Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Traditionis Custodes

16 lipca 2021, wspomnienie MB Szkaplerznej, w Watykanie opublikowano motu proprio Traditionis Custodes, które ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Dla wielu środowisk tradycjonalistycznych to istny grom z jasnego nieba, trzęsienie ziemi. Dziś przestało obowiązywać motu proprio Summorum Pontificum. Od dziś jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa.

Ciekawe w jakim kierunku to w Polsce pójdzie? Szczególnie, że jeszcze nie tak dawno w naszej parafii gościło kilku księży mocno promujących mszę trydencką (jako oczywiście "lepszą" od posoborowej, bo ...) , a teraz motu proprio wprowadza zakaz sprawowania jej w kościołach parafialnych. Czy nowe postanowienia będą sprzyjać jedności Kościoła? Czy odnowi się w Kościele pewna wojna i stare rany? Może to będzie oczyszczające i przyniesie większe owoce?

Wydaje się, że ważnym wyznacznikiem pozostanie stosunek do Papieża Franciszka i II Soboru Watykańskiego.

 

Co nowe motu proprio zmienia? Między innymi:

  • Wydawanie zezwolenia na posługiwanie się Mszałem z 1962 r. powraca do wyłącznych kompetencji biskupa.
  • Mszały Pawła VI i JP2 są jedynym lex orandi rytu rzymskiego (zatem nie mamy już nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego).
  • Franciszek zakazuje sprawowania przedsoborowej liturgii w kościołach parafialnych.
  • Biskup (dla istniejących grup) ma wyznaczyć inny kościół oraz kapłana, który będzie sprawował liturgię i który ma się upewnić, czy dalsze sprawowanie tej liturgii służy duchowemu rozwojowi wiernych.
  • Papież zakazuje biskupom wydawania zezwoleń na powstawanie nowych grup.
  • Księża święceni od teraz mają otrzymywać personalną zgodę na celebrację przedsoborowej liturgii, którą złoży biskup bezpośrednio do Stolicy Apostolskiej, a Ci co już ją mają muszą się wystarać o przedłużenie zgody.

Na pewno widocznym problemem środowiska "tradycjonalistów" jest: "poniżanie wartości obowiązującej formy mszy, obsesja na punkcie liturgii, dyskredytowanie nauczania współczesnych papieży i postanowień prawa, atakowanie ruchów odnowy Kościoła i ludzi związanych z ewangelizacją, ciągłe doszukiwanie się herezji, błędów, wpływów masońskich, ekskluzywizm (poczucie, że ci, którzy chodzą na mszę trydencką są prawdziwymi katolikami), obsesyjna koncentracja na minionych wiekach itd. " (cytat za fb ksPS). Dodatkowo wewnętrzne rozbicie i skłócenie oraz spora liczba "wariatów i osób chorych" (a mocno udzielających się w internecie - nawet księży) robiących tradycjonalistom złą prasę. Czy działania papieża przyniosą rozwiązanie? A co z dobrem? Czy nie grozi to zniechęceniu, zgorzknieniu?  Zobaczymy. Dziś to reakcje na gorąco. Wiele osób i stron środowisk dość emocjonalnie na to motu proprio zareagowało.  Pod wieloma postami informującymi o papieskiej decyzji smutno czytać komentarze. Trzeba się modlić o pokorę, mądrość, ... o miłość.

  Więcej: "Nowe papieskie normy dla przedsoborowej liturgii" (vaticannews.va).

Tekst dokumentów: "TRADITIONIS CUSTODES" oraz "Lettera del Santo Padre Francesco ai Vescovi di tutto il mondo per presentare il Motu Proprio «Traditionis Custodes» sull’uso della Liturgia Romana anteriore alla Riforma del 1970, 16.07.2021". Informacja za biuletynem Stolicy Apostolskiej: "https://press.vatican.va/".

 

  Polski tekst dokumentów: "List Apostolski w formie „Motu Proprio” ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r.",  "List Ojca Świętego do biskupów świata ws. Motu proprio „Traditionis Custodes”". Warto z listu do biskupów wyłuskać jedno zdanie: "Jednocześnie proszę Was o czuwanie, by każda liturgia była sprawowana godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia.".

 

 

Wspomnienie moich interakcji ze "środowiskiem" w bardzo starej notce z 2008 r. ""Tradycja" ?".

 

 

 

 Różne spojrzenia na zagadnienie (test jedności):

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

Modlitewnik on-line

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
9073739
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.