DOMOWY KOŚCIÓŁ – CÓŻ TO JEST?
Po co powstał Domowy Kościół?
W dzisiejszym świecie małżeństwa przeżywają wiele trudności i często czują się w tym osamotnione i bezradne. Wiele też z czasem się rozpada, bo w pewnym momencie nie podjęły pewnego trudu budowania więzi z Bogiem i między sobą – zaś Domowy Kościół proponuje do tego konkretne sposoby i narzędzia. Przy tym możemy kroczyć tą ścieżką wspólnie z innymi, wspierając się wzajemnie i dzieląc doświadczeniami.
Kim są małżeństwa z Domowego Kościoła?
Jesteśmy zwykłymi ludźmi. Życie małżeńskie nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Doświadczamy wielu trudności, także grzechów. Potrzebujemy pomocy “z góry”, aby nie poddawać się, ale pogłębiać to, co ważne i piękne w życiu. Dlatego zapraszamy Boga do naszych domów. Domowy Kościół pomaga nam wzajemnie mobilizować się do wysiłku. Staramy się odkrywać siłę sakramentu małżeństwa i stawać się lepszym i szczęśliwszym małżeństwem i rodziną.
Kto założył Domowy Kościół?
Domowy Kościół powstał jako gałąź małżeńsko-rodzinna ruchu oazowego. Założył go Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Trwa jego proces beatyfikacyjny.
Czy dużo osób należy do Domowego Kościoła?
Domowy Kościół istnieje w każdej polskiej diecezji. Liczy ok. 50 tys. osób. Kręgi małżeńskie działają także na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i innych krajach.
W Archidiecezji Warszawskiej jest blisko 300 kręgów małżeńskich i stale powstają nowe. Poza Warszawą, Domowy Kościół jest obecny w wielu podwarszawskich miejscowościach m.in. Piasecznie, Warce, Górze Kalwarii, Tarczynie, Prażmowie, Łęczeszycach, itp.
DOMOWY KOŚCIÓŁ – O CO W TYM CHODZI?
Na czym to polega?
Cztery do siedmiu małżeństw tworzy grupę, zwaną kręgiem, która spotyka się co miesiąc pod przewodnictwem jednego z nich i pod opieką księdza. Spotkanie trwa około trzech godzin i daje możliwość, aby wymienić się przeżyciami, wspólnie pomodlić oraz rozważyć konkretny temat. Spotkania odbywają się od września do czerwca. Ponadto, pewne elementy realizuje się w domu (w ramach normalnego rytmu życia) bądź w wakacje (kiedy nie ma spotkań).
Co mi to da?
Bóg, który połączył nas sakramentem, chce, żebyśmy byli trwałymi i szczęśliwymi małżeństwami i tworzyli radosne rodziny, które zmieniają świat na lepsze. Tylko tyle i aż tyle! Nie wiemy, czy Domowy Kościół jest dla Was, ale bardzo wielu małżeństwom pomógł odnowić więź między sobą i z Bogiem, uporządkować priorytety w życiu i lepiej wychowywać dzieci.
I tak już nam brakuje czasu na wszystko…
To tak jak prawie wszystkim. Dlatego spotkania Domowego Kościoła odbywają się tylko raz w miesiącu, w dniu uzgodnionym przez wszystkie małżeństwa. Z kolei czas potrzebny na modlitwę, pogłębianie więzi z współmałżonkiem i dziećmi realizuje się w codzienności, więc nie wymaga specjalnie zorganizowanego czasu.
DOMOWY KOŚCIÓŁ – CZY DLA MNIE?
Czy do DK może należeć tylko małżeństwo?
Tak. Domowy Kościół ma służyć pogłębianiu jedności małżonków w oparciu o łączący ich sakrament małżeństwa. Ze względu na tę specyfikę, konieczny jest udział zarówno męża jak i żony.
Ja chcę spróbować, ale nie wiem, czy uda mi się przekonać małżonka…
Najczęściej to jedno z małżonków jest “siłą napędową”. Nawet jeżeli mąż/żona nie są do końca przekonani, to może zgodzą się przyjść na spotkanie i zobaczyć, jak to wygląda.
Mamy małe dzieci, których nie mamy z kim zostawić…
Comiesięczne spotkania dla małżonków odbywają się w domach, więc często dzieciom organizuje się opiekę w innym pomieszczeniu. Zwykle to lubią, bo mogą się pobawić z innymi dziećmi.
To chyba tylko dla młodych…
Absolutnie nie! W Domowy Kościół włączają się także małżeństwa z 25- czy 30-letnim stażem i z dorosłymi dziećmi. I często otwierają nowy, pełen radości etap, a doświadczeniem mogą służyć innym.
Dawno nie byliśmy u spowiedzi, a i do kościoła chodzimy niezbyt regularnie…
Żeby przyjść na spotkanie, wystarczy być małżeństwem. Jeżeli łączy Was sakrament, to Pan Bóg całą resztę z czasem odbuduje.
Modlimy się na Różańcu, przystępujemy do sakramentów, czy otrzymamy coś nowego?
Wszystko to wniesiecie w darze. A Domowy Kościół to okazja, żeby w jeszcze większym stopniu wspólnie zmierzać do Boga oraz budować więzi z innymi małżeństwami. Poza pogłębieniem modlitwy, sporo uwagi poświęca się też lekturze Pisma Świętego i nauczaniu Kościoła.
Jak się do tego włączyć?
Kilka zainteresowanych małżeństw tworzy nowy krąg, któremu przydziela się w początkowym okresie parę prowadzącą.
Para odpowiedzialna za DK na danym terenie się tym zajmuje.
Czy musimy się do czegoś zobowiązać?
Nie. W każdej chwili można się wycofać. Nikt się nie obrazi, a tylko podziękujemy, że zechcieliście spróbować.
Małżonkowie, jeżeli chcecie:
Zapraszamy do Domowego Kościoła
(bez względu na wiek i staż małżeński)
“Rodziny są Kościołem domowym, gdzie Jezus rośnie – rośnie w miłości małżonków, rośnie w życiu dzieci. Małżeństwo jest udane nie tylko jeśli trwa, lecz ważna jest jego jakość.”
papież Franciszek, Rzym
“Dziękuję Bogu za ten Ruch, który przyniósł tyle błogosławionych owoców w minionych trudnych latach, a i dziś stanowi prężne środowisko duchowego rozwoju młodzieży i rodzin.”
św. Jan Paweł II, Kraków
“Zamierzam towarzyszyć małżeństwom inspirując powstawanie grup, które służą rodzinie. Na szczęście w archidiecezji bardzo pięknie rozwija się Domowy Kościół.”
kardynał Kazimierz Nycz, Warszawa
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |