Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego). Lubię się z nich modlić. Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

2. Miłość w małżeństwie (Drogi i rozdroża miłości).

 

2. Miłość w małżeństwie

(Drogi i rozdroża miłości).

 

 

 

 

 

Kiedyś usłyszałem historię młodego małżeństwa, którą lubię od czasu do czasu opowiedzieć podczas kazania na ślubach. Oczywiście Wam też ją teraz opowiem.

    Beata i Rafał pobrali się trzy lata temu. Z miłości. Bardzo się kochają i są zgodnym małżeństwem. Jednak opowiedzieli pewien trudny moment prawie karczemnej awantury jaka się im przydarzyła któregoś dnia. Kiedy opowiadali tę historię już nie pamiętali o co poszło. Jednak pamiętali, że było ostro. Pokłócili się o jakąś mało ważną sprawę ale tak, że całe popołudnie nie mogli na siebie patrzeć. Następnego dnia było podobnie chociaż siła złości zaczęła słabnąć. Nie odzywali się do siebie mimo to. Wieczorem położyli się spać nadal pokłóceni i następny dzień wyglądał podobnie jak poprzedni. Ciche dni trwały w najlepsze chociaż im samym najlepiej z tym nie było. Zaczęli do siebie tęsknić ale żadne z nich nie miało zamiaru zrobić pierwszego kroku. Niby dlaczego skoro to jego wina, niby dlaczego skoro ona rozpętała wojnę nie wiadomo o co? Tak myśleli i coraz bardziej im siebie brakowało. Tej nocy znowu położyli się spać zagniewani na siebie ale z marzeniem, żeby jakoś to się już rozwiązało. Rano, jak zawsze, Rafał po śniadaniu szykował się do pracy. Beata, mimo konfliktu, jak zawsze przygotowała mu kanapki do pracy. Bez słowa wręczyła mu je, a on bez słowa schował kanapki do teczki i wyszedł. Cały czas był zły na Beatę i cały czas kochał ją niezmiennie. Myślał nad tym jak zakończyć to szaleństwo ale ambicja skutecznie mu w znalezieniu sposobu przeszkadzała. Na przerwie stało się coś co dolało oliwy do ognia. Początkowo. Otóż kiedy zaczął jeść kanapkę poczuł jakiś papier w środku. Krew mu uderzyła do głowy i pomyślał, że trafiła mu się strasznie złośliwa bestia w postaci żony. Nie dosyć, że kłóciła się już sam nie wiedział o co, to jeszcze do kanapki włożyła mu jakieś papiery. Wściekły rozchylił bułkę i wyjął kartkę a kiedy na nią spojrzał ze złością poczuł jak wszystko dosłownie z niego schodzi, odpływa a on zaczyna się uśmiechać i czuć, że w oczach robi się wilgotno. Rzeczywiście kartkę włożyła Beata świadomie. Zobaczył na niej kilka słów: Kocham Cię i tęsknię za Tobą. Jak później opowiadał nie pamiętał co się działo w pracy. Jedyne czym żył to powrót do domu i uściskanie żony. Nie myślał o niczym innym i nie mógł się doczekać końca pracy. W tym czasie w domu Beata przeżywała ogromną niepewność jak Rafał zareaguje na to wszystko i nie wiedziała czy wpadnie do domu z pretensjami czy jednak zrozumie i też będzie chciał się pogodzić. W dużym napięciu czekała na jego powrót. Kiedy otworzył drzwi i zobaczył czekającą i niepewną żonę nie powiedział ani słowa. Rzucił się na nią i wziął w objęcia a ona odpowiedziała tym samym. Obije śmiali się i płakali jednocześnie. Nie musieli sobie nic wyjaśniać . Powiedzieli sobie tylko te najważniejsze słowa: Kocham Cię.

