Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

Etap ewangelizacji w Ruchu Światło-Życie: pomoce i realizacja.

Ewangelizacja, to głoszenie Jezusa żyjącego, ciągle obecnego w Kościele. Kościół został do tego powołany, ażeby objawiać Chrystusa, ażeby być sakramentem zbawienia. Jeżeli przyjmujemy wezwanie Boże, ażeby być chrześcijaninem, stajemy się tymi, którzy głoszą Jezusa. Powołaniem Kościoła jest ewangelizować poprzez misje, apostolstwo, katechizację itd. Celem ewangelizacji jest decyzja zaproszenia Jezusa do swojego życia jako Pana i Zbawiciela, czyli wejście na drogę wiary. Decyzja ta, jest zawierzeniem Jezusowi całej swojej teraźniejszości i przyszłości, jak również zanurzenie przeszłości w darze Bożego Miłosierdzia.

 

 

Odbiorcami ewangelizacji są dziś ludzie, którzy zapomnieli o swoim chrzcie, o swojej wierze, ci którzy nie doświadczyli życia w Kościele. są to ludzie ochrzczeni, ale właściwie niewierzący i niepraktykujący, którzy wymagają prawdziwego nawrócenia. Oprócz nich, są osoby wierzące, ludzie religijni i praktykujący, którzy nie spotkali się jeszcze z Chrystusem jako swoim Panem i Zbawicielem. Ewangelizacja obejmuje także osoby, które są wierzące, które pragną odnowić i pogłębić swoją wiarę po to, aby lepiej o niej świadczyć, by móc przekazywać ją innym.

Ewangelizacja nie jest głoszeniem ideologii, nie jest głoszeniem swoich przekonań, ale jest świadczeniem. Moc ewangelizacji płynie z modlitwy. Ewangelizator, to człowiek, który na modlitwie spotyka się z Panem i stąd czerpie swą siłę. To właśnie na modlitwie Chrystus uzdrawia z niewoli grzechu, z nałogów.

Ruch Światło - Życie wypracował w sobie, otwierając się na działanie Ducha Świętego, świadomość ewangelizacyjną. Nie tylko wskazania Ojca - Sługi Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego, ale doświadczenie wielu wspólnot, wskazują że jesteśmy Ruchem ewangelizacyjnym, bo ewangelizacja rozpoczyna proces formacyjny. Plan Ewangelizacji "Ad Christum Redemptorem", rozeznany i opracowany przez ks. F. Blachnickiego, jest wypróbowaną metodą ewangelizacji parafii. Jego skuteczność zależy od zaangażowania osób w nim uczestniczących.

 

1. Ewangelizacja jako etap formacji.

 

Wielu z nas myśląc o ewangelizacji, wyobraża sobie podchodzenie do nieznajomych ludzi z pytaniem: "Czy jesteś chrześcijaninem", albo "Czy poznałeś Chrystusa?" Niektórym kojarzy się ewangelizacja z kaznodziejstwem w stylu B.Grahama, nauczającego na stadionach tłumy ludzi. Nie wolno ograniczać ewangelizacji do tak wąskiej działalności. Ewangelizacja, to mówienie o swojej wierze w swoim środowisku. Nie możemy być przy tym nachalni i sztuczni. Przeciwnie - otwarci i naturalni ! Przykładem mogą być poniedziałkowe dyskusje - jak spędziłeś weekend ? - odpowiedź - angażuję się we wspólnotę - daje możliwość wprowadzenia do rozmowy Pana.

Właściwą ewangelizacją jest świadectwo własnego życia. O pierwszych chrześcijanach mówiono: "Patrzcie, jak oni się miłują !". Patrząc na nasze życie, inni muszą być przekonani, że Jezus daje nam siłę, do radosnego i dobrego życia. Nie wolno przyjmować postawy moralizatorskiej - ja wiem lepiej i wskazuję zło. Nie wolno podporządkowywać ludzi pod nasze zasady, ale pozostawić Panu możliwość działania.

Ewangelizacja prowadzi do wejścia w środowisko ludzi wierzących, do wspólnoty uczniów Chrystusa. Nie wolno po opowiedzeniu o radosnej nowiny o Bożej miłości i zbawieniu dokonanym przez Jezusa, pozostawić ewangelizowanych własnemu losowi. Nie wolno nam zapominać, że świadectwo wymaga świętości od nas samych. To ma być nasz ideał ! Ewangelizację powinna wspierać zawsze modlitwa. Gdy otwieramy swe serce przed innymi, to wtedy będziemy ich pociągać do Chrystusa. Powinniśmy dojść do tego momenty, w którym trawić będzie nas pragnienie, by wszyscy doszli do poznania Pana, gdy ciągle szukamy możliwości świadczenia o Nim, gdy staramy się przemieniać otaczający nas świat.

 

 

 

 

2. Rekolekcje ewangelizacyjne.

 

Rekolekcje Ewangelizacyjne mają objąć parafię i przebiegają w trzech etapach:

  1. okres preewangelizacji - 8 tygodni poprzedzających akcję ewangelizacyjną. Podczas ich trwania, należy przeprowadzić Oazę rekolekcyjną animatorów ewangelizacji, ustalić zadania zespoły oraz poprzez zaproszenia trafić do jak największej ilości ludzi na parafii.
  2. tydzień ewangelizacyjny - okres głoszenia orędzia podczas nabożeństw
  3. okres poewangelizacyjny - praca w małych grupach w celu utrwalenia nawrócenia i poznania Chrystusa

 

 

Ruch Światło - Życie określił siebie w 1978r. jako Ruch ewangelizacyjny. Jego wizja ewangelizacji Polski, nosi nazwę: Planu Wielkiej Ewangelizacji "Ad Christum Redemptorem". Nazwa wskazuje na inspirację dokumentami papieskimi. Nasze wysiłki kierujemy bowiem w stronę Chrystusa, który ma moc uleczyć nasze dusze i ożywić nasze serca. Ewangelizacja ma objąć każdego człowieka w naszej Ojczyźnie.

