Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Uncategorised

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej 2021

 

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA
W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

 

Świadectwa pro-life z FB

 

***


Nasz Emil Ludwik umarł w piątek.Umarł otoczony modlitwą w pospiesznej drodze do szpitala. To był trzydziesty tydzień ciąży. Odkąd usłyszeliśmy diagnozę wiedzieliśmy, że ma niewielkie szanse i to tylko, jeżeli utrzymamy ciążę przez kilka tygodni. Było już jasne, że to nie powtórka z błędnych diagnoz starszych synów, którym przypisywano a to zespół Downa a to inne ciężkie wady, zachęcając od razu do szybkiej aborcji. Tym razem diagnoza była prawidłowa. Rosnąca wada tętniczno-żylna wpływała wyraźnie na rozwój mózgu Emila i przeciążała jego serce, które zajmowało już połowę klatki piersiowej. Opuchnięte ciało utrudniało ruchy. Chwytaliśmy każdy cień nadziei by ratować synka i utrzymać go na tyle długo, by mógł urodzić się i przejść skomplikowaną operację. Jednak umarł nie czekając na dobry czas. Żal do świata, lekarzy, Boga i samych siebie wycisnął łzy, rodził rozgoryczenie. To wszystko ustało, gdy wzięliśmy Emila w ramiona. Dwie godziny pożegnań przekuły bunt i żal we wdzięczność za czas, który Emil miał dla nas. Patrząc na jego oczy, nos, paluszki, opuchniętą ale śliczną główkę… doświadczyliśmy uspokojenia i pogodzenia z losem. Kto nie doświadczył takiego pożegnania musi nam uwierzyć. Dziękujemy lekarzom, położnym, pielęgniarkom, salowym. Dziękujemy wszystkim, których modlitwa umożliwiła nam przeżycie tego czasu zgodnie z wolą Bożą.Gdyby nie sytuacja ostatnich dni, ta historia zostałaby wyłącznie w naszej rodzinie. Dzisiaj jednak może być dla kogoś potrzebnym świadectwem.I rzecz ostatnia. Emilek umarł dzień po wyroku Trybunału. Umarł jako równy swemu rodzeństwu, pomimo ciężkiej i śmiertelnej choroby przywrócony na dzień przed śmiercią pod ochronę prawa. Jerzy i Beata

// w notce na fb były zdjęcia i nazwisko, ale bez zgody na stronę nie kopiuję***

 

Miałam się nie angażować, nie zabierać publicznie głosu, ale nie potrafię. Chciałam tylko powiedzieć o dzieciach, które są źle diagnozowane i pozbawiane życia w najbezpieczniejszym miejscu na ziemi - w brzuchach ich mam - w wyniku terminacji ciąży. W wyniku aborcji. Na dole zobaczycie wyniki badań z mojej pierwszej ciąży.
Badanie przesiewowe w 12 tygodniu ciąży - standard. Ale jego wyniki nie są już standardowe. Nasze dziecko miało gigantyczną "bańkę" na karku - na podstawie parametru jakim jest przezierność karkowa ( NT) ocenia się ryzyko wystąpienia wielu wad płodu ( również tych letalnych). Zwykle NT wypada pomiędzy 0,5 a 2,5 mm. Wynik mojego badania to 7,1mm ( oczywiście wszystko zależy od momentu uchwycenia dziecka do zdjęcia podczas badania USG, mam też w papierach wyniki 9 a nawet i 10 mm).
Nikt nie wiedział co jest naszemu dziecku, ale miało być bardzo chore. Hania mogła nie dożyć porodu, nie wiedzieliśmy co będzie po porodzie. Tylko ja, Marcin  i nasi bliscy wiemy jak bardzo balismy się o to maleństwo. Pamiętam te emocje, myśli i dziś jeszcze mam dreszcze. Przez medyków czułam się traktowana jak "ewenement", bo matka ma 23 lat, ojciec 25, zero historii chorób genetycznych w wywiadzie, a wychodzimy poza skalę. Lekarze skierowali nas na szybsze genetyczne badanie inwazyjne. Usłyszeliśmy, że Zespół Downa to najlepsza opcja, jaka może nam się przytrafić ( trochę to brzmiało jak losowanie, niestety). Doktor w poradni genetycznej w jedym z warszawskich szpitali wskazywał terminację ciąży jako opcję, wręcz próbował do niej skłonić. Dla nas nie było takiej opcji.
Zapoznajcie się z wynikami badań. A teraz spójrzcie na ostatnie zdjęcie. To jest Hania. Ma 8 lat. To jest dziecko, które mogło zostać zabite, ponieważ badania wskazywały na to, że jest bardzo chora. Czy tak według Was wygląda chore dziecko?
Pamiętajmy więc proszę o dzieciach, które w wyniku niewłaściwej diagnozy ( bo niekiedy naszym lekarzom wydaje się, że na podstawie swoich badań wiedzą już wszystko i mogą decydować o  życiu drugiego człowieka) zostają pozbawione życia. Ile jest takich dzieci w skali roku? Tymi statystykami nikt się nie dzieli, bo są haniebne.
FYI Pani Doktor, która prowadziła moją pierwszą ( i każdą kolejną) ciążę jest przyjacielem naszej rodziny. Włożyła całe swoje serce w opiękę nad nami w tym ciężkim czasie. Była i jest wspaniałym lekarzem, który nigdy mi nie proponował zakończenia ciąży. Zawsze próbowała przekazywać nam możliwie najdelikatniej kolejne informacje nt. naszego dziecka i doprowadzić do zakończenia ciąży w terminie, w bezpiecznym miejscu, wśród ludzi, którzy zaopiekują się nami. Za to jestem Jej dozgonnie wdzięczna.

//Zofia, w notce na fb były zdjęcia badań i córki, ale bez zgody na stronę nie kopiuję

 

***

 

Pytacie mnie o to co myślę o wczorajszej sytuacji...
Dzisiejszej nocy do 4.30 nie zmrużyłam oka. Stefan ma katar, idą mu zęby, nie chciał spać. Mówiąc szczerze to była naprawdę trudna noc... Dziś miałam całą szóstkę w domu, bo placówka zamknięta z powodu covidu. Do wtorku. Dowiedziałam się również, że najstarszy znów będzie miał lekcje online i nie wiem czy możemy się z kimkolwiek spotykać (bo nasza rodzina sama w sobie liczy więcej osób niż 5)....
Pytacie więc w niełatwym dla mnie momencie. Dlatego z góry wybaczcie jeśli będzie niejasno. I proszę, by czytać do końca Jestem za życiem. To chyba widać po moich życiowych wyborach. Uważam, że każde dziecko ma prawo do życia. Niezależnie czy jest zdrowe czy chore. Wiem jak trudno trafić na dobrą opiekę lekarską spodziewając się chorego dziecka. Mam znajomych którzy mają dzieci z trisomią 21, mam takich których dziecko urodziło się ze strzępkami mózgu (i nad wyraz funkcjonuje jak na ten stan zadziwiając współczesną medycynę). Znam przypadki dzieci które miały być chore, a urodziły się zdrowe. Znam również takie, które miały być zdrowe, a powikłania porodowe zaważyły na dziecięcym porażeniu mózgowym. Znam też osoby które rodząc się z lekkim porażeniem zdobywają dosłownie świat, zadziwiają mnie swoją siłą i odwagą. Uważam, że one wszystkie powinny mieć wsparcie i opiekę.  Że nasz kraj powinien się troszczyć zarówno o chore dzieci jak i niepełnosprawnych dorosłych. Że rodzice powinni mieć wsparcie... I zamiast dyskutować nad decyzją TK (a czytałam , że ona jedynie zobligowuje rząd do pochylenia się nad tą ustawą, a do zmian jakichkolwiek jeszcze długa droga...) chciałabym Wam napisać o kilku miejscach.
O znanej wielu osobom fundacji Fundacja Gajusz , która otacza opieką chore kruszyny oraz ich rodziców. Działa tak wiele dobra, bardzo polecam poczytać posty na ich profilu... O mniej znanym, ale bliżej mojego miejsca zamieszkania hospicjum perinatalnym „Formuła Dobra" Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska i jego pracownikach którzy dają wiele serca rodzinom i małym pacjentom. (Jedną panią doktor znam i to jest kobieta chodzące dobro )
O Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, która jest bliska mojemu sercu, prowadzona przez Tatę naszego przyjaciela. A w której mieszkają dorosłe osoby niepełnosprawne. Mają tam Swój Dom, przyjaciół, opiekę, zajęcia. Wiem, bo byłam. (W latach nastoletnich nawet bywałam częściej ) i oczywiście o Arce, która również ma pod opieką niepełnosprawnych. I również troszczy się o nich kompleksowo (a wytwory plastyczne podopiecznych uwielbiam i kupuję gdy tylko jest możliwość ).
Tak, uważam, że każdy ma prawo do życia i do godnej śmierci. W ramionach rodzica lub innej osoby, która chce dać trochę ciepła i miłości. Nie wiem czy to jest dobry moment na ten temat, epidemia, kolejne ograniczenia. Mam poczucie, że to trochę zasłona dymna dla różnych politycznych spraw. Skupiłabym się na pomocy tym którzy jej potrzebują. Na wsparciu tych, którzy wspierają. Na MIŁOŚCI po prostu.

