Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Nasz znak - rachunek sumienia z - "foską"

 

NASZ ZNAK

(rachunek sumienia z - "foską")


Jeżeliby ktoś zapytał, jaki jest nasz znak oazowy i co oznacza, odpowiedzielibyśmy szybko i sprawnie, że jest nazwany popularnie "foską", że są to wytłoczone na skórze dwa skrzyżowane greckie słowa "Fos-Dzoe" i że... No właśnie. Na tym wasza wiedza prawdopodobnie skończyłaby się. A już wpadlibyśmy w panikę, gdyby ta osoba poprosiła nas o pokazanie tego znaku. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - ponieważ nie nosimy go.

Zadaję sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje? Gdzie podział się ten zwyczaj, że z foską na szyi chodziliśmy wszędzie - obojętnie czy to była szkoła, teatr, kościół...? Czy zaczęliśmy się wstydzić tego, że jesteśmy w Ruchu Światło-Życie? Jeżeli tak, to jakie są tego przyczyny? A może bez foski jest nam wygodniej? Bo z nią musimy ciągle uważać, co robimy, by ktoś nie powiedział, że dajemy złe świadectwo. A bez niej możemy pozwolić sobie na różne świństewka, bez narażania się na tego rodzaju komentarze. A może nie wiemy, jaką wymowę mają słowa Światło-Życie i bojąc się, że ktoś nas o to zapyta wolimy zakładać foskę wśród swoich, na wakacyjnych rekolekcjach, w parafii, gdzie nikt nas o to nie spyta, nawet gdy sam nie będzie wiedział, bo przecież to wstyd?

Dla wszystkich udręczonych tym problemem podaję, że słowa Światło-Życie są wzięte z Ewangelii św. Jana, gdzie oznaczają Chrystusa. W symbolu i haśle "Światło- Życie" wyrażony jest cały bogaty program odnowy życia chrześcijańskiego, który polega na dążeniu do osiągnięcia jedności i harmonii w człowieku pomiędzy strefą poznania (światło) i czynu (życie). Znak Ω (omega) jest symbolem Ducha Świętego. W zestawieniu ze skrzyżowanymi słowami Fos-Dzoe, które łączy, wyraża, że tylko w Duchu Świętym i Jego mocą możemy osiągnąć jedność światła i życia.


za: Diecezjalna Diakonia Oaz Rekolekcyjnych,
"Oazy Wielkie Moria i Ofel. Teczka uczestnika", Siedlce 1994, s. 4.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.