Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

Moje obrazki prymicyjne

 

Moje obrazki prymicyjne:

 

Dlaczego takie wzory? Już wyjaśniam ...

 

Rewers.

Na mój rewers składa się kilka elementów. W tle Ostatnia wieczerza z Łacińskiego Mszału Rzymskiego z 1924 roku. Jezus daje swoje Ciało umiłowanemu Janowi, obok w postawie dziękczynienia. Inni adorują Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Tylko Judasz siedzi z boku jako obserwator z noga założoną na nogę, przywiązany do sakwy, która trzyma w ręce. Cała scena jakoś wyraża moje pragnienie dobrego kapłaństwa, zapatrzenia w Jezusa, bliskości, oddania, adoracji, przy jednoczesnej uwadze, aby to co materialne nie było ważniejsze od spotkania z Przyjacielem.

Drugim elementem jest "Pragnę", krzyż związany z duchowością Matki Teresy z Kalkuty. Najprawdopodobniej (choć mogę się mylić) pod krzyżem stoi właśnie Matka Teresa odpowiadająca na Jezusowe "pragnę" służbą najbiedniejszym z biednych.* (zob uzupełnienie na dole strony).

 Na koniec cytat z Ewangelii, który prowadził mnie do seminarium oraz moja parafraza słów "Aby we wszystkim uwielbiony był Bóg", wypisanych na tabernakulum w Niegowie, gdzie przeżywaliśmy rekolekcje na początku seminarium.

 
 
 

Obrazek nr 1.

Św. Tomasz spotyka Zmartwychwstałego Jezusa i dotyka Jego przebitego boku. Ten obraz pod jakimś względem opisuje moją drogę do Jezusa. Ile to już razy na mojej twarzy widać było podobne zdziwienie? I ten Jezus, prowadzi moją rękę do swojego serca. Rewelacja.

Oryginał: Michelangelo Merisi, zw. Caravaggio - "Niewierny Tomasz", ok. 1598

 
 

Obrazek nr 2.

Jeden z najstarszych wizerunków Maryjnych. Salus Populi Romani z Bazyliki MB Większej *(Basilica di Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Typ ikony Hodegetria tzn. przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem, Maria prawą dłonią wskazuje na Chrystusa Emmanuela, trzymanego przez nią na lewym ramieniu; określenie nawiązuje do nazwy świątyni w Konstantynopolu, ton Hodegon, w którym była przechowywana najstarsza ikona tego typu wizerunku Marii i Dzieciątka.

 Jezus jest tym, który jest Drogą , Prawdą i Życiem.

Oryginał: ok. 7 wiek. Natomiast obrazek przedstawia zdjęcie, które zrobiłem kopii ikony wiszącej w seminarium warszawskim w sali ks. prof. Jakubca.

 
 

Obrazek nr 3.

Wizerunek Ukrzyżowanego Pana Jezusa z kaplicy Najświętszego Sakramentu w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Obraz tak realistyczny, taki poruszający, to wszytko dla mnie z miłości.

Oryginał: zdjęcie, które zrobiłem w katedrze.

 
 

Obrazek nr 4.

Ojciec Święty Jan Paweł II. Wielu bez zastanowienia powie "Pokolenie JPII". Może coś w tym jest. Dla mnie jednak o wiele ważniejsze były słowa Papieża i jego świadectwo. Jakoś w moją wiarę wpływały spotkania z Nim w Rzymie czy na pielgrzymkach w Polce (Kraków, Warszawa, Siedlce) oraz Spotkania Młodzieży.

 

Oryginał: Skan z obrazka, który rozdawał papież.

 
 

Obrazek nr 5.

Matka Teresa. Zawsze oddana Jezusowi, służąca Mu w najbiedniejszych z biednych. Rozmodlona. Jest ona dla mnie namacalnym znakiem Bożej Miłości. 

Oryginał: Zdjęcie, które zrobiłem zdjęciu Arturo Mari.

 
 

Obrazek nr 6.

Niby normalny wizerunek MB Częstochowskiej, patronki mojej parafii. Jest to jednak zdjęcie, które zrobiłem obrazowi wiszącemu w naszej kaplicy seminaryjnej. Przed tym wizerunkiem zawierzałem swoje powołanie.

Oryginał: Zdjęcie obrazu MB Częstochowskiej w kapicy seminaryjnej.

 
 

Obrazek nr 7.

Ikona Chrystusa Pantokratora, czyli Wszechwładcy. Towarzyszy mi ona od 2002 roku kiedy to w naszym seminarium była wystawa ikon. Od razu się w niej zakochałem. A ponieważ ikona ta znajdowała się na plakacie reklamującym tę wystawę, to gdy się ona zakończyła przechwyciłem ten plakat, wyciąłem wizerunek i nakleiłem na deskę. Od tego czasu wisi u mnie na ścianie (moja jest ciemniejsza niż oryginał).

W otwartej księdze czytamy fragment z Ewangelii św. Mateusza: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię ..." (Mt 11, 28).

Oryginał: Ikona Chrystusa Pantokratora, Rosja, Powołże, 1 poł. XVIII w.

 

 

 

* W tym miejscu należy się czytelnikom mojej strony małe dopowiedzenie co do krzyżyka umieszczonego na obrazkach. Kiedy go tam umieszczałem, taka była moja wiedza na jego temat jaką umieściłem na stronie. Później dowiedziałem się, że jest to krzyżyk związany z Ruchem Szensztackim ale zupełnie nie pomyślałem, żeby zaktualizować notkę na stronie. Ostatnio (4-02-2016) napisał do mnie Przemek. Zamieszczam więc jego maila w całości, bo sam bym lepiej tego nie przedstawił:  "Szczęść Boże,  Przeglądając księdza stronę napotkałem opis obrazków prymicyjnych. Opisuje ksiądz tam krzyż związany z duchowością Matki Teresy. Rzeczywiście Misjonarki Miłości noszą takie krzyże. Krzyż ten nazywa się krzyżem jedności i pochodzi z duchowości Ruchu Szensztackiego (www.szensztat.pl). Autorem pierwszego krzyża jedności jest ojciec szensztacki Angel Vicente Cerro z Wenezueli. A pod krzyżem widnieje nie Matka Teresa a Matka Boża. Matka Teresa otrzymała takie krzyże dla całej swej wspólnoty od chilijskiego kardynała Errazurisa Ossy, również ojca szensztackiego."

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Nie dla prenatalnego mordowania niewinnych, nienarodzonych, dzieci!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem niewinnego, nienarodzonego, człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

 

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013), BXVI


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

www: Elizeusz.pl

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->


[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Informacje o kościele ->

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:


www [ -> ]

Wspólnota "Spotkania małżeńskie"

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.