 

 

***

 

 Dokonałam aborcji - świadectwo Asi... Nie wiem czy dziecko byłoby zdrowe czy niepełnosprawne. Gdy dokona się aborcji, nie ma to znaczenia, bo to tak samo niszczy, zabija kobietę. Może stanowi, dla kobiety, jakiś element usprawiedliwienia, ale nie koi bólu i cierpienia. Jest jego początkiem.
Po dokonaniu aborcji miało być po sprawie, lepiej, lżej. Nie było. Tak naprawdę dopiero zaczęło się piekło. Przez pierwsze chyba trzy tygodnie nie umiałam nawet płakać. Czułam się jakbym była poza sobą. Przestałam w środku siebie żyć, oddychać, czuć. Stałam się rozchwiana emocjonalnie, ciągle czułam lęk, gniew, izolowałam się od ludzi. Katowałam samą siebie w myślach, za to co zrobiłam, czułam się samotna i nic nie warta. Nie mogłam patrzeć na siebie w lustrze, nie mogłam patrzeć na małe dzieci, na matki spacerujące z wózkami. Nie mogłam słuchać opowiadań innych kobiet o ich dzieciach. W głowie miałam tylko jedną myśl, że powinnam umrzeć. Miałam myśli samobójcze. Z czasem pojawiły się dręczące sny, w których widziałam dzieci płonące w ogniu, dzieci które nie miały rączek, nóżek. Ciągle słyszałam brzdęk rzucanych do zlewu narzędzi, którymi lekarz dokonał aborcji. Ciągle w uszach słyszałam moje pytanie „już nie mogę. Czy długo jeszcze? – i odpowiedź lekarza – Jeszcze chwila”. Czułam się jakbym była przytwierdzona do fotela ginekologicznego, nie mogłam nic zrobić, nie mogłam się ruszyć. Każdego dnia, nieustannie  to czułam i słyszałam.
Potem, po tych może trzech tygodniach zaczęłam płakać. Płakałam bezustannie. Płakałam dniami i nocami. Zaczęłam tęsknić za moim dzieckiem. Zastanawiać się jakby wyglądało, kim by chciało być w przyszłości, czy byłoby podobne do mnie. Co jakiś czas liczyłam ile moje dziecko miałoby miesięcy i  co by już potrafiło. W miesiącu, w którym mogłoby się urodzić zanosiłam kwiaty na opuszczony grób dziecka na cmentarz. Tak robię do dziś. Minęło 15 lat. Tyle dziś lat miałaby moja córeczka. Skąd wiem, że to córka, bo pokazał mi to Bóg.
Kiedy nie miałam już siły żyć z brzemieniem dokonanej aborcji rzuciłam się na kolana i błagałam Boga o pomoc. I przyszedł do mnie ze swoim przeogromnym miłosierdziem. Przysłał do mojego życia osoby świeckie i kapłana, którzy pomogli mi się podnieść i  doświadczyć Bożego Miłosierdzia.
Bardzo tęsknię za moją córeczką. Ufam, że jak będę umierała Ona po mnie przyjdzie. Bardzo ją kocham i tak bardzo przepraszam, że nie pozwoliłam jej żyć. Wierzę, że mi wybaczyła.
Dziś mamy trudny czas, wiele kobiet krzyczy o wolności, o wyborze, że poczęte dziecko to nie człowiek. Myślę, że ten krzyk to dla kobiet mechanizm obronny przed żalem, cierpieniem, który się rodzi w środku, gdy się pomyśli co się zrobiło. Dlatego trzeba to zakrzyczeć pozorem wolności, wyboru. Bo prawda, uświadomienie sobie tego czynu rodzi przeogromny, przeszywający ból. Jakby był człowiek w środku rozrywany na kawałki.  Pewnie jest to namiastka bólu, które czuje dziecko podczas aborcji. Gdy odda się ten stan Bogu, ten ból słabnie, bo nie jest się już samemu, nie niesie się tego samemu.
Tym krzykiem kobiety bronią się, by nie czuć winy, tak się bronią, że zaczynają wierzyć, że mają rację. Ja też robiłam wiele różnych rzeczy by zagłuszyć to powracające, przytłaczające poczucie winy. Wystarczyłaby chwila ciszy, chwila powrotu do własnego dziecka, które się poczęło i … serce zaczęłoby bić, tak inaczej, tak bez gniewu a z miłością, do tej małej, bezbronnej córeczki czy synka, które jest człowiekiem od zawsze.
Wiem jaki potrafi być człowiek. I gdyby nadal pozwolono na aborcję dzieci z podejrzeniem niepełnosprawności, to jeszcze chwila, a człowiek domagałby się wolności wyboru eutanazji dla tych dzieci. Niech nikt już nie krzyczy o prawach do wolności, do wyboru czy zabić, czy pozwolić żyć. Rozmawiajmy jak ludzie by ci, którzy nami rządzą stworzyli  system pomocy dla tych rodzin, samotnych kobiet, tam gdzie przychodzi na świat niepełnosprawne  dziecko, bądź występują inne dramatyczne konsekwencje zaburzonej, a może i niechcianej  ciąży.
Jestem za życiem, bo wiem, co z życiem może zrobić zabicie drugiego człowieka, bowiem poczęte dziecko jest człowiekiem

 

***

 

Miałam się nie urodzić.
Kiedy byłam w łonie matki, pojawił się konflikt serologiczny i odklejenie łożyska, niebezpieczeństwo niedotlenienia mózgu i podejrzenie zespołu Downa. Gdy moja mama umówiła się na aborcję, lekarz puścił jej bicie mojego serca. Urodziłam się w 6 miesiącu ciąży, całkowicie zdrowa, 9pkt. Cud.
Pomimo prób aborcyjnych dokonała decyzji, że mnie urodzi i jestem jej bardzo wdzięczna za moje życie.
Dziewczyna obok mnie na zdjęciu nazywa się Asia i jest moją najlepszą przyjaciółką. Urodziła się bez dłoni. Jej życie jest dla mnie wielkim prezentem i jestem Bogu za nią bardzo wdzięczna. Jej życie jest darem. Każdy ma prawo do tego, by żyć.
Nie chcę tu dzielić się swoją opinią na temat aborcji eugenicznej, moich praw ani praw tych dzieci, ani ich matek. Chciałabym podzielić się z Wami tym, co dziś czuję. Z jednej strony widzę bezbronne dzieci, które chcą żyć i tyle nienarodzonych dzieci zabitych w łonach matek, z drugiej strony kobiety i rodziny, w których sercach toczą się walki.
Z drugiej strony jest mi przykro, gdy widzę co dzieje się teraz w Polsce, jak ludzie walczą przeciwko sobie, jak dużo jest w tym agresji i nienawiści. Osoby, które mówią o tolerancji, ale reagują przemocą i przekleństwami.
Obie strony walczą o dobre wartości. Jedne martwią się życiem dzieci, drugie życiem matek i rodzin. Cele są dobre, formy jak widać bardzo słabe.
Najbardziej w tym wszystkim dostaje się Bogu, który nie jest ani przeciwko dzieciom ani przeciwko kobietom. On zawsze jest za nami.
Chciałabym, żeby w tym czasie odpowiedzią na to wszystko była miłość, a nie bycie przeciwko ludziom.
Jestem pewna, że nie toczy się teraz sprawa aborcji eugenicznej, ale są to inne powody polityczne. Modlę się, żebyśmy nie byli marionetkami. Żebyśmy byli po stronie Boga.
Miłość jest wymagająca.
Dzisiaj pozostaje dla mnie tylko modlitwa.

// w notce na fb były zdjęcia i nazwisko, ale bez zgody na stronę nie kopiuję

 

***

 

 

 

 

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej 2020

 

 

Zmiany proboszczów i wikariuszy w Archdiecezji Warszawskiej 2020

 

 

 

Księża proboszczowie, którzy w 2020 r. odchodzą na emeryturę

Ks. dr Tadeusz Balewski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Aleksandra w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w domu rodzinnym.

Ks. Stanisław Dobkowski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

Ks. Marek Gałęziewski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Karola Boromeusza w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

Ks. Grzegorz Jasiński, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach, w dekanacie pruszkowskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem na terenie parafii Świętego Józefa w Pruszkowie, w charakterze rezydenta.

Ks. Ireneusz Pasiak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem przy Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach, w dekanacie konstancińskim.

Ks. dr Zbigniew Szymański, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, odchodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Katolickim im. Piusa XI „Roma” w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

 

Nominacje na urząd proboszcza

Ks. Mirosław Jaworski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Stefana w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Aleksandra w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Leszek Kwiatkowski, skierowany do organizowania tworzącej się parafii w Mysiadle, z zamieszkaniem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przy zachowaniu urzędu prokuratora w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, do momentu mianowania następcy.