Ewangelizacja przebiegała by w następujących fazach:

 1. "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi" - akcja modlitewna
 2. "Otwórzcie Drzwi Chrystusowi" - ewangelizacja w oparciu o film "Jezus"
 3. "Nie lękajcie się" czas szerzenia Krucjaty

Owoce ewangelizacji będą zależały od działania Ducha Świętego. Nie zwalnia to jednak rozumu człowieka, od uczynienia wszystkiego co należy. Dlatego opracowano strategię Ewangelizacji:

 1. Dla realizacji planu nie przewiduje się tworzenia nowych struktur, ale ma być on podjęty przez cały Ruch.
 2. Poszczególne fazy mogą być podjęte w różnym czasie.
 3. Cała struktura ewangelizacji posiada charakter oddolny.
 4. Kluczową rolę będą odgrywały rejony.

 

 

 

3. Materiały formacyjne.

Cześć tekstu za: http://www.rzeszow.oaza.pl/archiwum/diecezja/diakonie/de.html

 

 

 

Konspekty i inspiracje znalezione w internecie i nie tylko:

 


Zmodyfikowane 4 spotkania nad Ewangelią Łukasza +2 dodatkowe (Duch Święty i Kościół). Modyfikacje są dość znaczne w stosunku do konspektów funkcjonujących w Ruchu Światło-Życie. Wszystkie niezbędne informacje zawarte są w pliku .doc.
Notatnik uczestnika do powyższych spotkań
Wstępy - tzn. krótkie konferencje, które powinny poprzedzać powyższe spotkania.

 

 • Ks. Grzegorz Strzelczyk:  (za: http://strzelczyk.edu.pl/ )
  Cykl ewangelizacyjny: Panem jest Jezus. Konspekty rozmów ewangelicznych


Panem jest Jezus. Konspekty rozmów ewangelicznych
[pobierz cały tekst w pliku Worda]

 

 

 • Ks. Roman Trzciński -  Katechezy ewangelizacyjne na spotkania dla studentów(za: Biuletyn Duszpasterski 1 (3) 2009, Warszawa). Ewangelizacyjne konspekty spotkań dla studentów.

 

katechezy+ewangelizacyjne+na+spotkania+dla+studentow.pdf

 

 • Ks. Tomek Moch - "Weekend ewangelizacyjny" - propozycja weekendowego skupienia dla gimnazjalistów oparta na wybranych elementach "Oazy Ewangelizacji". UWAGA: dana propozycja była przeprowadzona raz, jeśli wykorzystasz dany pomysł, proszę powiadom nas o tym i prześlij swoje uwagi. Dana propozycja z zasady adresowana jest do grupy w wieku przed ONŻI, która nie była na OE.

 

11-05-2010_plan_we.pdf

 

 • Niektóre wspólnoty prowadza na tym etapie "Kurs Filip" (jest on w różnych wersjach, bardziej lub mniej "kanonicznych" - czyli bliskich oryginałowi prowadzonemu przez Szkoły Nowej Ewangelizacji). Kurs bazowy jest adresowany dla osób pełnoletnich, ale często na postawie tej wersji bazowej, prowadzone jest coś co należałoby nazwać "Rekolekcjami kerygmatycznymi opartymi o treści kursu Filip" - czyli rekolekcje (skupienie, OM), gdzie głoszony jest kerygmat. Posiadam materiały do tego Kursu w wersji drukowanej, oraz doświadczenie kilku wspólnot, które takie rekolekcje adresują do bierzmowanych, ale nie mam moralnych praw umieszczać tego w sieci. Najlepiej zwrócić się do wspólnoty (SNE, oaza, odnowa), która takie rekolekcje organizowała. W nowej metodologii w tym miejscu SNE proponuje kurs "Nowe Życie".

 

 • Dla dorosłych i studentów ciekawą propozycją są różnego rodzaju SOW-y, czyli Seminaria Odnowy Wiary.Autorskie i oparte na 6-ciu punktach kerygmatu SOW (opracowane przez ks. Krzysztofa Klarkę SAC) prowadzone jest przez SNE o. Pallotynów (Wspólnotę "Przyjaciele Oblubieńca") - http://razemzajezusem.pl/ksiazki. Można również wykorzystać SOW Centrum Duchowości Światło-Życie  - na stronie centrum znajduje się notatnik i konferencje -http://www.centrumduchowosci.pl/sow.php .

 

 • Rekolekcje Ewangelizacyjne - podręcznik. Kazania ks. Franciszka Blachnickiego na kolejne dni rekolekcji ewangelizacyjnych:
Nikodem - Pierwsze kazanie ewangelizacyjne
Samarytanka - Drugie kazanie ewangelizacyjne
Jawnogrzesznica - Trzecie kazanie ewangelizacyjne
Niewidomy od urodzenia - Czwarte kazanie ewangelizacyjne
Dobry Pasterz - Piąte kazanie ewangelizacyjne
Łazarz - Szóste kazanie ewangelizacyjne

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->

[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:

www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.