterz jest moim przyjacielem", który kiedyś prowadziłem w kilku parafiach (pomysł z Jelonek z 2011r.). Odnalazłem w piwnicy stare rekwizyty. Wprowadziłem dwa nowe pomysły. Same rekolekcje nawiązują do "Opowieści z Narnii". Dobry i owocny czas.

"I believe a new hope will emerge"

 

"I regret to report that both our Jedi Order and the Republic have fallen, with the dark shadow of the Empire rising to take their place. This message is a warning and a reminder for any surviving Jedi: trust in the Force. Do not return to the Temple. That time has passed, and our future is uncertain. Avoid Coruscant. Avoid detection. Be secret... but be strong. We will each be challenged: our trust, our faith, our friendships. But we must persevere and, in time, I believe a new hope will emerge. May the Force be with you always"

- Obi-Wan Kenobi.

 

Wielkopostnie nim się zacznie

W wielu zakrystiach trwają energiczne przygotowania. Prasowanie fioletów. Główkowanie nad dekoracjami. Czyszczenie krzyży. Środa - i to jaka, bo Popielcowa - już tuż tuż. W niepamięć poszły czwartkowe pączki. Odbijają się jeszcze niektórym ostatkowe ostatki. Nawet tym, co czas Wielkiego Postu traktują bez większych emocji.  Niektórym nawet nie przeszkadza on w organizacji ślubów czy chrzcin - tylko ten ksiądz coś tam marudzi, że w Wielkim Poście to tak nie bardzo, że Wielkanoc kilkanaście dni później i wtedy lepiej. Ech, świat świedczeje :)

Moja lektura na Wielki Post 2024 - przyłącz się

Poniżej co planuję rozważać w tegoroczny Wielki Post.

Boży nie-przypadek?

Boży nie-przypadek. Dziwnie brzmiąca zbitka słów. Ktoś kiedyś zasugerował, że dla człowieka wiary nie ma przypadków, ale są znaki. Że człowiek wiary nie wierzy w przypadki, jakieś grecko-rzymskie fatum, ale w pełną miłości i troski opatrzność. Że dla człowieka wiary "przypadek" to autograf tejże opatrzności.

W tej notce podzielę się pewnym zbiegiem okoliczności. Ocenę pozostawię tobie czytelniku. Natomiast podzielę się pewną myślą, która wypłynęła z tej sytuacji.

Modlitewniki w prezencie - przesyłka z Kanady

31 listopada 2023r. otrzymałem maila: "Dzisiaj odkryłam "Jezus jest Panem" stronę i odpowiadam na księdza prośbę, otóż mam parę bardzo starych książek od pewnego pana, który był lotnikiem w czasie 2 Wojny Światowej, a po wojnie wyjechał do Kanady (gdzie ja również mieszkam). Zmarł on wiele lat temu i jego żona dała mi te stare cenne dzieła, ale bardzo bym chciała oddać je w dobre ręce. Toteż ucieszyłam się odkrywając księdza. Proszę mi dać znać czy nadal ksiądz jest chętny do posiadania tych małych dzieł i jak mogę je dostarczyć."

Koniec Adwentu, czy Adwent wykończony?

Coraz trudniej jest nam właściwie przeżywać Adwent jako czas oczekiwania, przygotowania wnętrza. W sklepach "święta" są już od początku listopada. Choinki i ozdoby płynnie zastępują znicze i wieńce. Kolędy stają się pięknym (sentymentalnym) podkładem muzycznym pod zakupy a nie modlitwą (o ile lecą te prawdziwe, z racji poprawności światopoglądowej musi lecieć w radiu czy sklepach ten amerykański chłam). W telewizji irytujący krasnal w czerwonej czapce reklamuje nowy, piękny i wygodny świat. Fraza  o magicznym czasie" doprowadza do mdłości. Szał zakupów, promocji, ... Im bliżej świąt, tym ilość "parawigilii" rośnie wykładniczo. Bardzo spodobała mi się kiedyś wypowiedź bp. Kiernikowskiego: "Jesteśmy jakby pchani do tego, żeby robić namiastki. Ponieważ uważamy, że coś jest ważne, chcemy to przeżywać wcześniej. Ja nie mówię, że to jest złe, ale istnieje pewne niebezpieczeństwo, że zostanie to zinstrumentalizowane. Przeżywając tę namiastkę, bo zrobię sobie wigilię raz z tymi, później z tamtymi, uciekam od głębokiego wejścia w tę jednorazową, faktyczną Wigilię". Może czekanie jest teraz trudniejsze, ale warto. Mi pozwala to wszystko jakoś głębiej spojrzeć na święta, szczególnie na wigilię i pasterkę. Mam ochotę opuścić rozbawioną Jerozolimę, aby udać się do cichego, marginalnego Betlejem. Boga spotyka się w ciszy.

Niepodległość

 

Bóg, Honor, Ojczyzna!

 

 

"Dzisiaj cieszymy się z odzyskanej wolności, ale wolności nie można tylko posiadać i używać. Trzeba ją stale zdobywać przez prawdę. Wolność kryje w sobie dojrzałą odpowiedzialność ludzkich sumień, która z tej prawdy wynika. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub fałszywego, pozornego".

- św. Jan Paweł II, List Jana Pawła II o wolności

Strona 1 z 15

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.