Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych -  osiągniesz zbawienie.
Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. (Rz 10,8-13)

 

Prośba! :) Zbieram i kolekcjonuję [->] stare modlitewniki (sprzed II Soboru Watykańskiego) [- Modlitewnik ->]. Lubię się z nich modlić. Warto do nich sięgać. [->]

Masz taki i nie wiesz co z nim zrobić? Jeśli chcesz, aby modlitewnik trafił w dobre ręce, albo chcesz sprawić mi radość, to skontaktuj się ze mną i zwyczajnie przyślij mi go. :) Będę bardzo wdzięczy. A dodatkowo zawartość modlitewnika wzbogaci mój dział modlitw na stronie i może ktoś jeszcze skorzysta.

 

Modlitwa jak dobra kuchnia. Księdzo-tomkowy przepis na ciekawą modlitwę.

Moje zdolności kulinarne ograniczają się do dobrej jajecznicy, kawy lub tostów. Ale myślę, że odnalazłbym się i w bardziej ambitnych daniach. Wyjątkowe dania przygotowuje się na wyjątkowe okazje. Niedawno powróciła do mnie analogia, że z modlitwą jest tak jak z dobrą kuchnią. Nie wystarczy książka kucharska, nie wystarczy teoria - trzeba praktyki, którą zdobywa się gotując, próbując to co się przygotowało, częstując kogoś, ucząc się od lepszych. W gotowaniu niezwykle ważna jest pasja. Trzeba poświęcić swój czas i talent. Trzeba być cierpliwym i wytrwałym.

Dziś książki kucharskie świętują swój renesans. Możemy poczytać o pasjach i ciekawych pomysłach. Nie ma prawie gazet, które nie poruszałyby tematów kulinarnych. W internecie można znaleźć szereg blogów czy stron poświęconych pasji gotowania. Nie wspominając już o autorskich programach kulinarnych w TV.

Dlaczego zatem przestrzeń naszej modlitwy nie może być miejscem gdzie objawia się nasza pasja? Czy modlitwa musi być monotonna i przewidywalna jak jadalnia w seminarium? Dobrze wiec zadać sobie pytanie o to, jak wygląda moja duchowa dieta. Czym się karmię? Jak wygląda to moje "duchowe gotowane"? Czy chcę być "masterchef" czy zatrzymać się na "pomywaczu"?

 

"Modlitwą z imieniem Jezus"

Pozwolę sobie w tej notce podzielić się pewnym przepisem na księdzo-tomkową modlitwę, którą wymyśliłem w 2011 roku i do której nieraz wracam. Nazwałem ją "Modlitwą z imieniem Jezus". Oparta jest ona w swym pomyśle na "Modlitwie Jezusowej" (KKK 2666-2667), gdzie na poszczególnych paciorkach czotki człowiek modli się powtarzając imię Jezus lub biblijną prośbę niewidomego "Jezusie Synu Dawida, ulituj się nade mną grzesznym".

Moja "wersja" kieruje się podobną specyfiką tylko (wzorem oazowej modlitwy różańcowej z dopowiedzeniami - zob. "Oazowy różaniec") dodaje się dopowiedzenia do imienia Jezus np. "Jezus mój Pan", "Jezus, który daje nadzieję". Można też modlić się litanijnie jednym wezwaniem w formie zwracającej się bezpośrednio do Boga np. "Jezusie dający nadzieję, ulituj się nade mną". Druga forma to modlitwa uwielbienia np. "Jezu, mój Zbawco". Tu czasem sięgam zarówno do tytułów Jezusa jak i wezwań z Litanii do Imienia Jezus zmieniając formę z "nad nami" na "nade mną". Taka modlitwa czasem przechodzi w modlitwę w językach lub naturalnie wchodzi w klasyczną "Modlitwę Jezusową". Można też zamknąć oczy i przywołać z pamięci jakiś obraz czy ikonę i modlić się tym tytułem np. "Jezu Dobry Pasterzu", "Jezu Przyjacielu", "Jezu ufam Tobie". Jest to też wygodna modlitwa, która można odmawiać w samochodzie, tramwaju, podczas spaceru lub gdy jest ciemno. Można też połączyć taką formę modlitwy z piękną muzyką chrześcijańską (sprawdza się chorał), gdzie muzyka jest tłem dla modlitwy. Wreszcie można modlić się nią przed ikoną lub krzyżem.