Ks. Jacek Laskowski, dotychczasowy rezydent w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim i rejonowy wizytator nauczania religii i rejonowy duszpasterz młodzieży, mianowany proboszczem parafii Świętego Karola Boromeusza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Marcin Łuczak, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Jacek Sołtyka, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany proboszczem parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Robert Tomasik, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie, w dekanacie konstancińskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.

Ks. Paweł Witkowski, dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Bolesnej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim.

Ks. Tomasz Zaperty, dotychczasowy rezydent w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim oraz rejonowy wizytator nauczania religii i diecezjalny duszpasterz młodzieży, mianowany proboszczem parafii Świętej Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Jacek Zbyszyński, dotychczasowy administrator parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pęcicach, w dekanacie pruszkowskim

 

Zmiany ogólnodiecezjalne

Ks. Krzysztof Adamski, mianowany Wicerektorem WMSD w Warszawie z siedzibą w Podkowie Leśnej.

Ks. Matteo Barausse, dotychczasowy wikariusz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, skierowany do posługi misyjnej w Archidiecezji Ateńskiej, we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej.

Ks. Przemysław Ćwiek, skierowany na roczny urlop naukowy z zamieszkaniem w Domu Rekolekcyjnym WMSD w Podkowie Leśnej, przy zachowaniu funkcji prefekta w WMSD w Warszawie.

Ks. Kacper Malicki, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Józefa w Warszawie, w dekanacie wolskim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej.

Ks. Aleksander Michalak, po powrocie ze studiów mianowany prefektem w WMSD w Warszawie

Ks. Michał Misiuda, dotychczasowy wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, skierowany do posługi w Diecezji Rennes w Republice Francji.

Ks. Marcin Ośko, dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany rezydentem w tej parafii i wizytatorem katechizacji i rejonowym koordynatorem duszpasterstwa młodzieży.

Ks. prałat Mieczysław Rzepecki, dotychczasowy ojciec duchowny w Urlach, mianowany spowiednikiem w WMSD w Warszawie.

Ks. Zbigniew Sawiak, dotychczasowy wikariusz parafii Błogosławionego Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany rezydentem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie, w dekanacie ochockim i wizytatorem katechizacji i rejonowym koordynatorem duszpasterstwa młodzieży.

Ks. Daniel Szafarz, dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany rezydentem w tej parafii i wizytatorem katechizacji i rejonowym koordynatorem duszpasterstwa młodzieży.

Ks. Franciszek Urmański, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim i duszpasterz akademicki w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie, skierowany do odbycia studiów specjalistycznych z zakresu Teologii Dogmatycznej w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Ks. Paweł Walkiewicz, dotychczasowy ojciec duchowny w WMSD w Warszawie, mianowany spowiednikiem w tym seminarium, przy zachowaniu funkcji Dyrektora Domu Rekolekcyjno – Formacyjnego na Bielanach i Prezesa Spółki Dobre Miejsce, przy ul, Dewajtis 3.

Ks. Piotr Wierzbicki, mianowany prefektem w WMSD w Warszawie.

 

Neoprezbiterzy 2020

1. Ks. Jan Chaciński Parafia Rzymskokatolicka Świętego Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim.

2. Ks. Dariusz Deputat Parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie ursuskim

3. Ks. Łukasz Gałązka Parafia Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim

4. Ks. Konrad Jasiński Parafia MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim

5. Ks. Wojciech Kasprzyk Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim

6. Ks. Tomasz Kołodziejski Parafia św. Mikołaja w Warce, w dekanacie wareckim

7. Ks. Jarosław Kopeć Parafia św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim

8. Ks. Mateusz Kozioł Parafia św. Jana Chrzciciela w Rembertowie Grójeckim, w dekanacie tarczyńskim

9. Ks. Szymon Marciniak Parafia św. Bartłomieja w Rybiu, w dekanacie raszyńskim

10. Ks. Marcin Parol Parafia św. Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim

11. Ks. Grzegorz Perzyna Parafia NMP Matki Kościoła w Otrębusach, w dekanacie brwinowskim

12. Ks. Łukasz Pietraszek Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim

13. Ks. Wojciech Prostko Parafia NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim

14. Ks. Piotr Sokołowski Parafia MB Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim

15. Ks. Maciej Szkopiński Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym, w dekanacie piaseczyńskim

16. Ks. Marcin Szyłejko Parafia Świętej Trójcy w Belsku, w dekanacie grójeckim

17. Ks. Wojciech Turek Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie, w dekanacie błońskim

18. Ks. Paweł Wojciechowski Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie, w dekanacie ursuskim

19. Ks. Andrzej Wolski Parafia Objawienia Pańskiego w Bliznem, w dekanacie laseckim

20. Ks. Artur Wronek Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim

 

Pozostali księża

Ks. Filip Augustyniak, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Otrębusach, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim.

Ks. Zbigniew Badowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany rezydentem w tej parafii.

Ks. Giovanni Ballarin, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Przemysław Bogusz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany wikariuszem parafii bł. Władysława z Gielniowa, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Jarosław Bonarski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Ap. i Ew. w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Paweł Chyra, mianowany wikariuszem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim.

Ks. Dariusz Dąbrowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie, w dekanacie bielańskim, skierowany na urlop zdrowotny.

Ks. Marcin Falkowski, dotychczasowy rezydent w parafii św. Łukasza Ew. w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany rezydentem w parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, przy zachowaniu funkcji sprawowanych na PWTW w Warszawie.

Ks. Artur Felszer, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Tadeusza Ap. w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. Piotr Ganc, dotychczasowy wikariusz parafii MB Różańcowej w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim.

Ks. Adam Gorlewski, dotychczas pomagający w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, zamieszkujący w WMSD w Warszawie, mianowany wikariuszem parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Andrzej Grochowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Tadeusza Ap. w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, mianowany wikariuszem parafii MB Bolesnej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Adam Jaczewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii Św. Wyznawców Rafała i Alberta w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Jerzy Jastrzębski, dotychczasowy wikariusz parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany rezydentem w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Mateusz Kielarski, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, mianowany rezydentem w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie wolskim i skierowany do odbycia studiów specjalistycznych.

Ks. Kamil Kiełpikowski, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Krzysztof Kołakowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Rembertowie Grójeckim, w dekanacie grójeckim, skierowany na zamieszkanie w parafii św. Michała w Warszawie.

Ks. Jerzy Król, dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania NMP w Ojrzanowie, w dekanacie tarczyńskim.

Ks. Paweł Kulpiński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Krzysztof Lichota, dotychczasowy wikariusz parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Michał Lubowicki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany rezydentem w parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Jacek Maliszewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Piotr Marchalewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany rezydentem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim i skierowany do pracy w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.

Ks. Mariusz Miodek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany wikariuszem parafii św. Aleksandra w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Tomasz Moch, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

Ks. Mario Mayo Monsalve, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, skierowany na urlop.

Ks. Dariusz Nogański, dotychczasowy wikariusz parafii Św. Wyznawców Rafała i Alberta w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rocha w Lipkowie, w dekanacie laseckim.

Ks. Andrzej Ostrowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Paweł Paliga, dotychczasowy wikariusz parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Rafał Pęksa, dotychczasowy wikariusz parafii św. Tadeusza Ap. w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, skierowany na urlop.

Ks. Marcin Piecyk, dotychczasowy wikariusz parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Marcin Piotrowski, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Paweł Placek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie – Ursusie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Wojciech Pokrzywnicki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Katarzyny w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Tadeusza Ap. w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. Piotr Powałka, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. Paweł Powierza, dotychczasowy wikariusz parafii św. Aleksandra w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Piotr Presner, dotychczasowy wikariusz parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Krzysztof Różak, mianowany rezydentem w parafii św. Mateusza Ew. w Dawidach, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Marcin Różański, dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Jan Różycki, dotychczasowy wikariusz parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim, mianowany wikariuszem parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Krystian Sacharczuk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim i skierowany jako duszpasterz akademicki do posługi w kościele św. Anny, w tym samym dekanacie.

Ks. Michał Sieradzan, dotychczasowy wikariusz parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Andrzej Sikorski, dotychczasowy wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Mariusz Słowik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

Ks. Paweł Sokołowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Bartosz Strzemiński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Stanisław Szlassa, dotychczasowy wikariusz parafii Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii MB Różańcowej w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Dariusz Szyszka, mianowany wikariuszem parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Michał Trzaskowski, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Michał Turkowski, dotychczasowy rezydent w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany rezydentem w parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, przy zachowaniu urzędów sprawowanych w Sądzie Metropolitalnym Warszawskiej i w Kurii Warszawskiej.

Ks. Marcin Uhlik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Bartłomieja w Rybiu, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Łukasz Urbanek, dotychczasowy wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Rafał Urbiak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii MB Częstochowskiej w Kuklówce, w dekanacie grodziskim.

