Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego). Lubię się z nich modlić. Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

Miecz zamiast laski - czyli moje refleksje po filmie "Exodus. Bogowie i królowie".

Na wstępie zaznaczę, że są to moje wstępne przemyślenia zaraz po wyjściu z kina. W innych notkach postaram się jeszcze coś w temacie filmu napisać.

Na początek - jak to się stało, że znalazłem się w kinie na tym filmie. Widząc zwiastun od razu postanowiłem sobie, że podobnie jak inne filmy próbujące wypłynąć na tematyce biblijnej (np. Noe) totalnie zignoruję. Bo po co tracić czas na coś, co z prawdą biblijną ma niewiele wspólnego, a tym co jest w filmie wyłącznie prawdziwe, jest imię głównego bohatera. Powodem, że wybrałem się na ten film, były dołączone do najnowszego Gościa Niedzielnego materiały edukacyjne dla katechetów i nauczycieli. Czytam w nich: "najnowsze dzieło Ridleya Scotta znakomicie wprowadza dzieci w tematykę biblijną na polu kinematografii ...". Po wyjściu z kina mówię "rany, ale nieporozumienie, to mógł napisać tylko ktoś, to filmu nie widział, albo w życiu Biblii nie miał w ręku". Materiały są przygotowane dla uczniów kl. 5-6 szkoły podstawowej i 1-2 klas gimnazjum. Szczerze mówiąc odradzam zabierać dzieci na ten film. Chyba, że ktoś naprawdę ma nie po kolei w głowie.

Miecz zamiast laski.

Pierwsze co od razu rzuca się w oczy to, że filmowy Mojżesz (może z racji aktora) ma więcej z Batmana czy Generała Maximusa niż z biblijnego Mojżesza. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to brak laski pasterskiej. Filmowy Mojżesz zamienił ją na miecz, którym sprawnie i skutecznie się posługuje. Biblijnie laska pasterska była znakiem Bożego działania. Kiedy Mojżesz wątpił w siebie usłyszał od Boga "co masz w ręce?", laską uderzył Nil dla dokonania znaku, laska przemieniła się w węża na znak dla faraona, wreszcie laską uderzył wody Morza Czerwone i te się rozstąpiły. A nasz "Mściciel bez maski" nie potrzebuje laski bo ma miecz. Obrazowo trzyma swój los i los Hebrajczyków w swoich rękach. Trudno mówić tu o jakimkolwiek współdziałaniu z Bogiem. Nie wiele brakuje, żebym w takim Mojżeszu zobaczył króla Artura ze swoim Excaliburem - w Hobbicie przynajmniej miecz się świecił.

Niektórzy mówią, że taki Mojżesz jest "ciekawszy bo bardziej ludzki" w przeciwieństwie do starca z laską - ja tak nie uważam. Biblijny Mojżesz zmagający się z tym, że się jąka, pełen lęków i niepewności, dla mnie jest bardziej ludzki, niż wymachujący mieczykiem rycerzyk.Ten hollywoodzki Mojżesz jest strasznie papierowy i miałki - taki jednowymiarowy. Podobnie jak zaślepiony furią i niezaspokojoną ambicją Ramzes. Obaj są nieporadnie wyciosanymi postaciami. Zresztą Hollywood taką papką próbuje nas karmić nie od dziś. Argument siły i przemoc przecież wcale nie jest znakiem siły, ale właśnie bezradności. Rewolucja naprawdę nie rozwiązuje problemów świata.

 

Karykatura dobrego Boga.

Drugie to zupełnie fałszywy i karykaturalny obraz Boga. Filmowy "bóg" jest mściwy i złośliwy - tylko dla pozoru jest łagodnym dzieckiem. Rozmowom Mojżesza z Bogiem (dzieckiem) bliżej do "Pięknego umysłu" i wręcz odnosi się wrażenie, że twórcy chcieli pokazać absurdalność wiary. Jedno czego jestem pewien, nie taki "bóg" objawił się Mojżeszowi na w płonącym krzewie i nie taki "bóg" wyprowadził Izraelitów z niewoli egipskiej. W tym filmie to Mojżesz a nie Bóg wyprowadził lud i wprowadził do Kanaanu. Nawet plagi są ukazywane są nie jako wezwanie do nawrócenia ale jako przejaw zemsty ze strony "boga". Co więcej eliminacja cudowności i tu się objawia, bo autorzy starają się aż do zabawności (krokodyle ale szczęki) umocować je w przestrzeni czysto naturalnej. Ale o tym napiszę więcej w kolejnej notce.

Materiałom edukacyjnym też dostanie się ode mnie, ale już w innej notce - wcale się nie dziwię, że nikt imiennie się do nich nie przyznał. Żal, że ktoś przez nawet małą sugestię, że ten film jest watr poświęcenia czasu, zobaczy to "monumentalne dzieło kinematografii". Nawet muzyka nie porusza. I co z tego, że znane nazwiska. Aż strach się bać, bo w Biblii jest jeszcze tyle postaci, które mogą stać się tłem dla ludzkiej próżności i światowego myślenia.

Nie mam zbyt wielkich oczekiwań co do kina amerykańskiego. Nie oczekuję, że będą skłonni pokazać to, o czym jest księga Wyjścia ani pokazać prawdziwego Boga (nie można ukazać kogoś, kogo się nie spotkało). Moja krytyka dotyczy tego, że ktoś chce mi wmówić, że ten film to "święty grall" - dar dla Kościoła - dobry przyczynek do dyskusji o Biblii. Ja już wolę inne adaptacje. To już nawet "Książę Egiptu" bije Exodus na głowę. Dla spokoju ducha przeczytałem na dobranoc pokaźny fragment Księgi Wyjścia. A katechetom polecam film Rogera Younga z serii "Ludzie Boga" pt. "Mojżesz" (2012)  lub "Mojżesz Prawodawca" (1974) z Burtem Lankasterem czy nawet "Dziesięcioro przykazań" (1956) z Charltonem Hestonem. Czasem sprawdza się powiedzenie, że "starsze jest lepsze" lub "lepsze jest wrogiem dobrego".

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.