Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Kurs wstępny

Skok na dół.

 

 Kurs Wstępny, to nasz początek bycia w seminarium. Planowany jest on zawsze jako bezpośrednie wprowadzenie w życie seminaryjne. Nasz kurs zaczął się, 1 września 2000 roku, od siedmiodniowych rekolekcji w Niegowie. Rekolekcje prowadził nasz ojciec Duchowy  - o. Jakub Szcześniak. Dzielnie mu (i nam) pomagało pięciu diakonów, którzy prowadzili grupki dzielenia, wyjaśniali  "tajemnice" brewiarza i meandry życia kleryckiego. W tym miejscu należą się im wszystkim ogromne podziękowania, bo nie tylko się nami opiekowali ale dawali również świadectwo poważnego przeżywania swojej wiary i powołania. Czas Niegowa, to dla nas czas wyciszenia i modlitwy, jak również integracji na kursie. To tu powstały pierwsze przyjaźnie, które trwają do dziś. Wspólne rozmowy, modlitwa i dzielenie się sobą, jest przez nas do dziś wspominane z "łezką" w oku.

Kościół Seminaryjny, Krakowskie Przedmieście

Na tych rekolekcjach poznawaliśmy Jezusa, jako sens naszego życia, Zbawiciela, Pana i Brata. Z Nim bowiem, tak naprawdę nasze bycie w seminarium ma sens. Tu w jednym z nabożeństw wyznaliśmy przed Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie, że jest naszym jedynym Panem i Zbawicielem. Jak kobieta cierpiąca na krwotok, dotykając się szat Jezusa otrzymała zdrowie, tak samo my dotykając rąbka szaty Jezusa prosiliśmy o uzdrowienie, o wyzwolenie ze strachu, o uwolnienie od słabości. To Jemu powierzamy nasze powołanie i nasze życie, nasze plany i niepewności, nas samych i nasze rodziny, naszych przyjaciół i znajomych . 

Po powrocie do seminarium rozpoczęliśmy okres propedeutyczny (wstępny), poznając podstawy: wiary Kościoła, modlitwy chrześcijańskiej, liturgii, historii Kościoła oraz modląc się śpiewem pod okiem i uchem ks. Prałata Wiesława Kądzieli. Uczęszczaliśmy na wykłady z psychologii, socjologii. Poznawaliśmy Warszawę i jej historię. Tu warto wspomnieć niezwykle pouczającą wyprawę po Starym Mieście z ks. Prałatem. Przemierzaliśmy stare ulice, odwiedzając między innymi kościół św. Marcina, katedrę św. Jana, kościół ss. Sakramentek. 

Wszędzie niejako dotykaliśmy tajemnicy wiary wielu pokoleń duchownych i wiernych. Wszędzie tam przez wieki był wzywany Jezus - Pan całego Wszechświata. Jednego dnia ks. Prałat oprowadził nas po naszym kościele seminaryjnym opowiadając o jego 3oo letniej historii. Jest to o tyle ważne, że jest to jeden z niewielu kościołów w Warszawie, który nie ucierpiał podczas wojny. Innym razem odwiedziliśmy dawny kościół seminaryjny na Bielanach z jego proboszczem ks. Wojtkiem Drozdowiczem, byliśmy w Laskach i u relikwii św. Andrzeja Boboli oraz nawiedziliśmy grób Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Tam to ks. Proboszcz przybliżył nam postać tego wielkiego kapłana - oddanego do końca służbie bliźnim. Czas ten nie tylko ubogacał nas pracą i modlitwą, ale również spotkaniem z interesującymi ludźmi żyjących żywym duchem Jezusa i Jego nauki.

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych wspólnie nawiedziliśmy groby kapłanów i profesorów naszego seminarium. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Największa udała się na Powązki, tam zapaliliśmy znicze i modliliśmy się za dusze zmarłych. 

Teraz dopiero naprawdę rozpoczął się dla nas czas poznawania seminarium, nauki a co najważniejsze czas pogłębiana naszej relacji do Jezusa i weryfikowania naszych powołań. Trudno sobie inaczej wyobrazić nasze bycie w seminarium, jeśli nie jako czas modlitwy i czas "wzrastania w mądrości u Boga i u ludzi". Niech Ten który rozpoczął w nas to dzieło, sam go dokończy.

tm. (2001)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

 Zintegrowana baza tekstów papieskich:

* [Jan Paweł II: Przemówienia i orędzia]

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
U mnie dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia


- materiały dodatkowe

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.