Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

Ksiądz w mediach

"Z kolei środowiska określające się mianem „Kościoła otwartego” niejednokrotnie lansują duchownych i świeckich podważających oficjalne nauczanie Kościoła, a równocześnie dyskredytują tych, którzy stają w obronie prawdy" (Z komunikatu KEP). W wyjaśnieniu rzecznik KEP zwraca uwagę, że chodzi o uwrażliwienie na używanie tego pojęcia, jako środka sposobu uderzenia w Kościół (zob. "www"), nie zaś jako wprowadzanie kolejnych podziałów czy strofowanie środowisk kościelnych tak jak to zaczęły przedstawiać wprost czy wp (zob. "www_KEP", "www_WP"). Ech ten obiektywizm mediów, zawsze sensacja ważniejsza od prawdy lub rzetelnej informacji - chyba się do tego nie przyzwyczaję.

Nie chcę wchodzić w dyskusję nad tymi podziałami "otwarty-zamknięty", "z tego miasta-tamtego miasta" "tego czasopisma-tamtej gazety" - niech oni się spierają miedzy sobą - każde z nich ma swoje twarze. Szkoda, że często i tak z góry wiadomo co powiedzą. Pewnie nie jeden zapyta - "Aż chce się zacytować: O kim mówi?". Ale to pytanie najlepiej zadać Jezusowi. Na Ostatniej Wieczerzy były dwa pytania o Judasza (o zdrajcę) - jedno Jana i tam Jezus odpowiada pokazując na to, co Judasz robi - a drugie to pytanie samego Judasza i na nie Jezus również odpowiada zgodnie z prawdą "tak to ty". Judasz wylansował swoje imię, ale chyba nie o to mu chodziło. Ale pamiętać tu trzeba, że nie tylko Judasz zawiódł Jezusa - inni (poza Janem) też nie pokazali się od najlepszej strony. Postawa judaszowa rani Kościół, ale oceniając innych samym łatwo w nią popaść.

Jak rozumieć zatem tą "otwartość"? Myślę, że wystarczy odnieść się do Evangelii Gaudium nr 46-47 lub do słów Jana Pawła II wzywającego do otwartości na Chrystusa.

Obecność osób duchownych i ich wypowiedzi w mediach to sprawa złożona. O "dyżurnych" księżach słychać co raz - czasem częściej niż o Panu Jezusie, tak jakby bez tamtych Kościół nie poradziłby sobie. Ich słowa i postawy wyolbrzymione przez media urastają do miary medialnych dogmatów: "tak jest", "wszystkim wiadomo" ... Czasem nie jest ważniejsze jest wyróżniać się  wskazując na siebie, niż pokazać Jezusa (zob. Andrzej Nowak - "Mikrokosmos księżowski").

Temat wraca od czasu do czasu -> "Otwartość". Co do tak rozumianej otwartości to moja uwaga - przy nadmiernym "otwarciu" powstają przeciągi i chodzi o to, żeby duchowny pojawiający czy wypowiadający się w mediach nie był nośnikiem powietrza zamiast mózgu. Dlatego tak ważna jest chrześcijańska miłość (nie jej medialny bubel), owoc Ducha Świętego, dzięki której z jednej strony nie odrzucam człowieka i jestem na niego otwarty, a z drugiej strony nie przestaję być otwarty na Boga. Jak zamknę się na Boga to lipa. Tworzenie obrazów Kościoła tylko wg ludzkich wyobrażeń to jak sztuczne kwiaty - niby podobne, niby pachnie ale bez życia i uroku - ot coś co kolekcjonuje zasoby kurzu.

Jestem zwykłym prostym księdzem - bardziej inspirowanym Ewangelią i nauczaniem Kościoła niż tygodnikami czy miesięcznikami pracującymi na swoje marki i nisze (celowo ich nie wymieniam). I tak sobie myślę, coś jest w tym Jezusowym "czy Syn człowiecze znajdzie wiarę jak przyjdzie?". Bez sensu o tym pisać i się zastanawiać - kto otwarty a kto zamknięty? - dla mnie wystarczy głupi i mądry. Źle jest jak "otwarty" jest głupi i zamknięty na argumenty, a najgorzej jak jest zamknięty na Boga. Aż chce się powiedzieć: "Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi!".

ps. tak więc info dla tych "środowisk" :) mnie proszę nie lansować :P :P

Informacja z komunikatu KEP nawiązywała do referatu abp. Marka Jędraszewskiego "Obecność Kościoła w życiu publicznym".

O obecności księży w mediach można poczytać np. tu:

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->

[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:

www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.