Konferencja Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia wygłoszona do członków Ruchu Światło-Życie podczas spotkania online, które odbyło się 10 lutego 2021 roku.
O wspólnocie ... o braterstwie ... o szemraniu ...
Spotkanie Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia z młodymi Archidiecezji Łódzkiej z Ruchu Świtało-Życie.
Mały filmik o tym, czym jest lub czym może być doświadczenie oazy. Czy warto? Przyjdź i zobacz:
Cel Ruchu Światło - Życie jest osiągany poprzez realizację programu formacyjnego. Każdy uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa (deuterokatechumenat) a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę (diakonię) w Kościele i świecie. Ewangelizacja - katechumenat - diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło - Życie na wszystkich poziomach formacji. |
Prezentacja o Ruchu Światło-Życie (kompilacja kilku, wersja na spotkanie ŚDM 4-11-2014): ruch_swiatlo-zycie2014dl.ppt (3,8 Mb) lub troszkę podrasowana wersja z 2015 ruch_swiatlo-zycie2015adl.ppt (4,5 Mb) .
Prezentacja o formacji w Ruchu: Etap ewangelizacji w Ruchu Światło-Życie: pomoce i realizacja.
Prezentacja -> Czym jest Ruch Światło-Życie?
Ruch Światło - Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło - Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot. Oazy zaczęły być zakładane już w latach 60-tych. Dane z 2006 r. mówią o tym, że w Polsce jest ponad 53000 osób. Co przyciąga tylu ludzi do wspólnot?
Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był Ks. Franciszek Blachnicki (24 III 1921 - 27 II 1987) - kandydat na ołtarze. Św. Jan Paweł II nazwał ks. Franciszka "Gwałtownikiem Bożym". Otrzymał takie określenie dlatego, że był bardzo konsekwentny i dążył do celu, nawet jeśli ludzie byli nieżyczliwi, a czasy niesprzyjające.
Drugim moderatorem krajowym naszego Ruchu był ks. Wojciech Danielski.
Patronką Ruchu Światło-Życie jest Maryja – Niepokalana Matka Kościoła, która pokazuje nam źródło życia – Chrystusa. Jej figura znajduje się w Centrum Ruchu, w Krościenku nad Dunajcem. Sercem Centrum i całego Ruchu jest kaplica Chrystusa Sługi. Formacja oazowa prowadzi uczestników do diakonii. Ten grecki wyraz oznacza po prostu służbę. Członek Ruchu Światło-Życie, który przeszedł już swoją formację podstawową, chce naśladować Chrystusa Sługę, wykorzystując swoje talenty, zdolności i wiedzę w służbie Kościołowi. Diakonia to także grupa osób działających na rzecz własnej wspólnoty i całego Ruchu.
Temat pracy roku 2021/2022
"Prawda Krzyż Wyzwolenie"
Piosenka roku 2020 - "Dziś Kościele żyjącego Boga wstań".
Tekst piosenki oraz nuty w formacie .pdf: Nuty piosenki roku
Tematy poprzednich lat (+ znaczki i piosenki roku):
"Tematy pracy rocznej Ruchu Światło-Życie".
Kim są oazowicze?
Jesteśmy katolikami. Wierzymy, że Kościół jest święty, bo Bóg jest w jego wnętrzu. Mamy jednak świadomość że Kościół składa się z grzesznych ludzi, którymi posługuje się Bóg. Ufamy, że Kościół jest jedynym środowiskiem życia, w którym może rozwijać się Nowy Człowiek.
Uczymy się modlić, poprzez lekturę Biblii i przyjmowanie sakramentów odkrywamy jak Jezus Chrystus jest bliski każdemu z nas. Budujemy także relacje z drugim człowiekiem we wspólnocie. Poprzez formację oazową każdy z nas staje się Nowym Człowiekiem, zjednoczonym z Bogiem i z braćmi, którego motywem działania jest miłość.
Bezinteresowna miłość rodzi też pragnienie założenia rodziny. W Ruchu Światło-Życie formują się też małżonkowie, którzy tworzą Domowy Kościół. Podczas spotkań w kręgach, prowadzenie dialogu małżeńskiego stają się sobie bliżsi, a w ten sposób ich małżeństwo jest trwalsze przed Bogiem.
Tematy pracy rocznej Ruchu Światło-Życie
znaczki i piosenki roku
"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu."
Jak rozwijać w sobie dary sakramentu małżeństwa?
Ciekawą propozycja może być założony przez Ks. Franciszka Blachnickiego, Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Spotkania odbywają się jeden raz w miesiącu w małych grupach (zwanych kręgami). Każdy krąg to od 3 do 7 par małżeńskich.
Domowy Kościół pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Pomaga w dążeniu ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
"Życie jest pustynią. Grozi nam pustynia.
Powiem jeszcze inaczej: groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz".
św. Jan Paweł II
Od wielu lat jestem związany z Ruchem Światło-Życie. Dlatego nikogo chyba nie dziwi fakt, że również na mojej stronie informacje z życia ruchu są obecne. Ale, że są one rozproszone na całej stronie, postanowiłem zebrać je na jednej stronie.
Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->] Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta. |
Profil katolickich duchownych.
więcej w zakładce: "Kapłaństwo" oraz "Strony i blogi księży".
Odwiedza nas 64 gości oraz 0 użytkowników.
Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :) Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. |
|||||||
|
Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r. |