Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

Panie naucz nas się modlić!

Pragnę podzielić się pewnym moim odkryciem i moją mała pasją. Od pewnego czasu wpadają mi w ręce stare modlitewnik (książeczki do nabożeństwa). Część kupiłem w internecie, cześć znalazłem bo zostały przez kogoś przyniesione do kościoła (pewnie po zmarłej osobie). Niektóre z początków XX wieku inne "młode" z lat 50-tych, 60-tych. Nie jest to jeszcze wielka kolekcja, jak zbiór Jarosława Błażusiaka (Jantka Galla - zob. "Zapał Maksymiliana") założyciela portalu katolickiego Laudate.pl czy zbiory Muzeum Modlitewnika Polskiego im. Wandy Malczewskiej w Parznie k. Bełchatowa, to powiem szczerze wiele modlitw jest dla mnie niezwykle inspirujących.

Książeczka - przedmiot mocno kojarzony z dawną liturgią, bo przecież w czasie Mszy, kiedy niewiele się rozumiało - bo łacina, niewiele słyszało (bo cały kanon po cichu) kształtował wrażliwość duchową. Ludzie albo odmawiali różaniec (co też niektórym zostało do dziś) albo uczestniczyli śledząc książeczkę. Ta druga praktyka jest już sporadyczna, choć nie znaczy to, że dziś nie powstają takie modlitewniki. Ja niedawno ponownie zafascynowałem się użytecznością tychże modlitewników. Obok brewiarza, różańca, czotki czy Pisma Świętego wpisały się w moją osobistą modlitwę. Uczniowie prosili Jezusa, aby nauczył ich modlitwy, dlatego poziom i głębia naszej modlitwy zależy od tej właśnie relacji - uczeń i nauczyciel. Dlatego nieocenioną pomocą może być "doświadczenie duchowe" poprzednich pokoleń.

 

 W czym może dziś być przydatny taki modlitewnik? Powodów jest kilkanaście.

  • przygotowanie do Mszy Świętej i dziękczynienie po niej;
  • rachunek sumienia przed spowiedzią (niestety często jest z tym kiepsko, a to przekłada się na owocność sakramentu a niekiedy na jego ważność);
  • modlitwa za konkretne przestrzenie życia (np. o dobry wybór powołania, za przyjaciół) - czasem utożsamiamy modlitwę z pacierzem i zapominamy, że możemy modlić się za kogoś;
  • można tam znaleźć rozważania różańca i drogi krzyżowej (wielka pomoc przy indywidualnym odprawianiu obu nabożeństw);
  • tekst Gorzkich Żali i Litanii (choć dziś rzutnik nas w tym wyręcza)

 

Jeśli więc masz stary modlitewnik i nie wiesz co z nim zrobić, przekaż go mnie, albo wspomnianym wyżej kolekcjom. Smutne jest znaleźć stary modlitewnik na śmietniku. Szkoda, że w Ziemi Świętej ukradziono mi mój egzemplarz Nowego Testamentu, bo tam zakładkami było wiele starych obrazków, właśnie ze względu na umieszczone na nich modlitwy. Obecnie moja kolekcja liczy około 60 modlitewników. Szczególnie cenne są dla mnie dwa stworzone ręcznie na początku XX wieku. Ale o tym napisze przy innej okazji.

 

Słowo na dziś:

"Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara!. Musicie być wierni! Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów. Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie pozwala zasmucać Ducha Świętego. Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć ... Jezu Chryste dobry Pasterzu: polecam Ci trudne dziś i jutro mojego narodu, polecam Ci jego przyszłość.... " - JP II

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->

[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.