    Ta historia zawsze robi na mnie duże wrażenie. Możliwe, że większe niż na Was ponieważ ja słyszałem ją od głównych bohaterów a nikt nie opowiada lepiej własnej historii niż ci, którzy ją przeżyli. Jest ona dla mnie dlatego taka ważna, że pokazuje jak prawdziwa miłość pomaga rozwiązywać trudności począwszy od takich małych jak te powyżej. Jestem przekonany, że pomogła im pokonać także te poważniejsze. Jako ksiądz spotkałem tyle pięknych sytuacji małżeńskich i tyle trudnych, że mógłbym Was nimi zarzucić jak sadownicy jabłkami na jesieni. Niektóre są bardzo wzruszające.

Podejmując ten temat mam świadomość, że wiele już na ten temat wiecie ponieważ widzicie ludzi żyjących w małżeństwie. Widzicie małżeństwa, od których bije miłość wzajemna i niestety takie, które nie zaznały jej wiele we wzajemnych relacjach. Prawdopodobnie macie także wyrobione opinie na temat miłości w małżeństwie a na pewno nosicie w sercach jej wizję czyli to jak chcecie, żeby wyglądała ona w Waszym małżeństwie. Ten stan rzeczy może Wam i mnie pomóc w podejściu do tematu ale też może przeszkodzić. Dlatego proponuję żebyście spróbowali na początek odłożyć na bok Waszą utrwaloną wizję miłości w małżeństwie i otworzyć serca i umysły na tę, którą pokazuje wierzącym nauka Kościoła. Jestem przekonany, że wiele razy obie wizje się spotkają i okażą się zgodne. Ponieważ macie, jak napisałem wcześniej, doświadczenie miłości w znanych Wam  małżeństwach i wyobrażenia własnej drogi miłości między Wami chciałbym zaznaczyć, że w tej konferencji chcę zająć się taką płaszczyzną spojrzenia na miłość w małżeństwie na jaką bardzo niewiele osób deklarujących się jako wierzący zwraca uwagę. Mam na myśli płaszczyznę nauki Biblii i Kościoła na ten temat.

Na pewno znacie Hymn o miłości z Listu do Koryntian jaki napisał do nich św. Paweł. Pisze tam, że miłość jest wartościowsza od wszelkich darów, uzdolnień a nawet od wielkich czynów. To może dziwić ale powiedział tam, że nawet rozdanie całego majątku dla ubogich byłoby bez znaczenia jeśli ktoś zrobiłby zapominając o miłości. Jednak gdybyśmy trochę zmienili historię Rafała i Beaty i spróbowali zobaczyć „co by było gdyby” przekonalibyśmy się, że św. Paweł to naprawę mądry człowiek. Spróbujmy: Rafał jest pokłócony z Beatą. Oboje nie mają zamiaru ustąpić a na dodatek chcą udowodnić, jedno drugiemu, że są od siebie lepsi. Ponieważ są wierzący udowadniają to sobie przez uczynki wiary. I tak, Rafał postanawia sprzedać wartościowe rzeczy i rozdać pieniądze biednym, Beata zaczyna udzielać się w grupie charytatywnej. Oboje patrzą na siebie jak rywale i są coraz bardziej źli ponieważ jedno rozdaje wspólny majątek a drugie w ogóle nie zajmuje się domem tylko „lata” po spotkaniach i udaje kogoś wspaniałego. Łatwo się domyśleć, że gdyby tak się naprawdę stało długo nie byliby małżeństwem. Niestety to nie jest historia z kosmosu. Może w inny sposób ale nieraz małżonkowie próbują sobie nawzajem udowadniać swoją osobistą wartość i nawet wyższość nad współmałżonkiem. Jeśli zabraknie miłości wtedy żadne uzdolnienia, sprawności ani nawet religijność nie pomogą w utrzymaniu małżeństwa. Dlatego niezwykle ważne jest żebyście Wy jako narzeczeni zobaczyli jak Bóg uczy kochać.