Ks. Robert Walantyk, dotychczasowy wikariusz parafii Zwiastowania NMP w Ojrzanowie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Łukasz Wawro, dotychczasowy wikariusz parafii św. Rocha w Lipkowie, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Tomasz Wicherek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim, mianowany wikariuszem parafii św. Katarzyny w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Józef Wójcik, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym, w dekanacie grójeckim, mianowany wikariuszem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Marcin Ziajkowicz, dotychczasowy wikariusz parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

 

 

E-lekcja religii - SP1 w Piasecznie

 

 Lekcja religii SP1 w Piasecznie

Kalendarium dni modlitw proponowanych przez Kościół

 

Kalendarium dni modlitw

proponowanych przez Kościół 

 

Ponieważ łatwo jest pogubić się w różnych rocznicach, propozycjach, zachętach ... w tym mini kalendarium zbieram zaproszenia kierowane przez wspólnotę Kościoła, aby modlić się w poszczególnych intencjach, za konkretne osoby, ... itd. Kalendarium będę sukcesywnie uaktualniał.

 

 

Daty kalendarza świeckiego

 

 • 1 stycznia - (Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi) Światowy Dzień Modlitw o Pokój
 • 6 stycznia - (Uroczystość Objawienia Pańskiego) Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.
 • 2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego
 • 24 marca - Narodowy Dzień Życia
 • 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
 • 25 marca - Dzień Świętości Życia
 • 29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej
 • Ostatnia niedziela kwietnia (z inicjatywy Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i Stowarzyszenia MIVA Polska) - to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po drogach.
 • Ostatnia niedziela lipca - Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
 • 1 września - Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia - ustanowiony przez pp. Franciszka w 2015 r.
 • 19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych - poświęcony upamiętnieniu osób duchownych żyjących w różnych epokach, które oddały życie za ojczyznę
 • Druga niedziela listopada - Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.
 • Trzecia niedziela listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

 
 

 

Daty kalendarza liturgicznego

 

Adwent

 • II Niedziela Adwentu - Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie 

 

Boże Narodzenie

 • Niedziela Świętej Rodziny – Dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin.
 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - (1 stycznia) - Światowy Dzień Modlitw o Pokój
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego - ( 6 stycznia) - Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

 

Wielki Post

 • Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu - zaczyna się w ostatnią niedzielę przed Popielcem, trwa do I niedzieli Wielkiego Postu
 • Piątek po Popielcu - Dzień modlitwy i pokuty za wykorzystywanie seksualne małoletnich - ustanowiony przez KEP w 2019 r.

 

Okres Wielkanocny

 • IV Niedziela Wielkanocna, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza - Światowy Dzień Modlitw o Powołania

 

 

Okres Zwykły

 • III Niedziela Zwykła - Niedziela Słowa Bożego
 • Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego
 • Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu - zaczyna się w ostatnią niedzielę przed Popielcem, trwa do I niedzieli Wielkiego Postu
 • Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 marca - Dzień Świętości Życia
 • Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów
 • XXXIII Niedziela Zwykła - Światowy Dzień Ubogich - ustanowiony w listopadzie 2016 roku przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera
 • Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata - Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach [od 2021r.](przeniesiony z Niedzieli Palmowej przez pp. Franciszka decyzją z 2020 r).

 

 

 

 

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej 2019

 

 

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA
W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

18 czerwca 2019 roku

 

Księża proboszczowie, którzy w 2019 r. odchodzą na emeryturę

 1. Ks. prałat Eugeniusz Dziedzic, dotychczasowy proboszcz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.
 2. Ks. prałat Jan Kozub, dotychczasowy proboszcz parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinoskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.
 3. Ks. prałat Wojciech Łagowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.
 4. Ks. prałat Władysław Michalczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.
 5. Ks. prałat Franciszek Ordak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w tej parafii, w charakterze rezydenta.

 

Nominacje na urząd proboszcza

 1. Ks. Adam Bednarek, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany proboszczem parafii MB Królowej Polski w Cząstkowie, w dekanacie kampinowskim.
 2. Ks. Dariusz Gal, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim, mianowany proboszczem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.
 3. Ks. Andrzej Juńczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim.
 4. Ks. Ronald Kasowski, dotychczasowy prefekt w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 5. Ks. Tomasz Kądzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dekanacie mogielnickim.
 6. Ks. Jarosław Kuśmierczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany z dniem 1 września 2019 r. proboszczem parafii św. Jana Pawła II w Ruścu, w dekanacie raszyńskim.
 7. Ks. Sławomir Paszowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim.
 8. Ks. Wojciech Piórko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii św. Izydora Oracza w Nowej Wsi, w dekanacie wareckim.
 9. Ks. Marek Przybylski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, diecezjalny wizytator nauczania religii, mianowany proboszczem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.
 10. Ks. Zbigniew Stefaniak, dotychczasowy kapelan w Porcie Lotniczym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.
 11. Ks. Zbigniew Suchecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany proboszczem parafii św. Wojciechaw Warszawie, w dekanacie wolskim.

 

Zmiany ogólnodiecezjalne

 1. Ks. Daniele Bonavolontà, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy w Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej.
 2. Ks. Michał Chutkowski, dotychczasowy wikariusz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, skierowany do posługi misyjnej.
 3. Ks. Łukasz Duda, dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Meksyku w Laskach, w dekanacie laseckim, skierowany do odbycia studiów specjalistycznych w Hiszpanii (Pampeluna).
 4. Ks. Marcin Falkowski, po odbytych studiach w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim skierowany do pracy w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz na zamieszkanie w charakterze rezydenta w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.
 5. Ks. Jacek Grabowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej.
 6. Ks. Marcin Klotz, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wizytatorem nauczania religii i rejonowym duszpasterzem młodzieży w rejonie centralnym, w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz skierowany na zamieszkanie w charakterze rezydenta w parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim.
 7. Ks. Krzysztof Liman, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej.
 8. Ks. Ryszard Moń, ustanowiony rezydentem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.
 9. Ks. Jarosław Młot, skierowany do pracy w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim, przy zachowaniu funkcji rezydenta w parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim.
 10. Ks. Tymoteusz Mietelski, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, skierowany do odbycia studiów specjalistycznych w zakresie filozofii (Kraków).
 11. Ks. Michał Płoszajski, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dekanacie laseckim, mianowany kapelanem Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz ustanowiony rezydentem w parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim.
 12. Ks. Łukasz Przybylski, dotychczasowy rezydent w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany uprzednio dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz diecezjalnym wizytatorem nauczania religii, skierowany na zamieszkanie w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
 13. Ks. Damian Skiba, skierowany do pracy w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim, przy zachowaniu funkcji rezydenta w parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim.
 14. Ks. Jan Skibiński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Tomasza Ap. w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy w Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej.
 15. Ks. Błażej Węgrzyn, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim, skierowany do odbycia studiów specjalistycznych w Rzymie.

 

Neoprezbiterzy 2019

 1. Ks. Tomasz Barański – mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim
 2. Ks. Wojciech Burzyński – mianowany wikariuszem parafii św. Tomasza Ap. w Warszawie, w dekanacie ursynowskim
 3. Ks. Cezary Graczyk – mianowany wikariuszem parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim
 4. Ks. Artur Kaczyński – mianowany wikariuszem parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim
 5. Ks. Michał Kisiel – mianowany wikariuszem parafii św. Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim
 6. Ks. Maciej Kulesza – mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim
 7. Ks. Andrzej Kunicki – mianowany wikariuszem parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim
 8. Ks. Grzegorz Pakowski – mianowany wikariuszem parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim
 9. Ks. Markos Płoński – mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja Biskupa w Tarczynie, w dek. tarczyńskim
 10. Ks. Łukasz Ręczek – mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim
 11. Ks. Luca Rossi – mianowany wikariuszem parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim
 12. Ks. Tomasz Różacki – mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim
 13. Ks. Marek Ruciński – mianowany wikariuszem parafii MB Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich, w dek. laseckim.
 14. Ks. Augustyn Sękowski – mianowany wikariuszem parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim
 15. Ks. Łukasz Starczewski – mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim
 16. Ks. Krzysztof Ważyński – mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim
 17. Ks. Marcin Wiśniewski – mianowany wikariuszem parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim
 18. Ks. Radosław Wołkowycki – mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim
 19. Ks. Michała Wszeborowski – mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim

 