Podobnie jak w "Modlitwie Jezusowej" chodzi o otwarcie się na obecność Boga, na prowadzenie Ducha Świętego tak, aby modlitwa stawała się modlitwą nieustającą. Ta modlitwa jest mi szczególnie bliska w trakcje adoracji Najświętszego Sakramentu czy kiedy słucham spowiedzi (kiedy modlę się za penitenta). Czotkę mam zawsze przy sobie - jedną na ręku, drugą przypiętą przy pasku. Są więc widoczne ale co najważniejsze pod ręką. Również w kieszeni sutanny mam dwie wersje. Zachęcam do szukania swoich form modlitwy - może inspirowanych tymi tradycyjnymi (nie jest to zachęta do porzucenia tradycyjnych) lub do podjęcia form polecanych przez Kościół. Ważna jest to, aby się modlić. Spotkać się z najlepszym Przyjacielem - dawcą życia. Tyle coś dla nas jest warte, ile jesteśmy w stanie dla tego poświęcić, bo przecież gdzie twój skarb, tak będzie i serce twoje.

 


Oczywiście sięgam do duchowych książek kucharskich, czyli książek o modlitwie (zob."Nauczyć się modlić, aby kochać.") lub np. czy wracam do modlitewników (zob. np."YOUCAT - modlitewnik dla młodych" lub "Panie naucz nas się modlić!"), czy też pozwalam się inspirować (zob."Nauka modlitwy", "Szkoła modlitwy", "Dlaczego warto się modlić?", " Manewr gotowości modlitewnej! "). Cenie też modlitwę Pismem Świętym czy różne formy rozważania Słowa Bożego (zob. "Żywe Słowo"). Na mojej stronie umieszczam też dość pokaźną kolekcję modlitw (zob. "Ulubione modlitwy"). Nie rezygnuję też ze szczytu modlitwy jakim jest modlitwa liturgiczna - szczególnie Liturgia Godzin i Msza św. Wszystko ma swój czas - ale cel jest jeden - JEZUS - spotkać się z Nim.

Komentarze  

#1 K. 2015-03-15 22:23
:) Dzięki za ciekawą i cenną inspirację!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież


Anti-spam: complete the taskJoomla CAPTCHA

 

Tak dla ŻYCIA

Aborcja to świadome morderstwo dokonane na niewinnym i bezbronnym CZŁOWIEKU !!!

#zaŻyciem #prolife #StopAborcji

Każde poczęte dziecko ma unikalny kod DNA!!! Tak mówi nauka i tak wychodzi w badaniach laboratoryjnych. Jest to zatem jego/jej (dziecka) ciało. Niech świat pozwoli im żyć, rosnąć, rozwijać się. TAK DLA ŻYCIA!

Aborcja nie jest prawem człowieka, jest pozbawieniem człowieka jego najważniejszego prawa - prawa do życia.

[Życie człowieka od poczęcia do narodzin]

„To, co poprzednie pokolenia uważały za święte, świętym pozostaje i wielkim także dla nas (...)”. BXVI

+ Benedykt XVI

Św. Tomasz Z Villanova OESA, Abp

Pray for peace!

http://tmoch.net/jupgrade/images/grafika2020/Serce_Jezusa_ikona_.jpgNajświętsze Serce Pana Jezusa
- zmiłuj się nad nami

Kromka Słowa!

Pontifex_pl


Śledź na bieżąco nauczanie papieskie na wiara.pl.
lub na *[Nauczanie papieskie]

U mnie odwiedź dział: papieska inspiracja.

Papieski twitter

Świętość nie oznacza robienia nadzwyczajnych rzeczy, ale jest robieniem tych zwyczajnych z miłością i wiarą. Holiness doesn’t mean doing extraordinary things, but doing ordinary things with love and faith. (5.12.2013)


Pan mój i Bóg mój

Biblia

Mój manifest duchowy
Elizeusz

Kurs dla narzeczonych:

- materiały dodatkowe i terminy ->

[Formalności przedślubne w zarysie]

Katecheza przedchrzcielna:
-> konferencje, kto może być chrzestnym?, potrzebne dokumenty.

 Parafia św. Mikołaja w Grójcu

Nowa strona www [ -> ]:
http://swmikolaj-grojec.pl

Modlitewnik x. Piotra Skargi SJ:

www [ -> ]

     

Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania materiałów znajdujących się na tmoch.net (szczególnie autorskich grafik i fotografii) bez zgody właściciela witryny. Niniejsza witryna jest w ciągłym rozwoju; strony są dodawane, modyfikowane i... czasami niektóre usuwane. Czasem pozwalam sobie modyfikować, poprawiać bądź uaktualniać już istniejące notki. Taki już jestem :)  Aby wesprzeć dzieło ewangelizacyjne "tmoch.net", zobacz zakładkę "wsparcie" [->]. 

     
   
    Copyright © 2022 Jezus jest Panem! Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Strona istnieje od: 10.04.2001 r.