To jeden przykład jak czytać słowa św. Pawła. Właściwie do każdej myśli tego Hymnu można byłoby je podawać. Mógłbym się bardzo rozpisać ponieważ temat jest wdzięczny. Zrobiło to papież Franciszek i postanowiłem dać Wam fragment adhortacji apostolskiej papieża Franciszka, który wyjaśnia w przystępny sposób niektóre sformułowania Hymnu o miłości. Proszę Was zatem, żebyście wczytali się w IV rozdział Amoris Lætitia, który swoją drogą nosi taki sam tytuł jak ta konferencja. Tu wklejam link do tekstu żeby nie zwiększać objętości tego pliku.

 http://www.vatican.va/content/francesco/pl/apost_exhortations/documents/papa-francesco_esortazione-ap_20160319_amoris-laetitia.html


Oczywiście jeśli macie pragnienie przeczytania jej całej to zachęcam. Na potrzeby tej konferencji wystarczy Rozdział IV chociaż cały tekst dotyczy małżeństwa i rodziny. Papież zwraca uwagę na wartość sakramentu małżeństwa, nierozerwalności i wyłączności relacji kochających się osób. Podkreśla, że łaska Boża jakiej udziela On poprzez sakrament jest niezbędna by miłość przeżywać naprawdę. Jest tak dlatego ponieważ żaden człowiek nie jest z stanie wypełnić swoją miłością serca drugiego człowieka. Prawdopodobnie dlatego jest dziś tyle rozczarowań w relacjach ponieważ ludzie nie rozumieją, że sami z siebie, własnymi zasobami nie zaspokoją potrzeby miłości jaką nosi druga osoba i odwrotnie, druga osoba nie zaspokoi ich własnej potrzeby miłości i nie wypełni nią serca. Człowiek został stworzony przez Boga i uzdolniony do przyjęcia Jego nieskończonej miłości i zawsze miłość człowieka będzie dla drugiej osoby zbyt ograniczona, zawodna i słaba. Tylko Bóg może zaspokoić potrzebę miłości człowieka swoją miłością a jeśli w sercu jest miejsce na miłość pochodzącą od Boga to miłość wzajemna małżonków będzie piękniejsza i bogatsza. Posłuchajcie krótkich i ważnych słów na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=Yp3IrX5LogQ .


Na koniec podpowiem Wam modlitwę św. Franciszka, która jest również wskazówką na co zwrócić uwagę budując własne małżeństwo.  To jest fragment, który najbardziej może być wykorzystany w małżeństwie ale poniżej wkleję link do całej modlitwy i zachęcam Was, żebyście modlili się nią już od teraz.

[…] Spraw abyśmy mogli,
Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać;
Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
Nie tyle szukać miłości, co kochać;

Albowiem dając, otrzymujemy;
Wybaczając, zyskujemy przebaczenie […]
To skuteczna recepta na rozwiązanie wielu problemów.

Na ślubach podpowiadam młodym radę, która jest bardzo podobna do myśli zawartych w modlitwie św. Franciszka. Wam teraz też ją zostawię do przemyślenia: Budując swoje małżeństwo zrezygnujcie z pragnienia bycia szczęśliwymi. To jest często droga do porażki w małżeństwie. Raczej jako zasadę przyjmijcie oboje, że będziecie pragnęli żeby ta druga osoba była z Wami szczęśliwa. Ważne jest, żebyście przyjęli tę zasadę oboje. Wtedy przekonacie się, że dając otrzymujemy, wybaczając zyskujemy przebaczenie itd.

Tu link do całej modlitwy św. Franciszka z Asyżu: http://www.biblijni.pl/modlitwy/20_modlitwa_sw_franciszka.html

Gdybyście chcieli poczytać trochę przekazu doświadczonego małżeństwa, które odbudowało swoją miłość dzięki kryzysowi to podsyłam link do jednej z ich książek: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/151213/nieporadnik-malzenski

 

 Zadanie:

1.    Napiszcie kilka wniosków z IV rozdziału Amoris Lætitia czyli co Was poruszyło i jakie treści Was zainteresowały? Czy coś Was zainspirowało?
2.    Jakie wskazówki widzicie w punktach 119-121 i 131-141. Chodzi o krótkie wnioski.

 

 

 Więcej w: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej,
"Katechezy dla narzeczonych",
Warszawa 2002, str. 22-33
  [KDN-konferencja2-wawa2002.pdf] (pdf, 10.5 Mb)

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.