Pozostali księża

 1. Ks. Mariusz Bagiński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany rezydentem w parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, oraz kapelanem Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Dalekiej 11.
 2. Ks. Krystian Bondarowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dekanacie bielańskim.
 3. Ks. Łukasz Czubla, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim, mianowany rezydentem parafii św. Tomasza Ap. w Warszawie, w dekanacie ursynowskim oraz prefektem w Zespole Szkół Przymierza Rodzin w Warszawie, ul. M. Grzegorzewskiej 10.
 4. Ks. Marek Danielewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 5. Ks. Paweł Daszczyński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim
 6. Ks. Rafał Dawidowicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 7. Ks. Michał Dłutowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim, skierowany na roczny urlop do pustelni.
 8. Ks. Mikołaj Dobosz, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, skierowany na roczny urlop do wspólnoty Emmanuel.
 9. Ks. Jacek Gomulski, dotychczasowy wikariusz parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim.
 10. Ks. Andrzej Grochowski, dotychczasowy wikariusz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Tadeusza Apostoła, w dekanacie wilanowskim.
 11. Ks. Piotr Hejna, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha BM i św. Marcina w Lewiczynie, w dekanacie grójeckim, mianowany wikariuszem parafii NMP Królowej Pokoju w Baniosze, w dekanacie konstancińskim.
 12. Ks. Jerzy Jastrzębski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.
 13. Ks. Maciej Jaszczołt, dotychczasowy rezydent w parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.
 14. Ks. Paweł Jaworski, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim, skierowany do parafii w Ordynariacie Polowym, w charakterze kapelana polowego.
 15. Ks. Piotr Jaworski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim.
 16. Ks. Grzegorz Kaszewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, mianowany wikariuszem parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.
 17. Ks. Antoni Kieniewicz, dotychczasowy rezydent parafii św. Józefa w Konstancinie, w dekanacie konstancińskim, mianowany rezydentem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.
 18. Ks. Adam Kołakowski, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dekanacie ursuskim.
 19. Ks. Wojciech Koszutski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Tadeusza Apostoła w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Floriana w Brwinowie, w dekanacie brwinowskim.
 20. Ks. Marcin Kościecha, dotychczasowy wikariusz parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dekanacie raszyńskim.
 21. Ks. Dariusz Kowalczyk, dotychczasowy rezydent parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, skierowany na zamieszkanie w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” w Lesie Bielańskim.
 22. Ks. Krzysztof Kucharski, dotychczasowy wikariusz parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim.
 23. Ks. Rafał Łaskawski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Łukasza Ew. w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Małgorzaty DM w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim.
 24. Ks. Piotr Machnik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jozafata w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.
 25. Ks. Piotr Maciejak, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Królowej Pokoju w Baniosze, w dekanacie konstancińskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dekanacie laseckim.
 26. Ks. Piotr Marchalewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Rafała i Alberta w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.
 27. Ks. Grzegorz Mazur, dotychczasowy wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.
 28. Ks. Piotr Mazurek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rafała i Alberta w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.
 29. Ks. Marek Michalczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 30. Ks. Łukasz Mroczek, dotychczasowy wikariusz parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.
 31. Ks. Kamil Nowacki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Małgorzaty DM w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim, mianowany wikariuszem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.
 32. Ks. Kamil Piaszczak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.
 33. Ks. Piotr Presner, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.
 34. Ks. Krzysztof Różak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim, skierowany na urlop.
 35. Ks. Marcin Różański, mianowany wikariuszem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim.
 36. Ks. Krystian Sacharczuk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim, mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Ap. w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.
 37. Ks. Jarosław Sawicki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.
 38. Ks. Bartosz Skawiński, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.
 39. Ks. Maciej Smoliński, dotychczasowy prefekt w Zespole Szkół Przymierza Rodzin w Warszawie, przy ul. M. Grzegorzewskiej 10 oraz rezydent w dotychczasowej parafii, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 40. Ks. Sławomir Starkowski, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w dekanacie ochockim.
 41. Ks. Marcin Szatanek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.
 42. Ks. Arkadiusz Śledzik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Floriana w Brwinowie, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim.
 43. Ks. Jarosław Śledź, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja BM w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.
 44. Ks. Maciej Tarnowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.
 45. Ks. Rafał Urbiak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dek. piaseczyńskim, skierowany na urlop zdrowotny.
 46. Ks. Radosław Wasiński, dotychczasowy wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii MB Królowej Pokoju w Warszawie, w dekanacie bielańskim.
 47. Ks. Tomasz Wicherek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dekanacie czerskim.
 48. Ks. Grzegorz Więcek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim, skierowany na urlop.
 49. Ks. Wojciech Wróblewski, dotychczasowy rezydent w parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim, mianowany rezydentem w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.
 50. Ks. Marcin Żugaj, dotychczasowy wikariusz parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim.

 

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej 2018

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA

W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

 

Księża proboszczowie, którzy w 2018 r. odchodzą na emeryturę

 

Ks. prałat Stanisław Golba, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, przechodzi na emeryturę i zamieszka w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

Ks. prałat Tadeusz Jaworski, dotychczasowy proboszcz parafii  Narodzenia Pańskiego w Błoniu, w dekanacie błońskim, przechodzi na emeryturę i pozostaje w parafii jako rezydent.

 Ks. prałat Stefan Kazulak, dotychczasowy proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, w dekanacie grójeckim, przechodzi na emeryturę i obejmie funkcję rezydenta w parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim.

Ks. kanonik Grzegorz Krysztofik, dotychczasowy proboszcz parafii MB Szkaplerznej w Warce, w dekanacie wareckim, przechodzi na emeryturę.

Ks. kanonik Paweł Piotrowski, po przyjęciu rezygnacji z urzędu proboszcza parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, zostaje rezydentem
w dotychczasowej parafii.

Ks. prałat Adam Szczygielski, dotychczasowy proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Maz., w dekanacie grodziskim, przechodzi na emeryturę i zostaje rezydentem w dotychczasowej parafii.

Ks. prałat Henryk Trzaskowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Floriana w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim, przechodzi na emeryturę i pozostaje w parafii jako rezydent.

Ks. kanonik Henryk Zarzycki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Małgorzaty DM w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim, przechodzi na emeryturę i zamieszka w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie Poduchownym.

 

 

Nominacje na urząd proboszcza

 

 Ks. Krzysztof Bańkowski, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie – Żbikowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany proboszczem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach, w dekanacie błońskim.

Ks. Paweł Bekus, dotychczasowy rezydent w parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Sławomir Gocałek, dotychczasowy wikariusz parafii Bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, w dekanacie wareckim.

Ks. Grzegorz Jaszczyk, dotychczasowy proboszcz parafii św. Mateusza Ew. w Dawidach, w dekanacie raszyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej
w Milanówku, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Jarosław Kucharczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim, mianowany proboszczem parafii MB Szkaplerznej w Warce, w dekanacie wareckim.

Ks. Mirosław Lewaszkiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Boglewicach, w dekanacie wareckim, mianowany proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

Ks. Ludwik Nowakowski, dotychczasowy rezydent w parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim, mianowany proboszczem parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Kostowcu, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Paweł Sobstyl, dotychczasowy rezydent w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Robert Strzemieczny, dotychczasowy proboszcz parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany proboszczem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Jarosław Szulc, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany proboszczem parafii św. Mateusza Ewangelisty w Dawidach, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Grzegorz Wieteska, dotychczasowy proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bramkach, w dekanacie błońskim, mianowany proboszczem parafii Narodzenia Pańskiego w Błoniu, w dekanacie błońskim.

Ks. Zbigniew Wojtaś, dotychczasowy proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach, w dekanacie błońskim, mianowany proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Maz., w dekanacie grodziskim.

Ks. Grzegorz Wolski, dotychczasowy proboszcz parafii Świętego Ducha w Werdunie, w dekanacie tarczyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Floriana w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim.

Ks. Krzysztof Woźniak, dotychczasowy proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Kostowcu, w dekanacie raszyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Małgorzaty DM w Leoncinie, w dekanacie kampinoskim.

Ks. Janusz Wójcikowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława BM w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany proboszczem parafii Świętego Ducha
w Werdunie, w dekanacie tarczyńskim.

Ks. Zdzisław Żelazko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Floriana w Brwinowie, w dekanacie brwinowskim, mianowany proboszczem parafii św. Maksymiliana
w Kolbego w Bramkach, w dekanacie błońskim.

 

Zmiany ogólnodiecezjalne

 

Ks. Michał Jaworski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Tomasza Ap. w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej.

Ks. Vitaliy Kashchuk, dotychczasowy wikariusz parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej (Ukraina).

Ks. Zbigniew Koman, dotychczasowy wikariusz parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej.

Ks. Michał Orlicki, dotychczasowy duszpasterz akademicki w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej (rektor w Rydze).

Ks. Damian Petk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie ursuskim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy
z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej (Bolzano).

 Ks. Łukasz Przybylski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy z Kalkuty w Adamowiźnie, w dekanacie grodziskim, mianowany rezydentem w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, przy jednoczesnym podjęciu funkcji Wizytatora Nauczania Religii i Rejonowego Duszpasterza Młodzieży w Rejonie Centralnym w ramach Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży KMW.

Ks. Roberto Rinaldo, dotychczasowy wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy
z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej (Udine).

Ks. Rafał Sikorski, dotychczasowy duszpasterz akademicki w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, skierowany do posługi w Islandii.

Ks. Tadeusz Sowa, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, po przyjęciu rezygnacji z urzędu proboszcza, pozostaje w parafii jako rezydent, przy zachowaniu funkcji Moderatora Wydziałów Duszpasterskich KMW.

Ks. Michał Wudarczyk, dotychczas pełniący obowiązki rektora kościoła rektorskiego Matki Bożej Anielskiej w Laskach mianowany jego rektorem.

