Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego). Lubię się z nich modlić. Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

5. Co to znaczy "wierzę"? (Co to znaczy być chrześcijaninem?).

 

 5. Co to znaczy "wierzę"?

(Co to znaczy być chrześcijaninem?).

 

 

 

  

 

 

 

 

W tej konferencji proponuję trop wyznaczony przez Katechizm Kościoła Katolickiego, który dotyka podstawowych prawd związanych z odkryciem czym jest wiara i co to znaczy wierzyć. Zanim jednak zacznę zrobię krótki wstęp zamieszczając tu ogólne i znane prawdy, na  które w dalszej części konferencji chcę rzucić światło pogłębiające ich rozumienie. Właśnie na podstawie KKK i oczywiście Biblii, bo bez niej ani rusz.

1.    Wiara to uznanie za rzeczywistość określonych twierdzeń i przełożenie ich na życie moralne, kulturalne, duchowe i kultyczne czyli liturgiczne.

2.    Realizuje się ona przede wszystkim w dwóch wymiarach życia
a. poznawczym – wierzę w Boga
b. praktycznym – wierzę Bogu

3.    Te dwa wymiary muszą iść ze sobą w parze jeśli człowiek chce myśleć i mówić o sobie, że jest wierzący. Jeśli zabraknie jednego z tych elementów tzw. bycie wierzącym staje się teoretyczne i nie przynosi nikomu większego pożytku a wręcz może przynieść wielkie szkody dla duszy oraz dla wizerunku osób wierzących w ogóle.

4.    Wiara wiąże się z wejściem w relację z Bogiem przez indywidualny dialog z Nim i przez wspólnotowe oddawanie u czci.
Sam Jezus powiedział o wierze następujące słowa: Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.  Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą;  węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie. Mk 16,16-19

Wiara jest więc czymś, co konkretnie przekłada się na życie człowieka i to na życie wieczne. Wiara je zapewnia a brak wiary zapewnia, że się je straci. Oczywiście wszystko rozgrywa się na płaszczyźnie osobistej decyzji konkretnego człowieka, który słysząc, że istnieje Bóg dający życie, odrzucił Go i postanowił sam zatroszczyć się o swoje życie. O ile na ziemi, do śmierci doczesnej może mu się to udać o tyle nie uda mu się to na wieczność ponieważ żaden człowiek nie ma takich możliwości. Życie wieczne może zapewnić tylko przyjęcie wyciągniętej ręki Boga a tym właśnie jest wiara.  

 

 

 

Więcej w: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Warszawskiej,
"Katechezy dla narzeczonych",
Warszawa 2002, str. 68-79
[KDN-konferencja5-wawa2002.pdf] (pdf, 11.7 Mb)

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.