Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Adwent 2021

Adwent to oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa (paruzja), a także czas radosnego i pełnego nadziei oczekiwania na świętowanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Słowo "adwent" znaczy przyjście. Wskazuje ono na przyjście wcielonego Syna Bożego na ziemię oraz na Jego powtórne przyjście w chwale, jak również Jego przychodzenie do nas w sakramentach, szczególnie w Eucharystii.  "Adwentem" - oczekiwaniem na Jezusa Chrystusa - jest całe życie chrześcijanina. 

Jakie znaczenie ma dla mnie Adwent? Na co czekam? Do czego się przygotowuję?

 

     
  "W tekstach liturgicznych Adwentu dość często spotykamy te słowa: „Radujcie się, bo Pan jest blisko". Pan jest blisko ze swoim królestwem, w którym odnajdujemy swoją prawdziwą wolność, dostępujemy wybawienia. Wolność, wybawienie, to dar czasów mesjańskich, dar, który przyniesie Chrystus. Ale my uzyskujemy go już teraz. Nie będzie on naszym udziałem dopiero wtedy, kiedy Chrystus przyjdzie po raz drugi, kiedy zakróluje i usunie wszelkie zło z naszego życia. Już teraz możemy spotkać Chrystusa, który przynosi nam wyzwolenie i już teraz możemy w Nim odnaleźć swoją wolność."  
   ks. Franciszek Blachnicki  

 

 

Kluczem do przeżywania Adwentu jest znalezienie właściwej harmonii między oczekiwaniem na Jego przyjście a odkrywaniem Jego obecności. Oczekiwanie jest potrzebne dla naszego nawrócenia, wzrastania, tęsknoty, która wzmaga miłość.

"W tym okresie Adwentu jesteśmy wezwani do rozszerzenia horyzontu swego serca, by dać się zaskoczyć przez życie, które codziennie przedstawia nam swoje nowości. Aby to uczynić, należy nauczyć się niezależności od naszych zabezpieczeń, naszych utrwalonych schematów, ponieważ Pan przychodzi w godzinie, której sobie nie wyobrażamy, przychodzi, aby nas wprowadzić w wymiar piękniejszy i większy." - powiedział papież w trakcie rozważań po Anioł Pański 27.11.2016. Warto zatem skorzystać z tego czasu oczekiwania ale i czujności. „Adwent jest właściwym okresem, by przyjąć przybycie Jezusa, który przychodzi jako posłaniec pokoju, by wskazać nam drogi Boga” – wskazał Ojciec Święty 01.12.2019 r.

 

 

 

 

 

 Na dobry początek: modlitwa na rozpoczęcie adwentu (ze starego modlitewnika).

 

  

  Wraz z początkiem Adwentu, w niedzielę 28 listopada, w Kościele w Polsce rozpoczął się nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała Program Duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce. Tegoroczny program wpisuje się w nowy trzyletni cykl na lata 2019-2022 zatytułowany "Eucharystia daje życie" poświęcony sakramentowi Eucharystii. W pierwszym roku (2019/2020) rozważany był temat "Wielka tajemnica wiary", w drugim roku (2020/2021) "Zgromadzeni na świętej wieczerzy", natomiast w trzecim roku (2021/2022) „Posłani w pokoju Chrystusa”. Informacje można znaleźć na stronie internetowej sekretariatu Komisji Duszpasterstwa KEP: duszpasterstwo.episkopat.pl.

 

 

ZNAK: Adwentowy kalendarz i adwentowy wieniec 

Przygotuj swój oryginalny - wyjątkowy kalendarz - tyle ile dni do Bożego Narodzenia - tyle codziennych zadań (szans). Zadanie otwieramy wieczorem dnia poprzedzającego w czasie wieczornej modlitwy. Możliwe zadania: "Pomyśl o tym co masz. Zrób listę 10 rzeczy, za które jesteś wdzięczny", "Wyręcz dziś kogoś w codziennych obowiązkach", "Znajdź kogoś, komu możesz pomóc. I pomóż", itp. Warto pomyśleć o takim kalendarzu, który będzie pomagał rodzinnie przeżyć adwent. Miejscem adwentowej modlitwy uczyń adwentowy wieniec.  Okrągły kształt wieńca adwentowego rozumiany jest symbol okręgu Ziemi, wieczności oraz symbol Boga. (zob. też: ekai.pl)

 

Drzewko Jessego

Wśród różnych tradycji i obrzędów adwentowych, takich jak roraty, wieniec adwentowy, kalendarz adwentowy, coraz popularniejszy staje się zwyczaj „drzewa Jessego”. Nawiązuje on do fragmentu z Księgi Izajasza (Iz 11,1–9) zapowiadającego nadejście Mesjasza. Drzewo kojarzy się z genealogią, z poznaniem swoich korzeni, ale też korzeni swojego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Do tego właśnie prowadzą nas teksty ze Starego i Nowego Testamentu, które przez cały adwent stawiamy w centrum dnia. Zwieńczeniem każdego tekstu, każdego pochylenia się nad słowem Bożym, jest wspólna modlitwa i symbol – ornament nawiązujący do danej historii. Więcej na stronie: drzewojessego.pl lub "Adwentowe Drzewo Jessego. Jak je zrobić? [OBRAZKI DO POBRANIA]" (stacja7.pl).

 

 

 

 

 

Czym jest dla mnie Adwent?

 

Okres Adwentu to czas oczekiwania i przygotowania. Z jednej strony mamy perspektywę Bożego Narodzenia, z drugiej - ponownego przyjścia Pana. Adwent przypomina, że jesteśmy ludźmi oczekującymi - podkreśla ks. Sławomir Sosnowski:

 

 

 

 Artykuły w internecie:

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.