 

Neoprezbiterzy 2018

 

Ks. Giacomo Calore, mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Paweł Rafał Chilczuk, mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Bolesnej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Grzegorz Marcin Czernek, mianowany wikariuszem Parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Paweł Gontarz, mianowany wikariuszem parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Janusz Andrzej Kapusta, mianowany wikariuszem parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Paweł Komar, mianowany wikariuszem parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

Ks. Krzysztof Lichota, mianowany wikariuszem parafii Świętego Huberta w Zalesiu Górnym, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Bartłomiej Artur Michalski, mianowany wikariuszem parafii Świętej Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Marek Tomasz Nowakowski, mianowany wikariuszem parafii Świętego Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.

Ks. Mateusz Remigiusz Nycz, mianowany wikariuszem parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Adam Olasek, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Jakub Krzysztof Pytlakowski, mianowany wikariuszem parafii Świętego Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Manuel Rodriguez Peña, mianowany wikariuszem parafii Świętego Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Jakub Rosiński, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Marek Skowroński, mianowany wikariuszem parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie, w dekanacie laseckim.

Ks. Fernando Sousa Freitas da Costa, mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Maciej Marcin Stasiak, mianowany wikariuszem parafii Świętego Tomasza Apostoła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Łukasz Grzegorz Sudy, mianowany wikariuszem parafii Świętego Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Łukasz Bogusław Szlak, mianowany wikariuszem parafii Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Wojciech Dariusz Szychowski, mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Bartłomiej Mateusz Warowny, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Jeziornie Fabrycznej, w dekanacie konstancińskim.

 

Pozostali księża

 

Ks. Dominik Augustyniak, dotychczasowy rezydent w parafii św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

 Ks. Stefan Bernat, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii MB Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.

 Ks. Piotr Burgoński, dotychczasowy rezydent w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, skierowany na zamieszkanie w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie, przy zachowaniu pełnionych funkcji w PWTW.

Ks. Krystian Chmielewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Tomasz Chruścik, dotychczasowy wikariusz parafii MB Częstochowskiej w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, w dekanacie mogielnickim.

Ks. Maciej Czapliński, dotychczasowy wikariusz MB Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, rozpoczyna drogę zakonną w Zakonie
OO. Kamedułów.

Ks. Sergiusz Dębecki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela i duszpasterz akademicki w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Krzysztof Dowalewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii
św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Kamil Falkowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany wikariuszem parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Artur Felszer, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Kazimierz Fiećko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Piotr Filipczak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii MB Częstochowskiej
w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Piotr Frydrych, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Prokopa Opata w Błędowie, w dekanacie mogielnickim.

Ks. Adam Gorlewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, skierowany na zamieszkanie do Wyższego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, przy jednoczesnym podjęciu pracy w charakterze pomocy duszpasterskiej w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Sławomir Hermanowicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Floriana w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim, mianowany wikariuszem parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim.

Ks. Mirosław Janusz, mianowany kapelanem w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Warszawie, z zamieszkaniem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Wojciech Janyga, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany rezydentem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Paweł Jaworski, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim.

Ks. Rafał Jaworski, dotychczasowy wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lesznie, w dekanacie błońskim.

Ks. Mateusz Jóźwik, dotychczasowy wikariusz parafii MB Częstochowskiej w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany rezydentem w parafii św. Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Michał Kaleta, dotychczasowy wikariusz parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Kamil Kiełpikowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Dariusz Kij, dotychczasowy wikariusz parafii św. Rafała i Alberta w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Marcin Korzeniowski, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Floriana
w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim.

Ks. Michał Kotowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany rezydentem w tej parafii, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji duszpasterza ludzi pracy w Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. Bartłomiej Kuczmarski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie wilanowskim.

Ks. Krzysztof Lewandowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, w dekanacie brwinowskim, powraca do macierzystej diecezji.

Ks. Piotr Maciejak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii NMP Królowej Pokoju w Baniosze, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Dominik Maciejczyk, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Piotr Machnik, dotychczasowy wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Kacper Malicki, dotychczasowy rezydent w parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Piotr Marchalewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rafała i Alberta
w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Moises Marin Perez, dotychczasowy rezydent w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany rezydentem w parafii
św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, przy zachowaniu funkcji sprawowanych w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.

Ks. Piotr Miazek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie, w dekanacie laseckim, skierowany na urlop.

Ks. Mateusz Milczarek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Tomasz Miencicki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii wojskowo-cywilnej MB Ostrobramskiej w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Dariusz Nogański, dotychczasowy wikariusz parafii św. Katarzyny w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rafała i Alberta
w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Szymon Nowicki, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rocha w Jazgarzewie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Andrzej Ostrowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Zygmunta
w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Bartłomiej Pergoł, dotychczasowy rezydent w parafii Miłosierdzia Bożego
i św. Faustyny w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany rezydentem w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, przy zachowaniu pełnionej funkcji Notariusza KMW.

Ks. Grzegorz Pielaszek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, w dekanacie mogielnickim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha BM w Płochocinie, w dekanacie błońskim.

Ks. Michał Płoszajski, dotychczasowy rezydent w parafii św. Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dekanacie laseckim.

Ks. Michał Polny, dotychczasowy rezydent w parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany rezydentem w parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczas pełnionych funkcji w PWTW.

Ks. Paweł Rogalski, dotychczasowy rezydent w parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Maciej Smoliński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany rezydentem w parafii św. Ojca Pio
w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przy jednoczesnym podjęciu funkcji prefekta w Zespole Szkół Przymierza Rodzin.

 Ks. Paweł Stępień, dotychczasowy rezydent w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany rezydentem w kościele rektorskim św. Grzegorza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Krzysztof Szerszeń, dotychczasowy wikariusz parafii św. Rocha w Jazgarzewie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego
i św. Faustyny w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Maciej Szymański, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Królowej Pokoju w Baniosze, w dekanacie konstancińskim, mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia NMP w Zaborowie, w dekanacie laseckim.

Ks. Michał Turkowski, dotychczasowy rezydent w parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dekanacie kampinoskim, mianowany rezydentem w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Rafał Urbiak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim.

 Ks. Franciszek Urmański, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, mianowany duszpasterzem akademickim
w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Tomasz Wicherek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Rafała i Alberta w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio
w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Jan Wojciechowski, mianowany duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Wojciech Wróblewski, dotychczasowy wikariusz parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany rezydentem w parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w dekanacie laseckim.

Ks. Paweł Zaręba, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii MB Częstochowskiej
w Piastowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Jerzy Zychla, dotychczasowy wikariusz parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii MB Szkaplerznej w Kazuniu, w dekanacie kampinoskim.

Ks. Mariusz Żołądkiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, mianowany wikariuszem parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Adam Żukowski, dotychczasowy wikariusz parafii MB Bolesnej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Matki Teresy z Kalkuty w Adamowiźnie, w dekanacie grodziskim.

Ks. Paweł Placek, dotychczasowy wikariusz parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Zmiany personalne duchowieństwa w Archidiecezji Warszawskiej 2017

 

20 czerwca 2017 roku

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA

W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Księża proboszczowie, którzy w 2017 r. odchodzą na emeryturę

 

 1. Ks. Józef Jaworski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Stanisława Kostki
  w Mrokowie, w dek. tarczyńskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.
 2. Ks. Wiktor Łozowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dek. ursuskim, przechodzi na emeryturę i pozostaje na parafii jako rezydent.
 3. Ks. Adam Stefaniak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przechodzi na emeryturę i pozostaje na parafii jako rezydent.
 4. Ks. Jan Studziński, dotychczasowy proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

 

Nominacje na urząd proboszcza

 

 1. Ks. Wojciech Jędrysiak, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dek. piaseczyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie, w dek. tarczyńskim.
 2. Ks. Dariusz Kuczyński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Apostoła
  i Ewangelisty w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany proboszczem tej parafii.
 3. Ks. Jacek Leszek Olszewski OCD, mianowany proboszczem parafii Świętej Trójcy w Warszawie, w dek. śródmiejskim.
 4. Ks. Andrzej Pawelski, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Pieczyskach, w dek. czerskim.
 5. Ks. Henryk Rogala, dotychczasowy proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie, w dek. grójeckim, mianowany proboszczem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Drwalewie, w dek. grójeckim.
 6. Ks. Jarosław Stolarczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany proboszczem parafii św. Jadwigi Królowej w Żabieńcu, w dek. piaseczyńskim.
 7. Ks.  Robert Wyszomirski, dotychczasowy Dyrektor Domu Księży Emerytów
  w Otwocku, mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa
  w Warszawie, w dek. ursuskim.
 8. Ks. Robert Zalewski, dotychczasowy wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dek. ursynowskim, mianowany proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie, w dek. grójeckim.
 9. Ks. Mariusz Zapolski, dotychczasowy proboszcz parafii Narodzenia NMP
  w Pieczyskach, w dek. czerskim, mianowany proboszczem parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim.

 

Zmiany ogólnodiecezjalne

 

 1. Ks. Paweł Bekus, dotychczasowy rezydent w parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany rezydentem parafii św. Augustyna w Warszawie, w dek. wolskim, i odwołany w funkcji kwestora Archidiecezji Warszawskiej i kierownika Referatu Kurii Metropolitalnej Warszawskiej ds. Finansowo-Księgowych.
 2. Ks. Tommy Josuè Alvarado Bustillo, dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dek. wolskim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej.
 3. Ks. Marek Iwański, dotychczasowy wikariusz parafii św. Barbary w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dek. mokotowskim i skierowany do pracy w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.
 4. Ks. Mateusz Jóźwik, dotychczasowy wikariusz parafii św. Augustyna w Warszawie, w dek. wolskim, mianowany wikariuszem parafii MB Częstochowskiej w Warszawie, w dek. śródmiejskim, i skierowany do odbycia studiów specjalistycznych w zakresie teologii moralnej w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 5. Ks. Mieczysław Królik, odwołany z funkcji kapelana SPSK im. Prof. W. Orłowskiego i przechodzi na emeryturę.
 6. Ks. Mirosław Nowak, dotychczasowy proboszcz parafii Świętej Trójcy w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany rezydentem parafii Nawiedzenia NMP w Warszawie, w dek. staromiejskim, przy zachowaniu funkcji Dyrektora Muzeum Archidiecezjalnego.
 7. Ks. Moisés Marín Pérez, dotychczasowy prefekt alumnów w Archidiecezjalnym Seminarium Misyjnym Redemptoris Mater w Warszawie, mianowany rezydentem w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dek. śródmiejskim, przy zachowaniu sprawowanych funkcji w Sądzie Metropolitalnym Warszawskim.
 8. Ks. Andrzej Persidok, dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dek. wilanowskim, mianowany rezydentem parafii Dzieciątka Jezus
  w Warszawie, w dek. żoliborskim i skierowany do pracy w charakterze wykładowcy w PWTW.
 9. Ks. Michał Polny, dotychczasowy rezydent parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dek. laseckim, mianowany rezydentem parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie, w dek. wolskim i skierowany do pracy w charakterze wykładowcy w PWTW.
 10. Ks. Marcin Szczerbiński, dotychczasowy rezydent parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dek. żoliborskim, skierowany na zamieszkanie w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy zachowaniu funkcji sprawowanych w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

 

Neoprezbiterzy 2017

 

 1. Ks. Piotr Ambroziak – Parafia Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim;
 2. Ks. Łukasz Duda – Parafia Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich, w dekanacie laseckim;
 3. Ks. Mateusz Farfus – Parafia Świętego Mikołaja Biskupa i Męczennika
  w Tarczynie, w dekanacie tarczyńskim;
 4. Ks. Marcin Grabowski – Parafia Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim;
 5. Ks. Michał Jarmuszewski – Parafia Świętego Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim;
 6. Ks. Paweł Konarski – Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie, w dekanacie ursuskim;
 7. Ks. Paweł Korbin – Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach – Opaczy, w dekanacie raszyńskim;
 8. Ks. Michał Lubowicki – Parafia Świętego Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim;
 9. Ks. Radosław Marciniak – Parafia Świętego Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim;
 10.  Ks. Tomasz Miencicki – Parafia Świętego Michała Archanioła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim;
 11.  Ks. Sebastian Śledziona – Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim;
 12.  Ks. Błażej Węgrzyn – Parafia Świętego Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dekanacie piaseczyńskim;
 13. Ks. Grzegorz Więcek – Parafia Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim;
 14.  Ks. Paweł Zakrzewski – Parafia Świętej Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim;
 15. Ks. Tymoteusz Mietelski – Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim;
 16.  Ks. Mayo Monsalve Mario de Jesús – Parafia Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim;
 17.  Ks. Grzegorz Łapiński – Parafia Wszystkich Świętych w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

 

Pozostali księża

 

 1. Ks. Karol Aleksandrowicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela
  w Warszawie, w dek. staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Zofii Barat w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 2. Ks. Mariusz Bagiński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Łukasza Ewangelisty
  w Warszawie, w dek. jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, w dek. śródmiejskim.
 3. Ks. Mariusz Białęcki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława BM w Sobikowie, w dek. czerskim, mianowany wikariuszem parafii św. Floriana w Brwinowie, w dek. brwinowskim.
 4. Ks. Jarosław Borowiecki, dotychczasowy wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dek. ursuskim.
 5. Ks. Piotr Celejewski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Andrzeja Apostoła
  w Warszawie w dek. śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dek. wilanowskim.
 6. Ks. Michał Chutkowski, dotychczasowy wikariusz parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dek. ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dek. staromiejskim.
 7. Ks. Rafał Dawidowicz, dotychczasowy wikariusz parafii Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie w dek. śródmiejskim.
 8. Ks. Michał Dłutowski, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Królowej Świata w Warszawie, w dek. ochockim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława BM w Sobikowie w dek. czerskim.
 9. Ks. Dariusz Drozdek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie, w dek. raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Floriana w Brwinowie, w dek. brwinowskim i kapelanem w Domu Pomocy Społecznej.
 10. Ks. Józef Dziekoński, dotychczasowy wikariusz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dek. mogielnickim, mianowany rezydentem w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym, w dek. piaseczyńskim.
 11. Ks. Janusz Figurski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Łomnej, w dek. kampinoskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rocha w Jasieńcu, w dek. grójeckim.
 12. Ks. Arkadiusz Fliszkiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dek. piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja Biskupa w Łomnie, w dek. kampinoskim.
 13. Ks. Michał Gąsiorowski, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Michałowicach-Opaczy, w dek. raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dek. śródmiejskim.
 14. Ks. Jacek Gomulski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany wikariuszem parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 15. Ks. Jacek Grabowski, dotychczasowy wikariusz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskim w Warszawie, w dek. ursuskim.
 16. Ks. Andrzej Grochowski, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany wikariuszem parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 17. Ks. Dariusz Grzywa, dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dek. jelonkowskim.
 18. Ks. Mirosław Janusz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dek. ursynowskim, podejmuje życie zakonne u OO. Misjonarzy Montfortanów.
 19. Ks. Piotr Jaworski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Tadeusza Ap. w Warszawie, w dek. wilanowskim, mianowany wikariuszem św. Kazimierza w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim.
 20. Ks. Piotr Jędraszek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja BM w Tarczynie, w dek. tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dek. mokotowskim.
 21. Ks. Radosław Jurewicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie, w dek. ochockim.
 22. Ks. Andrzej Kamiński, dotychczasowy wikariusz parafii MB Nieustającej Pomocy w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dek. wolskim.
 23. Ks. Robert Karolak, dotychczasowy wikariusz parafii Nawiedzenia NMP w Zaborowie, w dek. laseckim, mianowany wikariuszem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie, w dek. pruszkowskim.
 24. Ks. Waldemar Kluza, dotychczasowy rezydent parafii Zesłania Ducha Świętego
  w Starej Iwicznej, w dek. piaseczyńskim, powraca do rodzimej diecezji.
 25. Ks. Piotr Kłaput, dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Chynowie,
  w dek. czerskim, mianowany wikariuszem parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dek. jelonkowskim.
 26. Ks. Zbigniew Koman, po powrocie z misji mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dek. ochockim.
 27. Ks. Marcina Kościecha, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dek. raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Barbary w Warszawie, w dek. śródmiejskim.
 28. Ks. Marcin Kowalczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie, w dek. konstancińskim, skierowany jako pomoc duszpasterska do parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dek. staromiejskim i mianowany kapelanem NZOZ – Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego oraz Hospicjum Stacjonarnego w Warszawie, z zamieszkaniem w siedzibie Caritas Archidiecezji Warszawskiej.
 29. Ks. Wojciech Kowalski, dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie, w dek. śródmiejskim, skierowany na roczny urlop.
 30. Ks. Andrzej Krzesiński, dotychczasowy wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej, w dek. kampinoskim.
 31. Ks. Piotr Kucharczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dek. żoliborskim.
 32. Ks. Jarosław Kuśmierczyk, skierowany do budowy kościoła i tworzenia parafii Rusiec-Kajetany przy zachowaniu urzędu wikariusza parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie, w dek. raszyńskim.
 33. Ks. Sylwester Lament, dotychczasowy wikariusz parafii św. Floriana w Brwinowie, w dek. brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, w dek. wolskim.
 34. Ks. Krzysztof Lewandowski, dotychczas pełniący funkcję pomocy duszpasterskiej w parafii św. Jakuba Ap. w Warszawie, w dek. ochockim, mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia NMP w Zaborowie, w dek. laseckim.
 35. Ks. Krzysztof Liman, mianowany kapelanem w Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II przy ul. Dalekiej 11 w Grodzisku Mazowieckim, przy zachowaniu urzędu wikariusza parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dek. grodziskim.
 36. Ks. Tomasz Lis, dotychczasowy wikariusz parafii MB Królowej Meksyku w Laskach Warszawskich, w dek. laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Warszawie, w dek. wilanowskim.
 37. Ks. Rafał Łaskawski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny
  w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie, w dek. jelonkowskim.
 38. Ks. Piotr Machnik, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie-Jeziornie, w dek. konstancińskim, mianowany wikariuszem parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie, w dek. wolskim.
 39. Ks. Kacper Malicki, dotychczasowy rezydent parafii Świętej Trójcy w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany rezydentem parafii św. Michała Archanioła w Warszawie, w dek. mokotowskim, przy zachowaniu funkcji prefekta w Zespole Szkół Przymierza Rodzin w Warszawie.
 40. Ks. Piotr Marchalewski, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dek. laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 41. Ks. Karol Masicz, dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dek. grodziskim.
 42. Ks. Marek Michalczyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dek. ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie, w dek. ursuskim.
 43. Ks. Robert Mikos, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Warszawie, w dek. wilanowskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Chynowie, w dek. czerskim.
 44. Ks. Dariusz Miros, dotychczasowy wikariusz parafii św. Zofii Barat w Warszawie, w dek. ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jozafata w Warszawie, w dek. żoliborskim.
 45. Ks. Jarosław Młot, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, w dek. jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dek. mokotowskim.
 46. Ks. Jacek Mroczkowski, dotychczasowy kapelan ZOL „Caritas” przy ul. Krakowskie Przedmieście 62 w Warszawie oraz pełniący funkcję pomocy duszpasterskiej parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dek. staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława BM w Warszawie, w dek. wolskim.
 47. Ks. Paweł Nawłoka, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dek. wareckim, skierowany do pracy duszpasterskiej w ramach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
 48. Ks. Mateusz Oborzyński, dotychczasowy wikariusz parafii Zwiastowania NMP w Ojrzanowie, w dek. tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dek. piaseczyńskim.
 49. Ks. Andrzej Ostrowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, w dek. wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 50. Ks. Henryk Otremba, odwołany z urzędu wikariusza parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dek. ochockim i powraca do rodzimej diecezji.
 51. Ks. Jerzy Panek, odwołany z funkcji rezydenta parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dek. wolskim oraz z funkcji kapelana z Szpitalu Wolskim.
 52. Ks. Tomasz Paśko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dek. mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dek. laseckim i skierowany do budowy kościoła i tworzenia parafii na Chrzanowie.
 53. Ks. Artur Patrejko, dotychczasowy wikariusz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła
  w Warszawie, w dek. ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii NMP Królowej Świata w Warszawie, w dek. ochockim.
 54. Ks. Marek Pawlak, dotychczasowy wikariusz parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dek. jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Babicach, w dek. laseckim.
 55. Ks. Adam Petakiewicz, dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Konstancinie-Jeziornie, w dek. konstancińskim.
 56. Ks. Rafał Pęksa, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dek. grodziskim, mianowany wikariuszem parafii św. Tadeusza Ap. w Warszawie, w dek. wilanowskim.
 57. Ks. Marcin Piotrowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie, w dek. żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Rodziny w Warszawie, w dek. ursuskim.
 58. Ks. Wojciech Piórko, dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława BM w Warszawie, w dek. wolskim, mianowany wikariuszem św. Aleksandra w Warszawie, w dek. śródmiejskim.
 59. Ks. Radosław Pleskot, dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie, w dek. konstancińskim.
 60. Ks. Paweł Powierza, dotychczasowy wikariusz parafii św. Aleksandra w Warszawie, w dek. śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja Biskupa w Warszawie, w dek. wareckim.
 61. Ks. Paweł Rogalski, mianowany rezydentem parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dek. ochockim przy podtrzymaniu podjętych studiów doktoranckim w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
 62. Ks. Jan Różycki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Jozafata w Warszawie, w dek. żoliborskim, mianowany wikariuszem parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Przybyszewie, w dek. mogielnickim.
 63. Ks. Jarosław Sawicki, dotychczasowy wikariusz parafii św. Rocha w Jasieńcu, w dek. grójeckim, mianowany wikariuszem św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dek. bielańskim.
 64. Ks. Damian Skiba, dotychczasowy wikariusz parafii MB Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dek. bielańskim, mianowany rezydentem w tej parafii.
 65. Ks. Adam Smólski, dotychczasowy wikariusz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie, w dek. śródmiejskim, skierowany do posługi misyjnej we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumentalnej.
 66. Ks. Paweł Sobociński, dotychczasowy wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim, w dek. grodziskim, mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dek. bielańskim.
 67. Ks. Paweł Sokal, dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja BM w Tarczynie, w dek. tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dek. wolskim i kapelanem w Szpitalu Wolskim.
 68. Ks. Piotr Strakowski, dotychczasowy wikariusz parafii św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu, w dek. piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dek. mokotowskim.
 69. Ks. Wiesław Szewczak, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dek. grodziskim, mianowany rezydentem parafii św. Małgorzaty DM w Łomiankach, w dek. kampinoskim.
 70. Ks. Andrzej Szymański, dotychczasowy wikariusz parafii Przemienienia Pańskiego w Grodzisku Mazowieckim, w dek. grodziskim, mianowany wikariuszem parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 71. Ks. Łukasz Urbanek, dotychczasowy wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie, w dek. wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Warszawie, w dek. ursynowskim.
 72. Ks. Robert Walantyk, dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie, w dek. ursuskim, mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania NMP w Ojrzanowie, w dek. tarczyńskim.
 73. Ks. Tobiasz Tomasz Zarzecki OCD, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Warszawie, w dek. śródmiejskim.

 

Ikona - okno na Niebo

[ Jezus ] [ Maryja ] [ Inne ]

 

[ Chrystus Pantokrator (gr. - Wszechwładca) ]

 - przedstawienie Chrystusa z prawą dłonią uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzymającego otwartą lub zamkniętą księgę Ewangelii. 

   
 

 

Mandylion ]

- Ten typ wizerunku jest nazywany ikoną ikon. Według tradycji chrześcijańskiej sam Chrystus, kiedy przysłany do niego wysłannik króla Abgara z Edessy nie potrafił namalować Jego portretu, otarł twarz chustą i pozostawił na niej swój wizerunek.

 

 

[ Przemienienie ]

 
   

 

 

 

Hodegetria ]

- przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, Maria prawą dłonią wskazuje na Chrystusa Emmanuela, trzymanego przez nią na lewym ramieniu; określenie nawiązuje do nazwy świątyni w Konstantynopolu, ton Hodegon, w którym była przechowywana najstarsza ikona tego typu wizerunku Marii i Dzieciątka. 

 

   
 

 

Eleusa (gr. - czułość, miłosierdzie) ]

- przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem siedzącym na ramieniu Marii i przytulającym policzek do jej twarzy. 

 

 

[ MB - Orantka (ORANS) ]

- Bogurodzica ma wzniesione ręce. W rękach lub za paskiem ma chustkę, która jest zmoczona Jej łzami wylanymi za ludzkość przed przyjściem na świat Zbawiciela.

 

 

 
 

[ MB Męki Pańskiej - Nieustającej Pomocy ]

 
     

Osobliwe przypadki liturgiczne

 

Prezentuję - dla własnej pamięci - osobliwe obserwacje "ciekawych" pomysłów wychwyconych w różnych celebracjach liturgicznych w różnych miejscach.

 

 

 

- oglądam transmisję Mszy na telewizji Trwam, Tylicz 2016, ustanowienie sanktuarium - diecezja tarnowska. Krzyż w procesji wejścia niesie człowiek ubrany w ornat lub dalmatykę - wnioskuję, że to raczej ksiądz, bo w dalszej części Mszy diakona nie było, a ministranci normalnie ubrani w alby i komże. Ciekawe, ciekawe.

- diecezja siedlecka 2016 - okadzenie ludu w trakcie przygotowania darów dokonywane nie z pozycji centralnej (na osi ołtarza), ale z wysokości nawy bocznej. Osobliwość obecna od kilku (max trzech) lat. Podobnie przynoszony z tabernaculum Najświętszy Sakrament lub puszki przygotowane do konsekracji ustawiane na boku ołtarza a nie na korporale umieszczonym na środku ołtarza. Argument coś z rodzaju, że w centrum ma być Jezus.

- diecezja siedlecka 2016 - podobno jako efekt inspiracji księdza - wierny przystępujący do Komunii na słowa "Ciało Chrystusa" zamiast "amen" odpowiedział "wierzę". Pomysł - jak dla mnie - mocno spłycający akt Komunii niż ją pogłębiający. Bo w "Amen" wyrażam więcej niż tylko wiarę ale zgodę na upodobnienie się do Jezusa. Ale pewnie proponujący to ksiądz był z siebie dumny.

- archidiecezja łódzka 2021 - święcenia kapłańskie transmitowane on-line. Abp Ryś ma założoną na ornat stułę w takim samym wzorze, jaki maja przystępujący do święceń diakonii. Osobliwe.

Strona 1 z 2

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


Rok Rodziny Amoris Laetitia
2021-2022

Rok Św. Jakuba

 
Parafia św. Mikołaja w Grójcu


- materiały dodatkowe

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
8590532
     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2021 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.